CLUJ NAPOCA - U trećem po veličini gradu zemlje koju naseljava oko 19 milijuna stanovnika, znakovi poput ovog prikazanog na fotografiji, nisu nikakva rijetkost.
Naime, s obzirom na to da je, kada je prosjačenje riječ, preostalo još samo da oni koji se time bave, registriraju obrt, vlasti su krenule u borbu protiv tog 'nacionalnog zla'.
U pješačkim su zonama, stoga, postavljeni znakovi koji zabranjuju pružanje pomoći, odnosno, davanje novca prosjacima.
- Bilo ih je na svakom koraku. To nisu bili ljudi kojima je potrebna pomoć, nego organizirane skupine koje su od toga živjele. Svatko je, na kraju dana, šefu nosio zaradu. Dakako, nismo zaboravili one kojima je pomoć ipak stvarno potrebna. Tako se u lokalnim restoranima može platiti 'obrok više' za one koji su gladni, a nemaju čime platiti. - pojasnio je stanovnik Cluja, Ovidiu Marginean, pokušavajući objasniti kako Rumunji nisu bezosjećajni prema sirotinji koliko to aludira znak kojeg smo fotografirali u samoj staroj jezgri grada, pokraj jedne od mnogih crkvi.
S obzirom na to da u pješačkoj zoni u starom dijelu grada nismo uočili nijednog prosjaka, a nitko nas nije ni vukao za rukav - zaključujemo kako su uspjeli u borbi protiv te pošasti.
Doprinos tomu dala je možda i sigurnost na ulicama jer Clujem na svakom koraku jure policijska vozila u ophodnji.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
istinozborac21.11.2019. u 11:37
Nisu napravili ništa spektakularno,samo su i njih prisilili da sa tim svojim'zlatnim rukama' odu na zapad. Rumunjska je isto kao i Hrvatska sav 'višak' građana prisilila na pečalbu,takve grupe već dugo operiraju po Salzburgu,München i ostalim 'rajevima' zapada.
-