SLAVONSKI BROD - Iz znanstvenog rada „Dušni dan u hrvatskoj katoličkoj baštini“, splitskog profesora Marka Dragića, saznali smo puno toga o blagdanu Svih svetih koji slavimo na današnji dan, 1. studenog, ali najviše o danu koji slijedi nakon njega - Dušnom danu. U nastavku donosimo dijelove tog rada koje smatramo najzanimljivijima.
Kult pokojnika, piše profesor Dragić, iznimno je raširen u hrvatskoj kulturnoj baštini. Tradicija sjećanja na pokojne seže u 7. stoljeće. Štovanje Dušnoga dana 998. godine uveo je benediktinski opat iz Clunyja, sveti Odilo. Papa Klement V. službeno je taj blagdan potvrdio 1311. godine. Dušni se dan (Spomen svih vjernih mrtvih) slavi 2. studenoga, a ako je taj dan nedjelja, slavi se 3. studenoga.
Dušni se dan još naziva Mrtvi dan, Mrtvo spomenuće (u središnjoj Bosni), Dan mrtvih (u koprivničkome i mnogim drugim krajevima). Za razliku od današnje tradicije kada to mnogi čine na Svisvete jer su tada slobodni, nekada se cvijeće na groblje nosilo i svijeće su se palile upravo na Dušni dan.
Uz paljenje svijeća grobovi se kite cvijećem. Pritom je nekoć cvijeće moralo biti iz vlastitoga vrta, a svijeće su bile voštane. U Srijanima svijeće »lumine« nazivane su dušice. Na Dušni dan u mnogim krajevima, primjerice, u dugopoljskome kraju u Dalmaciji, Badljevini kod Pakraca i drugdje pale se svijeće i na groblju i u kući za pokoj duše preminulih članova obitelji. Svijeće su u kućama gorjele duboko u noć.
U Hercegovini su obilasci groblja uzeli maha tek šezdesetih godina dvadesetoga stoljeća.
Dušni dan karakteriziraju: tišina, sjećanja i molitve za pokojne, plaćanje misa za pokojnike, obred oprosta, pomaganje sirotinji i zvonjava crkvenih zvona. Pučki nazivi Mrtvi dan, Mrtvo spomenuće i Dan mrtvih nisu u suglasju s kršćanskim naukom po kojemu je duša besmrtna. O kultu duše u kulturnoj baštini Hrvata, pored ostaloga, svjedoče molitve za duše u čistilištu te dušice — svjećice koje se pale na taj dan.
Iščeznuo je negdašnji sporadični običaj da se pokojnicima na grobove nose i ostavljaju neka jela ili bi se noću ostavljao prostrt stol s jelima i pićem (ili samo pićem). Ostalo je samo sjećanje kako je nekoć na tu svetkovinu cijelu noć desetak muškaraca zvonilo crkvenim zvonima.
Samo je u narodnome pamćenju ostalo kako se, ne tako davno, pomagalo sirotinji na svetkovinu Dušnoga dana. Obred oprosta danas je također uglavnom zaboravljen. Bilo bi iznimno dobro kada bi se taj običaj revitalizirao i kada bi se uopće više vraćali tradicijskim vrjednotama. Tradicijska kultura sadrži odgovore na mnogobrojne izazove suvremenoga potrošačkog mentaliteta. I zbog toga, od iznimne je važnosti poznavati svoju baštinu, čuvati je i prenijeti pokoljenjima u nasljeđe. To je civilizacijski čin koji pokazuje odnos prema davno upokojenim precima i odnos pokoljenjima.
Za one koji na 'Svisvete' ipak obavljaju sve ono što se nekad radilo na Dušni dan, u nastavku donosimo sve važne prometne i druge informacije vezane za današnji blagdan:
U potpunosti obustavljen promet kroz zonu Gradskoga groblja
Besplatne autobusne linije povodom blagdana Svih svetih
Odluka o proglašenju sajamskog dana na području grada Slavonskog Broda
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -