Iz DIP-s smo dobili informaciju kako je i komentiranje ispod članka na portalima, u korist ili na štetu kandidata ili stranaka koje se natječu u drugom krugu, nedopušteno i kao takvo podložno sankcijama.
Člankom 35. st. 3.. Zakona o lokalnim izborima („Narodne novine", broj 144/12), propisano je da izborna šutnja počinje protekom izborne promidžbe, a završava na dan održavanja izbora u devetnaest sati. Izborna šutnja u drugom krugu glasovanja na lokalnim izborima koji će se održati u nedjelju, 2. lipnja 2013., počinje 1. lipnja 2013. u 00,00 sati, a završava 2. lipnja 2013. u 19,00 sati.
U smislu odredbe članka 35. st. 3. Zakona o lokalnim izborima, za vrijeme izborne šutnje zabranjuje se javno predstavljanje i obrazlaganje izbornih programa sudionika biračima, nagovaranje birača da glasuju za određenog kandidata, objavljivanje procjena izbornih rezultata kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, izjava i intervjua sudionika izborne promidžbe te navođenje njihovih izjava ili pisanih djela.
Slijedom navedenog, pozivaju se izborni sudionici da se u vrijeme izborne šutnje suzdržavaju svih onih aktivnosti navedenih u članku 35. st. 3. Zakona o lokalnim izborima. Nadalje, pozivaju se izborni sudionici da se suzdržavaju i od drugih aktivnosti
koje nisu navedene u toj odredbi, a mogle bi na određen način utjecati na birače, te ih ometati – slanja SMS poruka, slanja pošiljki elektronske pošte, ubacivanja letaka u poštanske sandučiće, telefonskih poziva ili na drugi način iskazanog poticanja birača da izađu na izbore i glasuju za određenog kandidata. Zakon o lokalnim izborima jamči slobodu opredjeljenja birača i tajnost njihova glasovanja (članak 4. st. 1.), te propisuje da nitko ne smije zahtijevati izjašnjenje birača o njegovom glasačkom opredjeljenju (članak 4. st. 4.).
Izborni sudionici su dužni izbornu šutnju poštivati i na društvenim mrežama poput facebooka, twittera, flickera, vvimea, youtubea i na drugim internetskim društvenim mrežama. U tom smislu, tijekom trajanja izborne šutnje nije dopušteno postavljati nove promidžbene sadržaje poput statusa, video clipova, slika ili komentara, a koji se izravno objavljuju na
naslovnicama kao novosti na privatnim stranicama povezanih privatnih korisnika ili o tome dostavljaju obavijesti na njihove privatne e-mail adrese.
Pozivaju se i svi drugi subjekti koji nisu izborni sudionici, ali su posredno ili neposredno povezani sa izbornim sudionicima, da se u vrijeme izborne šutnje suzdržavaju onih aktivnosti koje bi predstavljale njezino kršenje, a posebno da svojim aktivnim istupanjem u medijima posredno predstavljaju izbornu promidžbu određenih kandidata – sudionika drugog kruga glasovanja na lokalnim izborima.
REPUBLIKA HRVATSKA
DRŽAVNO IZBORNO POVJERENSTVO
REPUBLIKE HRVATSKE
KLASA: 013-06/13-10/01
URBROJ: 507/11-13-16
Zagreb, 31. svibnja 2013.
Predsjednik DIP-a
Branko Hrvatin
Dodatak: Iako su nam u pravnoj službi GONG-a kazali kako nemaju namjeru reagirati na favoriziranje kandidata u komentarima po internetskim portalima, jer su svjesni da je to teško kontrolirati, iz DIP-s smo dobili informaciju kako je i komentiranje ispod članka na portalima, u korist kandidata ili stranaka koje se natječu u drugom krugu, nedopušteno i kao takvo podložno sankcijama.