ZA svako životno razdoblje potrebno je izabrati zdrav i uravnotežen jelovnik, no ako planirate trudnoću, tada idealno vrijeme da se posvetite svome zdravlju. Prehrana će vam pomagati da se bolje nosite s fiziološkim i psihološkim promjenama za vrijeme trudnoće. Jer, to što trudnica jede, jede i njena beba!
Idealno bi bilo sa zdravom prehranom početi čim prije, neovisno o trudnoći, što je osobito važno za žene koje se ne mogu pohvaliti zdravim prehrambenim navikama. Ne treba se odmah odreći apsolutno svega kako bi živjeli zdravo, već sa pažljivim odabirom namirnica i ravnotežom u uzimanju bjelančevina, masnoća i ugljikohidrata, trudnica možete svom tijelu i svojoj bebi osigurati zdrav život.
Nutrijenti koji u ovom razdoblju obično nedostaju mogu se nadoknaditi tako da beba raste normalno i zdravo razvija svaku stanicu, tkivo i organ.
Vitamini B skupine, osobito vitamin B6.
Mnoge žene kod planiranja trudnoće prestanu uzimati kontracepcijske pilule, te se čini da u to vrijeme tijelu osobito nedostaju vitamini B skupine, osobito vitamin B6 i B12, te folna kiselina. Najzdravije namirnice koje sadrže vitamin B6 su orašasti plodovi, zeleno lisnato povrće, krumpir, cjelovite žitarice te riba, a vitamin B12 crveno meso i mlijeko. Vegetarijanke i veganke, kao najbolji izvor B12, mogu koristiti sojino mlijeko i ostale sojine proizvode.
Folna kiselina je također jedan od važnijih nutrijenata za razvoj te jako važna za oblikovanje DNK.
Danas se trudnicama preporučuje uzimanje folne kiseline već od prvog pregleda kod ginekologa.
Namirnice bogate folnom kiselinom su: avokado, šparoge, cikla, grah, dinja, integralne žitarice i tjestenina, integralni kruh, zeleno lisnato povrće (špinat, brokula, zelena salata) te sok od naranče.
Kako bismo spriječili bilo kakve poteškoće u daljnjem stadiju bitno je organizam opskrbiti s dovoljno željeza. Ako je ikako moguće, poželjno je željezo unositi prirodnim putem. Iako će za to trebati puno više znanja, strpljenja i vremena, jako je važno, jer, sve što trudnica u tijelo unose – prima i njena beba.
Budući da je nužno u organizam unijeti 15 mg željeza dnevno, preporuča se jesti: srdele, tofu, buče, suhe šljive, zeleno lisnato povrće, suhe marelice, te provjereno crveno meso. Dobor je posavjetovati se s liječnikom jer on razumje stanje trudnice i potrebu uzimanja pripravka željeza, a za očekivati je da će preporučiti onaj koji se najbolje apsorbira.
Vitamin A, magnezij i jod
Vitamin A važan je za formiranje srca, krvotoka i živčanog sustava. No, prevelike doze vitamina A nisu preporučljive. Magnezij je esencijalan za zdravlje mišića i razvoj kostiju a za majku je također važan jer opušta mišiće te ujedno jača mišiće uterusa.
U drugom tromjesečju osjetit ćete bebine pokrete i potrebu da 'jedete za dvoje'. U ovom razdoblju, važno je, neka vaša prehrana bude bogata jodom koji se nalazi u špinatu, morskim plodovima, sezamovim sjemenkama, blitvi, šparogama, češnjaku, skuši, srdelama, škampima, jogurtu, jajima te jagodama. Jodiranu sol, bez obzira na trudnoću, treba koristiti u smanjenim količinama.
Opstipacija često može biti problem u posljednjem razdoblju trudnoće kao rezultat hormonalnih promjena i pritiska rastućeg ploda na uterus. U ovom razdoblju stoga treba unositi više biljnih vlakana te treba dati prednost kvalitetnim bjelančevinama, kao što su riba, piletina, puretina, riža, tofu, slanutak, grah, smokve, šljive, lan (osobito zlatni lan), marelice, kivi, zob i kruške. Protiv opstipacije važno je piti dovoljno tekućine.
I za kraj nekoliko praktičnih savjeta:
- jedite manje obroke više puta na dan,
-miris svježe limete čini se da pomaže nekim trudnicama zaustaviti mučninu. Kad je jaka muka, dobro je prepoloviti limetu i udahniti njezin miris...
- treba koristiti čaj od đumbira ako je trudnici hladno i ako želi povećati cirkulaciju. S čajem treba biti oprezan jer povisuje krvni tlak, ali ne bi trebalo biti nikakvih nuspojava ukoliko se koristi pola do jedne šalice dnevno (2dcl).
- umjesto grickalica i slatkiša treba uvesti grickanje orašastih plodova – posebno badema jer oni sadrže zdrave masti i bjelančevine, bogati su vitaminima B skupine i može ih se nostiti sobo, bilo gdje...
- masnu i duboko prženu hranu treba izbjegavati
- stres smanjiti na minimum
- slobodno si ugađajte i odmarajte se. Prije spavanja ukapajte par kapi lavandine esencije na jastuk za dublji i opušteniji san
U razdoblju trudnoće treba uravnotežiti eventualne nedostatke prehrane jer u ranim danima trudnoće fetus je osobito osjetljiv na nutritivnu neravnotežu majke. A kad se majka hrani zdravo, bit će spremnija za nezaboravnih devet mjeseci.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -