4547
Prikaza
4
Komentara
SLAVONSKI BROD - Početak jedanaestog po redu Tjedna psihologije u Slavonskom je Brodu obilježilo predavanje poznate seksualne terapeutkinje, Tanje Jurin, s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
U dvorani Gradske knjižnice sinoć se slušalo i razgovaralo o činjenicama i mitovima vezanima za seksualno zdravlje.
Dio je to ljudskog života koji je u našoj sredini i dalje često tabu tema.
U Hrvatskoj je u proteklih mjesec dana 25 posto muškaraca i 29 posto žena imalo barem jednu seksualnu smetnju. Upravo je to razlog zašto je Društvo psihologa Brodsko-posavske županije tu temu istaknulo kao bitnu.
Stručnjaci su, između ostalog, dali publici dali odgovore na sljedeća pitanja: Jesmo li, kao društvo, još uvijek zatvoreni za iskreni razgovor o seksualnim problemima? Koji su najčešći seksualni problemi muškaraca i žena? Kako im pomoći, što do problema dovodi i što održava smetnje?
- Odgovorit ćemo najprije na pitanje je li seks zdrav? Naravno da jest. Smanjuje stres i krvni tlak, unaprjeđuje imunitet i „broji" se kao tjelovježba. Mitovi iz holivudskih filmova su priče o srčanom udaru tijekom odnosa, a ženama kao izlika i obrana od intimnosti ne bi trebala biti glavobolja jer seks bi je zapravo izliječio. - počela je šaljivo Jurin kako bi opustila publiku u kojoj su, nažalost, uglavnom sjedile njezine kolegice - psihologinje, što je pokazatelj koliko je naše društvo zatvoreno kada su u pitanju ovakve teme.
Nezadovoljstvo seksualnim životom, dodala je seksualna terapeutkinja, uglavnom proizlazi iz našeg nezadovoljstva vlastitim tijelom. Žene se, kaže, boje pogledati svoju vaginu, doživljavaju je kao nešto ružno.
- Sve bi to zapravo trebalo biti nešto normalno, nama poznato jer nećemo se moći osjećati ugodno u seksu ako ne volimo dijelove svoga tijela. Ako se brinemo kako će nam grudi izgledati kada legnemo, kako će nam koža izgledati pritisnemo li je s ove ili one strane. - navela je Jurin samo neka iskustva iz prakse o tome što žene zapravo muči kada je seks u pitanju i dodala da bi ona kao stručnjakinja svakomu umjesto lijeka prepisala „tri seksa tjedno".
Na seksualnu terapiju građani Hrvatske još uvijek gledaju s dozom nepovjerenja. Parovi se teško odlučuju potražiti stručnu pomoć kada njihov seksualni život krene nizbrdo, a najčešći uzroci su sram i strah od priznavanja problema sebi i drugima, kao i strah od toga što će reći njihova okolina pročuje li se za njihov problem.
Problemi Hrvata najčešće su prijevremena ejakulacija i erektilna disfunkcija dok Hrvatice najčešće muče smanjena seksualna želja, problem u uzbuđivanju i nemogućnost postizanja orgazma. Sve su to teme o kojima psihologinja Tanja sa svojim pacijentima razgovara otvoreno.
A vrlo otvoreno, simpatično i normalno bilo je i njezino sinoćnje predavanje kojim je pokazala kako će se spomenete li tu strašnu riječ "seks" deset puta u minuti, ona nakon nekog vremena činiti manje strašnom i postat će uobičajena. Prava je šteta što ovo korisno i zanimljivo predavanje nije došlo poslušati više građana.