POŽEGA - U organizaciji Katehetskog ureda Požeške biskupije i Agencije za odgoj i obrazovanje, 24. studenog u Dvorani sv. Terezije Avilske u Požegi, održan je stručni skup za vjeroučitelje osnovnih i srednjih škola Požeške biskupije na temu „Biblija u nastavi vjeronauka", piše 034 portal. Nakon molitvenog uvoda sve prisutne pozdravio je predstojnik Katehetskog ureda Robert Kupčak, podsjećajući na Apostolsku pobudnicu Verbum Domini pape Benedikta XVI. koja donosi i dio pisma sv. Jeronima svećeniku Nepocijanu koji ovako piše: „Čitaj vrlo često božanska Pisma; štoviše, neka sveta Knjiga nikada ne bude ispuštena iz tvojih ruku. Nauči ovdje ono što trebaš poučavati." Predstojnik je izrazio želju da stručni skup koji će se na osobit način baviti Svetim Pismom, pomogne vjeroučiteljima da u Bibliji nauče ono što trebaju poučavati, te se ohrabre u navjestiteljskoj službi koja im je povjerena.
Stručnom skupu se pridružio i požeški biskup Antun Škvorčević, koji je pozdravljajući prisutne ustvrdio kako je današnji dan ponešto tmuran, podsjećajući da i čovjek može biti duhovno tmuran u svom srcu i savjesti, te da ga od tog stanja može osloboditi osjetljiv duh otvoren za beskraj, koji se postiže molitvom. Spomenuo je kako se nalazimo na koncu crkvene godine te liturgijska čitanja ovih dana apokaliptičkim prikazima stavljaju pred nas pitanje svršetka svijeta. Istaknuo je kako se Isus, Sin Očev nije uzalud trudio biti jednim od nas ljudi i dao sebe razapeti na križ da bi pobijedio smrt, te na temelju njegova djela mi ne iščekujemo kraj nego dovršenje svega stvorenog o drugom njegovu dolasku, ili parusiji. Podsjetio je na tvrdnju sv. Augustina kako nam ususret dolazi Isus Krist koji će kraj našega svijeta učiniti početkom novoga beskrajnog svijeta.
Pripomenuo je kako nas riječ parusija upućuje na riječ paresija a koja znači odvažnost, oduševljejnje, radost, polet u naviještanju radosne vijesti o Božjem spasenjskom pothvatu u Isusu Kristu. Kazao je kako je sv. Luka u Djelima apostolskim zabilježio da je židovsko Veliko vijeće Petru i Ivanu nakon ozdravljenja hromoga na hramskim vratima zabranilo navješćivati Isusa Krista, a da su se oni s drugim vjernicima okupili na molitvu, tijekom koje se potreslo mjesto gdje su bili sabrani, napunili se Duha Svetoga te su smjelo, hrabro i odvažno navješćivali Božju riječ. Paresia je nsavjestiteljska odvažnost koju nam daruje Duh Sveti u molitvi. Biskup je rekao kako današnji susret stručnog usavršavanja želi pomoći vjeroučiteljima u intelektualnom i pedagoškom pogledu. Pozvao ih je da se u molitvi potresu u svom duhu, srcu i savjesti, napune moći Duha Svetoga kako bi u svim životnim okolnostima bili hrabri i odvažni navjestitelji Božje riječi, ne tek jezikom, nego životom. Poželio im je blagoslovljen i uspješan rad.
Potom je Ankica Mlinarić, viša savjetnica za vjeronauk pri Agenciji za odgoj i obrazovanje predstavila dnevni red i predavače stručnoga skupa. Profesor Taras Barščevski s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održao je predavanje na temu „Biblijski sadržaji u nastavnom planu i programu katoličkog vjeronauka te stjecanje odgovarajućih kompetencija za vođenje nastave". Na to se nadovezala profesorica s. Silvana Fužinato s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku s predavanjem „Interpretacija biblijskih tekstova u komunikacijskoj perspektivi". Uslijedila je tematska rasprava. U drugom dijelu stručnoga skupa profesorica Fužinato progovorila je o čovjeku kao biću dijaloga te uvela vjeroučitelje u praktični dio stručnog skupa u kojem su oni individualno, a potom i u skupinama skupinama radili na tri različita biblijska teksta. Voditelji pojedinih skupina pri svršetku skupa dali su izvješće i zaključke rada u skupinama nakon čega se na njih osvrnula profesorica Fužinato pohvaljujući kreativnost i marljivost kojom su vjeroučitelji došli do zaključaka s obzirom na temeljnu poruku biblijskog teksta tumačeći ga u komunikacijskoj perspektivi.
Na kraju su savjetnica Mlinarić i predstojnik Kupčak upoznali su vjeroučitelje s narednim događanjima njihove stručne i duhovne permanentne formacije. Skup je završio molitvom.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda26.11.2018. u 15:36
Vjeronauk van iz škola u župe, a u škole uvesti etiku i građanski odgoj kao obvezne predmete. Jedino tako se može dati nepristran moralno-etički odgoj. A kao izborni predmet treba formirati "Religijsku kulturu" u kojoj će svjetovni nastavnik podučavati sve... Prikaži sve svjetske religije bez indoktrinacije.
-