7139
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - S obzirom kako su rezultati prvog kruga lokalnih izbora u Hrvatskoj 2013. godine objavljeni već u izbornoj noći 19. svibnja, vrlo brzo su se mogle raditi i prve analize učinka pojedinih stranaka. Tako je HDZ na čelu sa svojim predsjednikom Tomislavom Karamarkom iste noći proglasio izbornu pobjedu i najavio zahtjev za prijevremenim parlamentarnim izborima.
Je li Karamarko opravdano ili neopravdano, već nakon prvog kruga lokalnih izbora, proglasio pobjedu nije nešto što je pretjerano važno za ovaj članak jer će se konačne analize raditi nakon drugog kruga.
Ono što bi moglo biti važno jeste način prezentiranja izbornih rezultata od strane predsjednika HDZ-a, u izbornoj noći, svojim stranačkim kolegama i javnosti. Mnogi mediji su objavili Karamarkovu izjavu u kojoj tvrdi:
''...Još nešto što je veliki pomak. Ja samo ističem faktografiju. Ovo nije nikakva filozofija, niti specijalna analiza, ovo je čista faktografija. Postoje gradovi u kojima nismo imali vlast, a danas vodimo. U našem ponosnom Vukovaru, u Slavonskom Brodu, u Đakovu, u Šibeniku, u Dubrovniku, u Kaštelima, Trogiru, Požegi. Zamislite u Varaždinu, u Varaždinu smo ušli u drugi krug. Grad Split...''
Istina je da je HDZ u prvom krugu, sa koalicijskim partnerima, pobijedio u utrci za gradonačelnička mjesta u Đakovu, Šibeniku, Trogiru i Kaštelima, tj. u gradovima u kojima nakon prošlih lokalnih izbora nije dobio gradonačelnika iz svojih redova.
Međutim, vidljivo je kako je Tomislav Karamarko rekao nekoliko neistina o izbornim rezultatima. Naime, kada je riječ o utrci za gradonačelničkom pozicijom, netočno je da HDZ, sa partnerima, u prvom krugu vodi u Vukovaru, Slavonskom Brodu, Dubrovniku, Požegi i Varaždinu. Karamarko je rekao neistinu i ako je slučajno mislio na pobjedu u borbi za gradsko vijeće ovih pet gradova jer je HDZ-ova koalicija najviše dobila glasova samo u gradskom vijeću Vukovara i Dubrovnika.
Dakle, predsjednik HDZ-a je neistinito infomirao javnost ustvrdivši kako HDZ vodi u prvom krugu u Vukovaru jer zapravo vodi Željko Sabo (SDP-HSU-ZL) nasuprot Ivana Penave (HDZ-HSPAS-HSLS-DC-BUZ).
U Slavonskom Brodu je Mirko Duspara (Nezavisni) pobijedio Dragana Jelića (HDZ-HSPAS-HSLS), dok je u Dubrovniku Andro Vlahušić (HNS-HSS-SHUS) dobio više glasova od Tea Andrića (HDZ-HSPAS-HSLS).
Zdravko Ronko (SDP-HSU-HNS) je u Požegi pobijedio Vedrana Neferovića (HDZ-HSPAS), a Goran Habuš (HNS-SDP-HSU-ZS) u Varaždinu je u prvom krugu lokalnih izbora bio bolji od Marijana Cingula (HDZ-BUZ).
Jesu li netočni podaci koje je iznio Tomislav Karamarko bili svjesna obmana javnosti i psihološki trik kako bi se povećala podrška HDZ-u u drugom krugu ili se samo radi o nenamjernom gafu koji je rezultat krive analize Karamarkovih suradnika, procijenite sami.
Postoji mogućnost da HDZ sa svojim partnerima osvoji gradonačelnička mjesto u svim navedenim gradovima, kao što je i moguće da ne osvoji ni jedno. U svakom slučaju će neki političari pobijediti, neki izgubiti, dok građanima ostaje nada da će poslije izbora ipak malo bolje živjeti, ma koliko to utopistički zvučalo.
nijer kartamatko, al ni ti nisi u pravu - ti koje nabrajaš nisu pobijedili u prvom krugu, nego dobili više glasova. u prvom krugu pobijedili su samo oni s 50 i više posto glasova, oni koji su već (grado)načelnici ili... Prikaži sve župani. za sve ostale pobjednici će se znati nakon drugog kruga izbora. je li, ecimo, pobjednik neke utakmice onaj koji vodi u 1. poluvremenu ili onaj koji dobije utakmicu na kraju? E vidiš to ti je to. ovo nije picajzliranje ili pretjeriovanje, jednostavno tako se jedino može reći
Rođen je u Zadru. Rodom je iz Kruševa gdje je i pohađao osnovnu školu. Diplomirao je povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Razveden je i otac dvoje djece. Tomislav Karamarko jedan je od suosnivača HDZ-a. Godine 1992. postao je šefom... Prikaži sve Kabineta tadašnjeg predsjednika Vlade Josipa Manolića, zatim i Franje Gregurića. Od 1992. do 1993. bio je šef kabineta predsjednika Hrvatskoga sabora kada je predsjednik bio Stjepan Mesić. Nakon toga napustio je HDZ. Od 1993. do 1996. bio je načelnik PU zagrebačke, od 1996. do 1998. obnaša dužnost pomoćnika ministra unutarnjih poslova. Godine 2000. bio je voditelj izbornog stožera tadašnjeg predsjedničkog kandidata Stjepana Mesića te postaje i savjetnikom predsjednika RH za nacionalnu sigurnost. Od 2000. do 2002. bio je predstojnik Ureda za nacionalnu sigurnost, a 2004. do 2006. godine bio je ravnatelj Protuobavještajne agencije. Na mjesto ravnatelja Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) imenovan je u rujnu 2006., i tu dužnost obnašao je sve do 2008. godine. U Hrvatskom saboru 10. listopada 2008. glasovanjem je potvrđen za ministra unutarnjih poslova na prijedlog tadašnjeg predsjednika Vlade Ive Sanadera s 81 glasom za i 49 suzdržanih glasova. U rujnu 2011. ponovno pristupa HDZ-u. Na XV. saboru HDZ-a 20. svibnja 2012. u drugom krugu pobjeđuje Milana Kujundžića i postaje četvrti predsjednik HDZ-a.