718
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Danas su se u Poliklinici Opće bolnice „Dr. Josip Benčević“ mogle vidjeti scene poput onih iz „CSI“ serija. Gomila osoblja - medicinskog, policijskog, vatrogasnog - „muvala“ se,na četvrtom katu, ozbiljnih lica, izmjenjujući podatke i popunjavajući laicima nejasne tablice na mnogobrojnim velikim pločama.
Iako je sve simulacija, većini njih bila je nalik na jedan manje-više uobičajeni dan na poslu, kojemu je cilj uspješno reagirati u slučajevima velikih nesreća, s velikim brojem nastradalih, poput one iz srpnja 2021. Da bi se to postiglo, jedna od presudnih stvari je kvalitetna koordinacija svih službi koji u takvim slučajevima interveniraju.
- Kad svatko od sudionika zna točno svoj zadatak, onda su najveći izgledi da zbrinemo najveću broj nastradalih. Danas smo simulirali jednu kriznu situaciju, s više od 300 ozljeđenih, s porastom bolničkih i izvanbolničih kapaciteta za njih. Na isti su način vježbali i vatrogasci i policajci, da bismo, na kraju, združenim snagama, pomogli što većem broju ljudi - objasnila je suštinu rada Kriznog stožera dr. Maja Grba-Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, a potom „dešifrirala“ spomenute tablice na pločama.
Radi se naime o shematskom prikazu sveukupne krizne situacije, sa svim akterima i parametrima, od bolnica i njihovih kapaciteta, preko raspoloživog osoblja, do podataka o nastradalima, vrstama ozljeda i sl. Sve to, kako je pojasnila, treba usustaviti da bi akcija bila uspješna.
- Ako imate, na primjer, osobu s ozljedom kralježnice, morate znati kamo ćete ju poslati i kojim slobodnim vozilom. U slučaju da se odlučite za ovu bolnicu, možete izgubiti sat i pol vremena, što je za spomenutu ozljedu mnogo - na primjeru je objasnila dr. Grba-Bujević, ispred simuliranih geografskih karata, s detaljnim prikazom bolnica, njihove opremljenosti, prometnica i ostalih važnih podataka.
Budući da je ovo, kao što se vidi iz priloženog, više „menadžerski“ posao, o njemu je nužno što više educirati medicinsko osoblje. Upravo je to razlog, kazala je ravnateljica Grba-Bujević, zašto je danas u Poliklinici održan jubilarni deseti tečaj „Medicinski odgovor na masovne nesreće - Cro MRMI“.
- Na tečaju imamo kirurge, anesteziologe, djelatnike hitne pomoći, a isto tako rade i u policiji i vatrogasnoj službi. Vježba se izvodi u 'realnom vremenu'. Započela je jučer u 21:30 i traje, evo, i sada. Namjerno smo odabrali noć, kada je u službama manje osoblja, pa je i izazov veći. Sutra vježbu nastavljamo po danu, pa će se djelatnici upoznati s organizacijom rada i u tim uvjetima. Poanta je da se što bolje pripremimo za krizne situacije, koje se, kao što nas je život naučio, mogu dogoditi bilo kad. Žao mi je što to moram navesti kao dokaz, ali na primjeru nedavnih stvarnih nesreća vidjeli smo sustav funkcionira i u praksi. Svatko je znao što radi i zašto, kao i sve protokole.
Požrtvovan i uspješan rad ove velike „koordinacije“ prepoznali su i oni koje su spasili. Podsjetimo da je priznanje Općoj bolnici u Slavonskom Brodu, za brzu reakciju i sve napore koje je učinila u spašavanju kosovskih putnika, odala predsjednica te zemlje. Takav rad na terenu, ističe dr. Grba-Bujević, ima se zahvaliti upravo tečajevima poput današnjeg.
- Kontinuirano educiramo medicinsko osoblje slavonskobrodske bolnice. Zbog velikog broja nesreća, ovaj tečaj dobiva sve više na značenju. Prisutno je danas s nama medisinsko osoblje iz cijele Hrvatske, iz naše bolnice, Zavoda za hitnu medicinu i Kriznog stožera ministarstva zdravstva, koje ujedno tečaj i financira, potom Policije, Civilne zaštite i dr. Posljednji događaji, poput pandemije i krize u Europi, nažalost, pokazuju da je stanje pripravnosti danas itekako nužno - kazao je dr. Boris Hrečkovski, zamjenik ravnatelja Opće bolnice, koji je danas imao ulogu voditelja tečaja.
Velika je stvar i za grad i za njegovu glavnu bolnicu što se osoblje obučava upravo ovdje.
- Ovime su naša bolnica i Slavonski Brod postali, na neki način, centar edukacije za cijelu Hrvatsku. Čast nam je što će mnogi djelatnici neka nova znanja i vještine steći upravo ovdje te ih potom upotrijebiti u radu u svojim sredinama. Stoga čestitam organizatorima, dr. Hrečkovskom i dr. Grba-Bujević, na velikom doprinosu i struci i gradu - kazao je ravnatelj bolnice dr. Josip Samardžić.