MIROVINE za poželjeti imaju saborski zastupnici – u nepune dvije godine one su, kako piše Poslovni dnevnik, skočile s 8414 na čak 9799 kuna. U periodu od kraja 2016. do listopada ove godine to je porast za 16 posto odnosno za 1385 kuna.
Dogodilo se to zbog omekšavanja poreznog tretmana na veće dohotke, ali i zbog povećanja od deset posto koji su lani dobili svi s povlaštenim mirovinama iznad pet tisuća kuna.
Prije četiri godine bile su za deset posto smanjene sve mirovine koje se isplaćuju u iznosima većim od 5000 kuna prema posebnim propisima, uz izuzetak mirovina stopostotnih ratnih invalida i djece poginulih branitelja, uz obećanje da će se to smanjenje ukinuti kada BDP poraste tri kvartala zaredom za najmanje dva posto i deficit padne ispod tri posto. Kad se sve to ostvarilo, mirovine su povećane.
Danas je u Hrvatskoj 175.013 umirovljenika koji primaju mirovine po posebnim propisima, ali to što primaju mirovine po posebnim propisima koje se često nazivaju i povlaštenima, ne znači da dijele i dobru financijsku sudbinu zastupnika-umirovljenika.
A, iako su, u prosjeku, braniteljske mirovine više od standardnih hrvatskih, mnogi Zakonu o braniteljima prigovaraju kako je one koji su istinski branili državu opet ostavio na margini i s niskim primanjima, dok pojedincima na račune sjedaju basnoslovne cifre. No, iznos koji država izdvaja za braniteljske mirovine samo će rasti jer braniteljska populacija koja dosad nije bila u mirovini, nego u radnom odnosu, polako ostvaruje uvjete za starosnu mirovinu.
Telegram piše kako je ministar hrvatskih branitelja, Tomo Medved, u četvrtak prije sjednice Vlade izjavio kako je podnošenje prijava branitelja HVO-a koji ispunjavaju uvjete za mirovinu, omogućeno Zakonom o braniteljima (na snagu stupio 14. prosinca 2017.) te da je za njihove mirovine u tekućoj godini osigurano dodatnih 240 milijuna kuna. Ministar Medved novinarima je potvrdio kako nema saznanja koliki bi se broj ljudi mogao prijaviti. Prema Odluci o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata za godinu 2018., to mjesečno primanje ne smije biti manje od 2558 kuna, a na njega pravo stječu hrvatski branitelji Domovinskog rata kada navrše 65 (muškarci) odnosno 60 (žene) godina starosti.
Stoga ipak vjerujemo kako će se oni saborski zastupnici koji su devedesetih nosili pušku, kada dođe vrijeme za starosnu mirovinu, ipak radije odreći sjećanja na ratnu uniformu i izabrati povlastice koje nosi 'odijelo'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -