2056
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Kao i ranijih godina početkom prosinca kada obilježavamo Međunarodni dan osoba s invaliditetom, Policijska uprava brodsko-posavska i Postaja prometne policije, provele su posebnu akciju tijekom koje su pozornost posvetile nepropisnom parkiranju na mjesta namijenjena osobama s invaliditetom, kao i (zlo)upotrebi znaka pristupačnosti koji je obavezno istaknuti ako zauzimate takvo mjesto.
Novi zakoni i pravilnici pomažu ostvarivanju prava osobama s invaliditetom.
- Petnaestog studenog na snagu je stupio novi Zakon o povlasticama u prometu. Navedene su nove iskaznice koje će koristiti osobe s invaliditetom. Dosad ih je izdavalo tijelo jedinice lokalne uprave i samouprave. Novim zakonom izdaju se tri vrste takvih iskaznica - nacionalna, europska i europska parkirališna karta. Na našem je području ove godine bilo 2.200 nepropisno parkiranih vozila koje smo sankcionirali, od čega smo 537 vozača kaznili jer su parkirali na mjesta namijenjena osobama s invaliditetom. Svaki četvrti vozač, dakle, koji je sankcioniran počinio je taj prekršaj. Zauzeo je mjesto osobama s invaliditetom. Zato nam je jedan od prioriteta osigurati njihova prava. U suradnji s Pauk službom, imamo 17 puta pravo i ovlast tražiti premještanje vozila pa imamo slučajeva da osobe koje tako postupaju moraju platiti i dodatne troškove uz kaznu. - kazao nam je policijski službenik.
No, pravu burnu raspravu češće izazivaju drugačiji slučajevi - oni zloupotrebe znaka koji pripada nekomu drugomu. Pa tako nerijetko članovi obitelji, prijatelji ili poznanici osoba s invaliditetom obilato koriste njihova prava na 'žuta' parkirališna mjesta.
- Imamo i prekršaje koji se tiču korištenja znaka prava parkiranja na mjesta za osobe s invaliditetom od strane osoba koje to pravo nemaju. Njih također sankcioniramo kad uočimo takav prekršaj. Jasno je tko smije koristiti znak - sama osoba s invaliditetom i osoba koja je prevozi. - dodao je Kršić.
- I dalje je najveći problem zloupotreba znaka pristupačnosti. Da prođete gradom, vidjeli biste da većina automobila parkirana na žuto označenim mjestima uistinu ima taj znak. No, pitanje je tko ga koristi. Znak se veže uz osobu, a ne uz vozilo. Zato uvijek apeliram na osobe s invaliditetom, nositelje tog znaka, da ga ne daju ni članovima obitelji niti prijateljima. To ostavlja gorak okus u ustima, posebice kad vidite da iz tog auta izlaze ne hodajuće, nego trćeće osobe. Nemojte uzimati naša prava ako ne želite naše mjesto. Najružnije je što je naša slika na tom znaku. - kazala je iskreno Gordana Mišković i time zaključila poruku našeg članka.