VIŠNJA je zahvalna i izdašna voćka naših krajeva. Ne zahtijeva puno njege i uglavnom donosi obilan plod. U Bartolovačkom brdu je sada najzrelija. Nažalost ...samo jedan mali dio bit će ubran i iskorišten. Ostalo će ostati na drveću, nešto će pojesti ptice, a većina će struniti. Puno je više neobrađenih voćnjaka nego obrađenih, ali o tome ne kanim sada pisati.
Prije par godina dobio sam recept za izvrstan liker od višanja. Liker je provjerenog ukusa i kvalitete, pa ga mogu mirne duše preporučiti svima.
Na dva kolograma dobro zrelih višanja kilogram i pol kandiranog šećera, litra rakije (ja koristim jabukovaču sa 45% alkohola, ali može svaka druga dobra voćna rakija), litra crnog vina i pola litre ruma. Šećer i višnje se poslažu red po red u veću staklenku, zaliju rakijom, vinom i rumom, boca se pokrije i ...to je to. Sve skupa treba to stajati više tjedana na svijetlom mjestu ...što duže, to bolje.
Nakon toga se liker procijedi i prelije u manje boce. Vrlo lijepe boce mogu se kupiti kod „Kožula". Ako kod pripremanja likera stavite u zamrzivač nekoliko višanja, možete ih sada po nekoliko staviti u bocu. Time ste uštedili pisanje od čega je liker, a i izgleda lijepo.
Višnje koje su bile u alkoholu možete upotrijebiti za pravljenje kolača. Koštice od višanja mogu poslužiti za izradu „suhog termofora" za hladna vremena kada ponestane likera. Stave se u lanenu vrećicu, po potrebi ugriju u termovalnoj peći ili u pećnici štednjaka i zima može doći. Koštice duže akumuliraju toplinu nego voda u klasičnim termoforima.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Tonda23.06.2011. u 08:45
Ima kandiranog šećera i kod nas. Ako slučajno nema, onda ga možeš sama napraviti. Kandirani šećer je ustvari karamelizirani šećer, pa ga možeš i sama napraviti Šećer se prženjem karamelizira. Nekada je moja baka tako pravila bonbone. Neka te ne... Prikaži sve brine smeđa boja nakon karamelizacije. Karameliziranjem se dobije posebna aroma koja poboljšava okus likera. Ako ti je to po ovoj vrućini teško za raditi, možeš uzeti smeđi šećer. U njemu ima sirupa karameliziranog šećera. Istina nije on ništa zdraviji kako se tvrdi, ali daje bolju aromu, a zdravlje je i onako sadržano u rakiji:)
-
gefufna23.06.2011. u 07:41
Ma bravo Emile za izvrstan tekst! Jučer sam brala svoje višnje...napravila sok, kompot i džem i stavila u škrinju! Još mi ostaje napraviti liker, ali me buni taj kandirani šećer kojeg vidim na fotografiji? Toga nema kod nas ili...? U... Prikaži sve svoj liker stavljam samo rakiju, ali probat ću sad i ovaj. Velika je šteta što će zaista puno plodova ostati na granama neiskorišteno. Kod nas se provlači ta teza kako se ništa ne isplati raditi nego je jeftinije kupiti. Ali ne možeš kupiti taj osjećaj da si nešto sam napravio. I da je to prirodno i zdravo bez konzervansa i aditiva. Valjda i to nešto vrijedi...
Prikaži sve komentare
-