482
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Svima je znana činjenica da se složenost Europske unije očituje i u nejednakom razvoju ne samo njenih članica, nego i pojedinih regija. Zato je važna sastavnica djelovanja EU tzv. kohezijska politika, kojoj je cilj smanjiti navedene razlike. Za to je posebno zadužena institucija Interreg, čija je glavna aktivnost, kao što se vidi iz pokraćenog imena, što jače međuregionalno povezivanje, različitim projektima suradnje na svim poljima.
Jedan od značajnijih Interregovih projekata jest Program transnacionalne suradnje dunavske regije 2021. – 2027. Na ovu europsku plovidbu „lijepim plavim Dunavom“, žele krenuti, različitim projektima, i dvije hrvatske županije, brodska i požeška, pa je danas, u županijskom ogranku Hrvatske gospodarske komore u Slavonskom Brodu, održano predstavljanje prvog poziva na dostavu projektnih prijedloga.
Cilj ovoga skupa bio je da svi subjekti koji svoje projekte žele prijaviti na Program, iz prve ruke saznaju sve o proceduri apliciranja. O rokovima, dokumentaciji, financijskim sredstvima i drugim važnim stvarima zainteresirane su, u predavanjima, informirali Marko Opančar i Ivan Lajtman iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.
- Kao članu Europskog odbora regija, jasno mi je zašto EU potiče međuregionalnu suradnju. Danas je poveznica Dunav, za Hrvatsku jako važna rijeka. Naša se županija nalazi na križištu prometnih pravaca, tu je i Luka Brod, u koju je trenutno uloženo 130 milijuna eura. Svi iz dunavske regije zainteresirani su za ovakve vrste projekata - kazao je župan Danijel Marušić, dodavši da će i Brodsko-posavska županija, odnosno pojedine općine, aplicirati na navedeni projekt.
Neki su projekti u županiji već započeti. O njima je nešto više rekao Damir Mirković, ravnatelj Centra za razvoj Brodsko-posavske županije.
- Projektima iz svih četrnaest zemalja, na raspolaganju, u ovome Programu, stoji 92 milijuna eura. Naš Centar trenutno priprema dva projekta, jedan u suradnji s Virovitičko-podravskom i Osječko-baranjskom županijom, odnosno konzorcijem od 15 partnera iz više europskih zemalja, a drugome projektu nositelj je Brodsko-posavska županija, u suradnji s gradovima Ulm i Novi Ulm, te se odnosi na kulturno nasljeđe Banjalučke biskupije.
Požežani će pak do primamljivog europskog novca pokušati doći na planu prirode.
- Agencija trenutno priprema projekt u suradnji s osam europskih parkova prirode (geoparkova) koji su povezani Dunavom. Ovime smo im priključili i Geopark „Papuk“, u sklopu kojega i važan arheološki lokalitet. Cilj nam je da ga revitaliziramo i omogućimo posjetiteljima da ga dožive na jedan zanimljiviji način, kakav je u Europi uobičajen - objasnila je Marijana Lukačević, stručna savjetnica za projekte iz Razvojne agencije Požeško-slavonske županije, te optimistično dodala da vjeruju u uspješan ishod svoje prijave.
Stručna savjetnica, kao i drugi sugovornici, potvrdili su značaj ovakvih radionica, koje, pored informativne, imaju i promotivnu ulogu. Važno je, kako je istaknula, da se na ovakve i slične projekte odazove što veći broj sudionika.
- Uvijek su to značajna sredstva. Unija nudi jako mnogo programa i projekata, pa kad sve to umrežite, možete ostvariti jako dobre i pametne stvari za svoju sredinu, i to uz visoke iznose za sufinanciranje iz EU fondova.
Današnjem skupu nazočila je i ministrica regionalnog razvoja i fondova EU, Nataša Tramišak. Ona je objasnila da je ovo samo jedan ciklus europskih programa koji se nude hrvatskim razvojnim agencijama.
- Program transnacionalne suradnje podunavskih regija objavilo je prvi poziv za projektno razdoblje od 2021. do 2017. Rad agencijama u Hrvatskoj olakšava vrijedno iskustvo, koje smo, zahvaljujući preko 90 projekata, ponijeli iz prethodnih razdoblja. Oni su nam ujedno omogućili i povlačenje velikih financijskih sredstava. Danas smo došli u Slavonski Brod, kako bismo, na jednom od mjesta gdje se projekti i nove ideje stvaraju, pružili sve relevantne informacije.
Ministrica je podsjetila na rok za slanje prijavnica za projekte, a to je 21. studenog 2022.