SLAVONSKI BROD - Poznato je kako državni proračun Republike Hrvatske ne stoji najbolje. Posljedično, to se odnosi i na proračune županija, gradova i općina. Sastavljanje proračuna te njegova provedba, sa što manje rebalansa, u 2015. godini biti će otežana vladinim izmjenama Zakona o porezu na dohodak kojim se, prema procjenama Vlade, ''lokalcima'' prihod smanjuje oko dvije milijarde kuna, koje će ostati građanima kroz povećanje plaće.
Marijan Šabić (HSLS): ''Moj uvjet za pristajanje na smanjenje naknade je da odricanje bude pravednije i dosljednije. Naime, mislim da isto trebaju učiniti i svi članovi nadzornih odbora gradskih poduzeća i upravnih vijeća ustanova, ali i da treba reducirati plaće profesionalnim političarima u Gradu''.
Prema nekim najavama, proračun grada Slavonskog Broda trebao bi, od poreza u 2015. godini, prihodovati 16 milijuna kuna manje nego li je to bio slučaj ove godine. Kako će brodski proračun izgledati te koje će uštede biti napravljene, raspravljati će se sutra na 9. sjednici gradskog vijeća.
Visina naknade za rad članova predstavničkih tijela u jedinicama lokalne i regionalne samouprave često izaziva interes javnosti, a obično ga potencira opozicija predlažući poziciji neka smanje novčane naknade za rad vijećnika. SBplus je provjerio ima li prostora za uštede kroz smanjenje troška rada Gradskog vijeća grada Slavonskog Broda.
Svako predstavničko tijelo jedinica lokalne i regionalne samouprave samostalno odlučuje o visini naknade za rad svojih vijećnika zbog čega se te naknade poprilično međusobno razlikuju. Različita je ne samo visina naknade, već i njezina učestalost. Naime, većina gradova koji su predmet našeg istraživanja, isplaćuju naknade mjesečno (od 310 do 2000 kuna) dok nekolicina njih svoje vijećnike plaća po sjednici (400 kuna) i to samo ako im prisustvuju.
Najskuplji hrvatski vijećnici
Iznosi u tablici odnose se samo na vijećničke naknade, bez iznosa za rad u odborima. Naknada po sjednici - za sve gradove koji su ju isplaćivali mjesečno - dobivena je umnoškom visine naknade za 11 mjeseci, a taj umnožak je podijeljen s brojem sjednica u 2014. godini. Podatak o broju stanovnika temeljen je na popisu iz 2011. godine, dok se proračun odnosi na planiranu prihodovnu stranu u 2014. godini. Inače, svake godine broj održanih sjednica varira, tako da je u Brodu 2012. godine održano osam, a 2011. šest sjednica Gradskog vijeća.
U tablici su vidljive očite razlike u visinama naknada, i prema navedenim podacima naknade za rad vijećnika u gradskom vijeću grada Slavonskog Broda među najvišima su u Hrvatskoj. Ako ne računamo Grad Zagreb vjerojatno su najveće. Planirana naknada za rad brodskog predstavničkog tijela, Gradskog vijeća, u 2015. godini iznosi 712.000 kuna. Mjesečna naknada za rad svakog vijećnika iznosi 1.000 kuna, dok je naknada za predsjednika gradskog vijeća i njegove zamjenike nešto veća.
Zahvaljujući susretljivosti gradskog vijećnika dr. sc. Marijana Šabića (HSLS), koji je bio i županijski vijećnik (2009.-2013.), saznali smo koji su iznosi isplaćivani za rad vijećnika u skupštini Brodsko-posavske županije. Prema dokumentima koje nam je dr. Šabić poslao vidljivo je kako je Županija isplaćivala oko 900 kuna naknade, po sjednici, svojim vijećnicima i to samo ako su bili na njoj prisutni, te još oko 470 kuna za članstvo u županijskim odborima. Tako je županijskom viječniku Šabiću u 2012. godini ukupno isplačeno 8.473, 31 kuna neto, odnosno 1.412,00 kuna po sjednici.
S druge strane, gradskom vijećniku Šabiću u 2014. godini, završno s 28. listopadom, isplaćeno je devet puta po 1.000 kuna, odnosno, ukupno 9.000 kuna za rad na četiri sjednice gradskog vijeća, odnosno 2.250 kuna po sjednici. Pritom, Šabić nije član niti jednog odbora gradskog vijeća, pa mu je time naknada manja od one koju primaju vijećnici članovi raznih povjerenstava i odbora.
Pored naknade i druge 'prinadležnosti'
Budući da ima iskustva u radu dva najveća brodsko-posavska predstavnička tijela, pitali smo smo dr. Šabića za njegov stav o razlikama u honorarima za rad vijećnika te drži li on kako naknade treba smanjiti.
- Slažem se s idejom smanjenja vijećničkih naknada jer i političari moraju snositi teret krize, s obzirom da se već sedmu godinu za redom Hrvatska nalazi u ekonomskoj krizi koja prelazi u depresiju, a to se posebno osjeti u Slavoniji. Mislim i da se vijećničke naknade trebaju isplaćivati po sjednici i to samo ako vijećnik bude na njoj prisutan. Međutim, moj uvjet za pristajanje na smanjenje naknade je da odricanje bude pravednije i dosljednije. Naime, mislim da isto trebaju učiniti i svi članovi nadzornih odbora gradskih poduzeća i upravnih vijeća ustanova, ali i da treba reducirati plaće profesionalnim političarima u Gradu, pa neka primjerice gradonačelnik prima prosječnu plaću za visoku stručnu spremu u Slavonskom Brodu, i neka nijedna plaća u gradskoj upravi ne bude veća od te.
- Isto tako treba napraviti uštede i u gradskim poduzećima u kojima su mnogi zaposleni po podobnosti, a ne po sposobnosti. Mogli bi i svi gradski vijećnici recimo, pored toga što su si smanjili svoje naknade, u gradski proračun mjesečno uplaćivati po 1.000 kuna za svakog člana svoje obitelji (sebe, suprugu, djecu) kojeg su zaposlili u gradskim ustanovama ili poduzećima. To je vrlo lako utvrditi. Sve navedeno se odnosi i na Županiju, rekao je za SBplus Marijan Šabić.
Jesu li naknade gradskih i županijskih vjećnika BPŽ visoke i u neskladu s vremenom u kojem živimo ili su ipak primjerene i uravnotežene s ostalim sredinama u Hrvatskoj koje je SBplus istražio, pored vijećnika, svakako, procjenjivati će i njihovi birači.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
PBasic15.12.2014. u 23:02
Puno je bolje jednom u tri mjeseca (koliko su česte sjednice gradskog vijeća) platiti 1000 kuna caffe baru Lipa da se tamo sastane velecijenjeni klub SDP-a i dati udruzi Pravaš 1000 kn za ćabu gdje se već sastanu uz roštilj...... Prikaži sve HDZu ne treba ni to, njih ni ne pitaju što bi trebali, nisu oni tu da misle; njima treba platiti 30 kuna fotokopiranje naloga kako trebaju glasati po kojoj točki dnevnog reda :))
-
uciteljica15.12.2014. u 22:36
Zbilja je sramota da se Vijeće saziva tako rijetko. U čijoj je to ingerenciji, tj. koja strana u Vijeću stopira rad vijeća?
- Prikaži sve komentare
-