U Gradskom muzeju Požega otvorena je izložba o povijesti željeznice i njenoj ulozi u razvoju Požege i okolice.
POŽEGA - U Gradskom muzeju Požega svečano je otvorena izložba pod nazivom „Trinaest desetljeća željeznice do Požege”, koja detaljno prikazuje povijest i utjecaj željezničkog prometa na razvoj Požege i okolnog područja. Ova značajna izložba rezultat je suradnje Hrvatskog željezničkog muzeja i Gradskog muzeja Požega te višemjesečnog predanog rada njihovih stručnih timova.
Ravnateljica Ljiljana Marić pozdravila je sve okupljene te uputila zahvale djelatnicima Hrvatskog željezničkog muzeja, autoru izložbe Josipu Kajiniću, a posebno ravnateljici Renati Veličan te Tihani Benčić Španiček, suautorici izložbe, kustosici u Povijesnom odjelu Gradskog muzeja Požega.
Foto: Gradski muzej Požega
- Ovo je sigurno najljepši način na koji možemo obilježiti 130 godina od prvog javnog prometovanja željeznice između našeg grada i ostalih mjesta u tadašnjoj državi, ali i šire. - dodala je Marić.
Foto: Gradski muzej Požega
U ime Grada Požege, okupljene je pozdravila pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege,
Maja Petrović, istaknuvši kako je željeznička povezanost bila povijesni trenutak za razvoj grada. Zahvalila je svima koji su ustupili osobne predmete, koji su obogatili izložbu i stvorili poseban uvid u svakodnevni život Požežana u doba željezničkog procvata.
Kustos i autor izložbe, Josip Kajinić, govorio je o revolucionarnoj ulozi željeznice u razvoju društva, istaknuvši da su vlakovi donijeli ne samo prometne, nego i kulturne promjene.
Foto: Gradski muzej Požega
- Željeznica je bila revolucionarna za razvoj svakog pojedinog prostora Hrvatske pa tako i požeškog prostora, nekada, a može biti i opet. Željeznica je najučinkovitiji, ekološki najprihvatljiviji oblik prijevoza koji danas koriste najrazvijenije suvremene zemlje. - poručio je Kajinić.
Posebnu pažnju posjetitelja privuklo je izlaganje Tihane Benčić Španiček o svakodnevnom životu uz željeznicu. Naglasila je kako je vlak omogućio Požežanima brži pristup obrazovanju, radu i kulturi te inspirirao umjetnike poput Matka Peića i Miroslava Krleže.
Foto: Gradski muzej Požega
Izložbu je moderirala
Nataša Puljašić, profesorica povijesti iz Gimnazije Požega. Svečano otvorenje glazbenim izvedbama obogatili su učenici Glazbene škola Požega,
David Kresovljak i
David Matanović, duo harmonika i
Ivan Malčić na gitari te mentorice
Nikolina Furić i
Tena Vlašić Pavić.