Misle li hrvatski 'čelnici', pače, 'vrhovništvo', kako imamo kolektivnu amneziju ili nam, svojim nečinjenjem, žele poručiti kako, ne stradala ili poginula, nego mučki ubijena djeca, ne zaslužuju doličan zajednički spomenik?
U Slavonskom Brodu, u subotu 26.svibnja, održan je 10. susret sjećanja na (zadnji podatak) 402 dječaka i djevojčice poginule u Domovinskom ratu - "'Mali križ - velika žrtva", u organizaciji Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskog rata. Okupili su se roditelji poginule djece iz cijele Hrvatske te predstavnici Ministarstva branitelja, Sabora RH , Brodsko-posavske županije i grada Slavonskog Broda. Nakon prigodnog programa u Domu HVIDRe, ispred spomenika "Djevojčica", u parku kod Osnovne škole "Hugo Badalić", položeni su vijenci i zapaljene svijeće. (...)
Predsjednica Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskoga rata, Julijana Rosandić, izrazila je nadu kako će povratkom civilnih stradalnika pod okrilje Ministarstva branitelja biti riješena i pitanja prava za koja se godinama bore. Traže da život ili invaliditet djeteta i civila, kada je riječ o materijalnim naknadama, vrijedi jednako kao i život ili invaliditet branitelja.
Priznajući kako razina materijalnih prava civilnih stradalnika nije u skladu s tragedijom koju su pretrpjeli, izaslanik ministra branitelja
Tomo Bogović rekao je kako je među prioritetima ministarstva i obveza korigiranja te usklađivanja zakonskih propisa kojima će se to
ispraviti.
Prije tri godine, na istom mjestu
Prije tri godine, na istom mjestu, Julijana Rosandić i Mirko Duspara govorili su o potrebi podizanja zajedničkog spomenika poginuloj djeci u Domovinskom ratu:
"Vrlo smo nezadovoljni i neizmjerno tužni. Dojma smo da se ta naša ideja sustavno zanemaruje pa zahtijevamo od Vlade i ministarstva da počnu konstruktivnije djelovati. Tragedija zbog pogibije 320 djece prevelika je da bi se ideja o spomeniku dalje ignorirala", kazala je gospođa Rosandić, kako je donio Večernji list, a prenio
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1474707&page=28
Prema istom izvoru, Mirko Duspara, brodski gradonačelnik, bio je konkretniji te je kazao: "Učinit ćemo sve da spomenik bude gotov do svibnja 2010. Grad će darovati zemljište koje MOBS i Vlada odaberu, spremni smo sufinancirati izradu dokumentacije."
Tri godine kasnije, na naš upit - Gradonačelniče što ste učinili od tad do sad, Duspara nam je kazao: "Svjestan sam osjetljivosti teme o kojoj želite razgovarati i ne bježim od nje, ali, zbog cjelovitosti informacije, upućujem vas i u Zajednicu udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskoga rata, koju vodi gospođa Julijana Rosandić. Osobno, kao i Grad Slavonski Brod, ostajem kod obećanog - dodijelit ćemo zemljište koje od nas budu tražili i sudjelovati u sufinanciranju dokumentacije, međutim, to je svehrvatski projekt, kojeg mora voditi nadležno Ministarstvo, a oni, očito, projektu ne daju onaj značaj kojeg mu dajemo mi u Slavonskom Brodu".
'Park poginulih tijekom Domovinskog rata'
Vrlo susretljiva gospođa Julijana Rosandić rekla nam je kako je točno to što nam je kazao gradonačelnik Duspara te dodala kako njezina Udruga s gradonačelnikom ima dobru suradnju.
- Gradonačelnikov prijedlog - da spomenik poginuloj djeci bude podignut u blizini spomenika braniteljima, a da sve postane „Park poginulih tijekom Domovinskog rata" - mi u Udruzi prihvatili smo, međutim, ne ovisi o nama.
Problemi nisu u Slavonskom Brodu nego u Zagrebu. Od 2007. godine radimo na inicijativi za izgradnju zajedničkog hrvatskog spomenika djeci ubijenoj tijekom Domovinskog rata. Tada je ministrica branitelja … i potpredsjednica Vlade bila Jadranka Kosor. Osim korektne retorike, Kosor je pokrenula inicijativu za izradu Registra stradale djece i dala načelnu suglasnost za izgradnju spomenika. Međutim, prošao je njen mandat i kao ministrice i kao predsjednice Vlade, ništa učinjeno nije. Sadašnja potpredsjednica Vlade Milanka Opačić, zadužena i za ovu oblast, izgleda, osim korektne retorike, također nema baš puno sluha za našu inicijativu. Niti svijeću nije zapalila na spomenik 'Djevojčici', za vrijeme svog nedavnog 'humanitarnog' boravka u Slavonskom Brodu.
To što u Vladama nije bilo i nema sluha za ovu inicijativu, razumljivije je od činjenice da sluha nije bilo niti u crkvi, a u Udrugama proisteklim iz Domovinskog rata još nema. Svećenici, u početku, nisu spominjali civilne žrtve rata, kad su se molili za poginule branitelje, a braniteljske Udruge, još uvijek, ne žele nas na svojim sjednicama Koordinacije kad se rješavaju problemi slični našima - zaključila je gospođa Rosandić.
Kakvo rješenje planiraju Osječani, možete pogledati
ovdje.
Misle li hrvatski 'čelnici', pače, 'vrhovništvo', kako imamo kolektivnu amneziju ili nam, svojim nečinjenjem, žele poručiti kako, ne stradala ili poginula, nego mučki ubijena djeca, ne zaslužuju doličan zajednički spomenik?