SLAVONSKI BROD – Inicijativa Republike Hrvatske za financiranje projekata u Bosni i Hercegovini, s naglaskom na poticanje povratka i dugoročnu održivost povratničkih zajednica, od posebnog je značaja za Slavonski Brod i šire područje Slavonije. Kao pogranični grad, Slavonski Brod je tijekom proteklih desetljeća postao dom tisućama Hrvata iz Bosne i Hercegovine, a osobito iz Bosanske Posavine, koji su se doselili uslijed ratnih zbivanja i kasnijih socioekonomskih izazova.
Program pomoći, koji je najavio potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, nudi financijske potpore do 70.000 eura po pojedinom projektu za različite gospodarske, socijalne i komunalne projekte koji mogu doprinijeti dugoročnom održanju i poboljšanju životnih uvjeta za Hrvate u BiH. Na taj način Hrvatska ulaže u stabilnost lokalnih zajednica, što istovremeno smanjuje pritisak na pogranične dijelove Hrvatske, uključujući Slavonski Brod, kao privremene ili trajne destinacije za iseljene Hrvate.
Slavonski Brod je, kao najveći grad uz granicu između Hrvatske i BiH, kroz godine primio značajan broj stanovnika iz Posavine. Mnogi su ovdje pronašli novi dom i radno mjesto, ali se i dalje suočavaju s izazovima integracije, kao i željom za očuvanjem kulturnih i obiteljskih veza s Posavinom. S obzirom na snažne veze između Slavonskog Broda i Bosanske Posavine, program pomoći ne predstavlja samo potporu povratnicima u BiH, već i rasterećenje za slavonske općine i gradove koje su godinama bile prvo utočište za Hrvate iz Bosanske Posavine.
Ovaj javni poziv i financijska potpora iz proračuna Republike Hrvatske obuhvaćaju nekoliko ključnih mjera za poticanje povratka i gospodarskog oporavka zajednica u BiH. Glavne mjere programa uključuju:
· poticanje održivog povratka stanovništva na područje Bosne i Hercegovine putem financijske pomoći udrugama i ostalim pravnim osobama u Bosni i Hercegovini koje svojim djelovanjem mogu pripomoći povratku i svojim aktivnostima doprinose stvaranju boljih i kvalitetnijih uvjeta življenja na tom prostoru te stvaranju preduvjeta ostanka,
· poticanje gospodarskih aktivnosti radi poticaja gospodarskog razvoja, promicanje centara za povratnike kroz koje bi se realizirali programi pružanja pomoći i potpore povratnicima u Bosnu i Hercegovinu, poticanje obnove/izgradnje komunalne i socijalne infrastrukture,
· potpora ustanovama za osobe s posebnim potrebama te potpora aktivnostima vezanim za socijalno ugrožene kategorije, žrtve nasilja, samohrani roditelji i slično, potpora programima i projektima unapređenja zdravstvene skrbi,
· potpora izradi programa i projekata koji za cilj imaju poticanje povratka, senzibiliziranje javnosti o problemima i poteškoćama s kojima se povratnici u BiH susreću te isticanje uspješnih povratničkih priča kao poticaj i motivaciju za povratak.
Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine u javnom pozivu naglašava da pravo prijave imaju pravne osobe registrirane u Bosni i Hercegovini koje svojim radom doprinose zaštiti interesa Hrvata u BiH. Kategorije koje ispunjavaju uvjete za prijavu uključuju:
· jedinice lokalne samouprave (općine i gradovi),
· komunalna poduzeća u većinskom vlasništvu lokalne samouprave,
· javne ustanove neprofitnog karaktera u kojima su osnivači crkva, nevladine organizacije ili jedinice lokalne samouprave,
· registrirana poduzeća, mali gospodarski subjekti ili poljoprivredna gospodarstva koji su osnovani kao OPG, obrti, zadruge, trgovačka društva,
· obrazovne i znanstvene institucije,
· zdravstvene ustanove,
· ostale pravne osobe
Prijave s traženom dokumentacijom potrebno je dostaviti poštom na adresu Ministarstva u Zagrebu, uz napomenu „Za javni poziv – Financijska potpora za održivi povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu“.
Ovaj javni poziv dio je sveobuhvatne strategije Hrvatske za očuvanje hrvatskog identiteta u BiH i dugoročnu stabilizaciju lokalnih zajednica. Vlada Republike Hrvatske ovaj projekt provodi u suradnji s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova i Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan RH, ističući kako poticanje povratka Hrvata u BiH ima stratešku važnost i za Republiku Hrvatsku i za hrvatsku zajednicu u Bosni i Hercegovini.
Ministarstvo naglašava da je Hrvatska posvećena unaprjeđenju uvjeta za život povratničkih zajednica u BiH, ujedno olakšavajući prilagodbu onima koji su doselili u Hrvatsku. Inicijativa poput ove ima za cilj ne samo povratak, nego i izgradnju stabilnih, prosperitetnih zajednica koje će dugoročno biti oslonac za očuvanje identiteta i opstojnosti Hrvata u Bosni i Hercegovini.
Za više informacija o Javnom pozivu, Obrascu prijave i Programu pomoći Republike Hrvatske za povratak Hrvata u Bosnu i Hercegovinu za 2024. godinu, posjetite službene stranice Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -