2971
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - To da je Rafinerija u susjednom bosanskom Brodu glavni zagađivač zraka kada je u pitanju sumporovodik ponovno je potvrđeno najnovijim podatcima vidljivim na stranicama Hrvatske agencije za zaštitu i okoliš, a koja nudi podatke o kvaliteti zraka u Hrvatskoj.
Podsjetimo, granična vrijednost od sedam mikrograma po metru kubnom sumporovodika u zraku, u Slavonskom je Brodu prošle godine, primjerice 29. ožujka višestruko prekoračena te je u 11 sati toga dana izmjerena koncentracija od 46,10 µg/m3. Kako ove godine Rafinerija u Brodu ne radi zbog, kako je najavljeno, remonta prekoračenja sumporovodika do sada nije bilo. I to je zapravo jedan od najvažnijih dokaza da je Rafinerija glavni zagađivač slavonskobrodskog zraka sumporovodikom.
No osim H2S Brođani udišu zrak druge kategorije i kada je u pitanju koncentracija lebdećih čestica u zraku. Jedan od glavnih uzroka toga onečišćenja, uz ložišta, jeste i blizina graničnog prijelaza i autoceste kojom prolaze na tisuće vozila. Tako brojke govore da je tijekom 2018. godine na Graničnom prijelazu Slavonski Brod evidentirano milijun i 699 tisuća osobnih vozila. Ono što zabrinjava je porast teretnih vozila kojih je bilo čak 18,8 posto više nego 2017. godine, ukupno 145 tisuća. I autobusa je prošle godine na granici bilo više, 29.743, što je povećanje od 5,3 posto.
„Veliki utjecaj na smanjenje onečišćenja zraka imalo bi i izmještanje graničnog prijelaza i naplatnih kućica na autocesti kojom prolazi 17,5 milijuna vozila godišnje. Pomicanjem naplatnih kućica vozači bi morali smanjiti brzinu vožnje što bi uvelike umanjilo i emisiju plinova u okoliš. S druge strane, granični prijelaz utječe na kvalitetu zraka zbog dugog zadržavanja automobila i kamiona koji ne gase svoje motore i time kontinuirano zagađuju već ionako slabo kvalitetan zrak u Slavonskom Brodu. Grad Slavonski Brod zalaže se i za plaćanje tzv. ekološke rente jedinici lokalne samouprave, za onečišćenje uzrokovano od strane JANAF-a. Ova sredstva grad Slavonski Brod bi mogao koristiti u rješavanju brojnih ekoloških problema s kojima je suočen.
Uvođenjem navedenih mjera značajno bi se smanjila količina lebdećih čestica u zraku kojeg Brođani udišu.", u više navrata upozorili su iz Gradske uprave Slavonskog Broda, koja je zajedno sa Brodsko-posavskom županijom partner u projektu "Edukacija i obavješćivanje građana o kvaliteti zraka u Slavonskom Brodu", koji sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost..