PRVI slučajevi virusa COVID-19 na prostoru Europe otkriveni su u siječnju 2020. godine, a uslijed opasnosti od širenja, prve mjere, u Republici Hrvatskoj, poduzete su sredinom veljače. Ubrzo su uvedena ograničenja kretanja i ljudi, a reduciran je i rad maloprodajnih trgovina dok su sve tržnice jedno vrijeme bile zatvorene, čime je bilo obuhvaćeno i zatvaranje mesnica.
Kroz mesnice se u Republici Hrvatskoj plasira značajan udio junećeg mesa. Zabranom rada, a kasnije promjenom uvjeta rada ugostiteljskih objekata, odgađanjem i otkazivanjem brojnih manifestacija i pratećih usluga cateringa, značajno se smanjila potražnja za junećim i svinjskim mesom.
Kao posljedica potpunog zatvaranja svih aktivnosti, broj klaonički obrađenih i klasiranih goveđih trupova svih kategorija smanjen je tijekom travnja 2020. za 30 posto te tijekom svibnja za 21 posto u odnosu na iste mjesece prethodne 2019. godine.
Širenjem pandemije smanjeno je i kretanje stanovništva, što je utjecalo i na odvijanje turističke sezone u Republici Hrvatskoj, a posljedično se nepovoljno odrazilo na tržište za utovljenu junad i meso junadi.
Zbog navedenih izvanrednih okolnosti uzrokovanih pandemijom, proizvođači u sektoru tovnog govedarstva i proizvođači prasadi u sektoru svinjogojstva suočavaju se s ozbiljnim padom likvidnosti što bi u kratkoročnom i srednjoročnom periodu moglo, ozbiljno, utjecati na ekonomsku situaciju proizvođača, na zaposlenost te dugoročno ugroziti njihov opstanak.
Mjere koje su, sa svrhom učinkovitog suzbijanja širenja virusa, poduzimane u proljeće 2020. godine u svim državama članicama Europske unije, pa tako i Republici Hrvatskoj, izravno i neizravno su nepovoljno utjecale na proizvodnju ili tržišne prilike povezane s plasmanom uskladištenih proizvoda.
Navedene situacije, u proizvodnji i na tržištu, upućuju na negativne trendove koji dovode do pada prihoda i rasta troškova čija je posljedica pad likvidnosti poljoprivrednih gospodarstava što bi u kratkoročnom i srednjoročnom razdoblju moglo ozbiljno utjecati na održivost proizvodnje i razinu zaposlenosti u ovim sektorima poljoprivredne proizvodnje.
Naime, kako bi to spriječili, Ministarstvo poljoprivrede je objavilo 'Program potpore primarnim poljoprivrednim proizvođačima zbog otežanih uvjeta poslovanja uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19'. Cilj Programa je pružanje financijske pomoći primarnim poljoprivrednim proizvođačima koji su se uslijed usporavanja ili potpune obustave gospodarskih aktivnosti uzrokovanih pandemijom, suočili s iznenadnim poslovnim poteškoćama uslijed ukupnih tržnih poremećaja vezanih uz pad potražnje te time vezano pad cijena i konačno padom prodaje.
Potporom se nastoje sanirati pretrpljeni gubici, osigurati likvidnost poljoprivrednih gospodarstava i očuvati razina primarne proizvodnje prije pojave COVID-19, čime će se posljedično zadržati postojeća razina zaposlenosti, kao i proizvodnja sirovine za prehrambenu i prerađivačku industriju i spriječiti poremećaj u lancu opskrbe hranom.
Program je vrijedan 70 milijuna kuna, a obuhvaća potpore uzgajivačima goveda u sustavu krava-tele, tovne junadi i krmača te proizvođačima jabuka, mandarina i krumpira.
Više informacija o samom Programu i podnošenju zahtjeva za poticaj te Pravilniku pogledajte ovdje.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -