BRODSKI DRENOVAC - Oduvijek je ljudski rod, u cijeloj svojoj povijesti, u raznim oblicima i sa određenim nakanama i povodima, podizao i gradio razna obilježja u znak počasti, sjećanja i zahvalnosti za sve ono što je to vrijeme obilježilo i zbog čega bi to vrijeme i događaji po tim obilježjima trebali biti upamćeni i prepoznati u nekom nadolazećem vremenu, u budućnosti.
Kao kršćanski i katolički puk, Hrvati su ta i takva obilježja gradili u oblicima crkava, kapelica i križeva-raspela krajputaša, koji se nalaze u svim dijelovima Hrvatske, od krajnjeg istoka do krajnjeg juga. Mjesta na kojima su oni građeni pomno su birana, od dominantnih kota i uzvisina, morskih hridi i rtova, do raskrižja putova, koji bi obično nekud vodili i odvodili, ispraćali i dočekivali. Mnogi od tih objekata i obilježja preživjeli su svoje graditelje i sve nedaće vremena, od oluja i gromova, vandala, ratova i društvenih uređenja te su, uz brigu i ljubav onih koji svoju prošlost i tradiciju poštuju, dočekali današnje vrijeme, koje će postati nova njihova prošlost, jer oni na svojim mjestima ostaju za neku novu budućnost.
I u Brodskom Drenovcu postoje takva obilježja i građevine koje upravo u ovoj, 2018. godini, obilježavaju svoj prvi stoti rođendan.
Kapelicu na jugozapadu Drenovca, ispod dvije stogodišnje lipe, na raskrižju putova koji vode prema Bečicu i željezničkoj postaji u Dragovcima, davne 1918 .godine podigli su Drenovčani u znak i zahvalu na upravo završeno razdoblje Prvog svjetskog rata za sve one koji su se iz njega živi vratili, kao i za one koji su svoje kosti ostavili na bojišnicama diljem jugoistočne Europe. Mnoge je kapelica prema Ćosina mlinu, kako je najčešće Drenovčani zovu, ispratila i dočekala, sa željezničke postaje u Dragovcima, ali na žalost mnoge i nije, kako neke u onom Drugom svjetskom, tako i one u ne tako davnom Domovinskom ratu. Ima ova kapelica svoju posebnu priču iz današnjeg vremena koja kaže kako je jedan umjetnik-slikar iz Našica usnuo san u kojem je pozvan da jednu od svojih slika, sliku Sina Božjega, upravo odnese u ovu kapelicu i ako kaže da nikada u Drenovcu nije bio i da za ovu kapelicu nije znao. Usnuto u stvarnosti je i provedeno. Ništa ovo značiti ne mora, ali ovaj događaj ipak nosi sa sobom neku poruku i pečat jedne sudbine i jednog života te obilježje jednog vremena, stote obljetnice Drenovačke kapelice.
Druga dva jubilarca sa okruglih stotinu godina su istovjetni križevi-raspela, kako Drenovčani kažu, u Donjem i Gornjem kraju Brodskog Drenovca. I oni su podignuti u čast i zahvalu Spasitelju, one davne 1918. godine sa istim nakanama i povodom, zahvalnosti i sjećanja na prošlost i sa nadom u bolju budućnost, koju je ono neko vrijeme tada obećavalo i u koju se vjerovalo. Jedan od tih križeva-raspela, onaj u Donje Drenovačkom kraju, postavljen je i nalazi se prije skretanja u Bobinčev sokak ili ispred Kovačeva kuće, dok se onaj drug, u Gornjem kraju Drenovca, nalazi ispred ulaza u sokak koji vodi prema više stoljetnoj crkvi Sv. Dimitrije, spomeniku kulture nulte kategorije i drenovačkom groblju. Nekada, a sada se može reći već i davno, pokraj ograda križeva i u Donjem a i u Gornjem Drenovačkom kraju sa svake strane visoko su se uzdizali visoki jablanovi koji su se mogli vidjeti čak i iz Dragovaca i Ratkovice, a kojih na žalost nisu doživjeli svoj stoti rođendan. Do danas nitko se nije sjetio da ih zanovi? Mnoge su molitve ispod njih izmoljene i mnogi zavjeti izrečeni , a bili su oni svjedoci mnogim mladenački sastancima i rastancima, igrama, druženjima , ljubavni srećama i jadima, i mnoge bi priče ispričati mogli da nisu u tajnu zakleti bili.
Ima u Drenovcu još kapelica i križeva-raspela, možda i starijih od ovih stogodišnjaka, jer ovo selo ima dugu i bogatu povijest, koja seže u prošlost i davno prije od prvog pisanoga spomena, 1230. godine. O njima ćemo nekom drugom prilikom, jer i oni vrijede spomena svog postojanja i svojih graditelja, koji su i onda znali da sagraditi i ostaviti nešto za budućnost nije iskaz moći i bahatosti nego izraz zahvalnosti i poštovanja za ono neko vrijeme i za događaje koji moraju biti obilježeni i upamćeni.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -