- Onkološka bolest, kao i svaka druga bolest, ima svoju težinu. Kad god se čovjek suočava s nekim kroničnim stanjem za koje znamo da će ga pratiti ostatak života, mijenja se njegova slika svijeta. Čovjek mora raditi na tomu da prihvati novu okolnost. To je situacija koja se može dogoditi svakome. - poručila je Davorka Čavar Lovrić.
SLAVONSKI BROD - Priznajemo, vrata multimedijalne dvorane slavonskobrodske Gradske knjižnice sinoć smo otvorili zakočeni predrasudama. Od radionica za onkološke bolesnike očekivali smo puno toga, ali ne i da budu toliko vedre, nasmijane, ispunjene pozitivom,... Na naše oduševljenje i radost, umjesto tužnih lica, žalopojki, straha, dočekala nas je soba prepuna boje, zaraznog smijeha, aktivnosti, radosti i života. Sudionice se nisu obazirale na bljesak fotoaparata ni novinare, jednostavno su uživale u trenutku - radionici kreiranoj samo za njih, kako bi izazvala upravo to što je uspjela i što smo vidjeli odmah po dolasku.
Željka Gavranović / PlusPortal
Kroz pokret, ples, tjelovježbu, slikanje, poeziju, igre,... na tim se radionicama liječe i srce i duša. Na nedavno održanoj Zdravoj kavi u Požegi, doktorica Vesna Ramljak kazala je kako se međusobno najbolje mogu razumjeti ljudi koji su prošli ili prolaze sličnu priču s karcinomom. Ove radionice zorno su nam pokazale koliko je u pravu. Sudionice su izgledale kao prijateljice i kao da su 'kod kuće'.
Radionice traju sat i pol i interaktivne su, a u njima sudjeluje 15 do 20 ljudi. Sasvim solidan odaziv za uspjeh ovog hvalevrijednog programa.
Davorka Čavar Lovrić
Željka Gavranović / PlusPortal
- Sve ove kreativne radionice jako su važne ne samo za onkološke pacijente, nego za sve ljude. Biti kreativan, imati ispunjen život, razmišljati izvan okvira, učiti nešto novo je jako važno za sve nas u bilo koje doba života, a posebno kad se susrećemo s teškom situacijom. Kad se suočimo s karcinomom, mijenja se cijeli život, sva organizacija, svakodnevica,... važno je zadržati aktivnost koja nas veseli, koja je meditativna, koja seli u drugi svijet. - kazala je mr.
Davorka Čavar Lovrić, specijalistica kliničke psihologije.
Ova vrhunska stručnjakinja, slavonskobrodskoj javnosti poznata i po uspješnoj emisiji 'Šiza-Kriza' na Radiju 92FM poručuje da trebamo prestati od karcinoma raditi 'nadbolest' te se s njom trebamo suočiti kao i sa svakom drugom bolešću. Na našu konstataciju kako je zdravstveni sustav vrlo često bešćutan prema onkološkim bolesnicima, dala je zanimljivo viđenje.
Zdravstvenom sustavu emocije nisu i ne trebaju biti prioritet. Zato su važne ovakve radionice!
- Onkološka bolest, kao i svaka druga bolest, ima svoju težinu. Kad god se čovjek suočava s nekim kroničnim stanjem za koje znamo da će ga pratiti ostatak života, mijenja se njegova slika svijeta. Čovjek mora raditi na tomu da prihvati novu okolnost. To je situacija koja se može dogoditi svakome. U tom smislu bih branila zdravstveni sustav. Znanje koje koristi da pomogne ljudima, objektivnost,... jako su bitni. U takvom sustavu je bitno da nas razumiju i prihvate, ali je važnije da u našu korist primjenjuju znanja i kapacitete. To ponekad isključuje emotivni pristup koji nije prioritetan. Zato su ove izvaninstitucionalne stvari važne kako bi se pomoglo u drugom dijelu života. - pojasnila je Čavar Lovrić.
Željka Gavranović / PlusPortal
Idejna začetnica ovog programa i voditeljica je dr. med. Ruža Brešić Pudar, spec. opće medicine. Program obuhvaća četiri vrste radionica - psiho-onkološku, vježbanje i pokret, likovnu, kreativnu radionicu pisanja i čitanja te se jednom mjesečno održava i e-pričaonica. Sve radionice su besplatne, prijave su poželjne, ali nisu presudne. Vrata su otvorena svima koji se odluče sudjelovati i u bilo kojem trenutku mogu odustati ako im se ne svidi.
- Cilj nam je pomoći ljudima prihvatiti situaciju i tražiti najbolji mogući način za živjeti dan koji je pred nama. To je, zapravo, cilj i svima nama. Želimo dan učiniti što ugodnijim. Što će donijeti budućnost - ne znamo i možda ne možemo izbjeći misli o tomu, ali naravno da je prioritet sadašnjost. - zaključila je naša sugovornica.
Željka Gavranović / PlusPortal