ŠUMEĆE - Kuća najpoznatijeg hrvatskog zmijolovca Darka Karamazana u Šumeću, proteklih je dana često odredište medijskih kuća. Povod tome je najezda zmija koje sve češće ulaze u dvorišta i zgrade u potrazi za hranom - glodavcima, koji su se zbog pesticida iz polja preselili u dvorišne prostore i kuće. "Ove godine moglo bi ih biti i više zbog dugog sušnog razdoblja", kaže Darko dok iz specijalne kutije vadi dvije riđovke koje je prije nekoliko dana ulovio nedaleko od svog sela za potrebe istraživanja na osječkom fakultetu.
Različitih su boja (šarena i crna) dugačke po šezdesetak centimetara, i iako su jednako otrovne, crna ljutito sikće dok je pokušava uhvatiti za glavu. "Bosanska ljutica i posavska riđovka najotrovnije su zmije u Europi, a na petom mjestu su u svijetu", pojašnjava zmijar koji ih, iz hobija, lovi već tri desetljeća. Krenuo je kao dječak, a Šumeće je u to vrijeme bilo selo s najvećim brojem zmijara u Jugoslaviji. Oni su za novac, u jednoj sezoni, znali uloviti i po nekoliko tisuća otrovnica za potrebe farmaceutskih tvrtki. Danas ih Darko lovi tek na poziv uplašenih građana koji su otrovnog gmaza zamijetili u svom okruženju.
Ove je godine imao desetak poziva iz Gradiške, Adžamovaca, Donjih Andrijevaca, od nekoliko Brođana. A nalazio ih je u neposrednoj blizini škole, u jednom salonu namještaja, pokraj plastenika…"Prošle sam godine dvije riđovke spazio u blizini brodskog Dječjeg vrtića kada sam na njihov poziv došao uhvatiti bjeloušku. To je velika opasnost za djecu, jer posljedice ugriza mogu biti kobne", kaže Darko.
Ništa bolje u slučaju ugriza ne prolaze ni odrasle osobe. Tomu i nakon pet godina svjedoči 51-godišnja Vesna Štimac iz istog sela, koju je riđovka ugrizla za srednji prst dok je čupala travu oko ruže. "Pomislila sam da me jako ubola ruža, ali sin je ugledao zmiju i ubio je. Bila sam u šoku. Ruka je brzo počela otjecati, a stravične bolove neću nikada zaboraviti, kao da vam netko kliještima kida živo meso", priča Vesna, koja i danas ima brojne zdravstvene probleme. "Nakon 28 godina rada bez bolovanja, poslije ugriza riđovke došlo je do toksičnog oštećenja živaca, aktivirao se melanom… i čini se nema kraja bolestima", nabraja gospođa Štimac, koja je završila u invalidskoj mirovini.
Darko Karamazan otrovnice vraća u njihovo prirodno stanište jer tu i pripadaju iako je svjestan kako 99 posto zmija koje mlađi zateknu u blizini kuće budu umlaćene štapom, lopatom... Ubiti otrovnicu, koja je zaštićena, može ih skupo stajati - od sedam do trideset tisuća kuna. Zbog toga je uvjeren kako ulov treba prepustiti stručnjacima. On se odaziva na vapaje posebice starijih ljudi, čak sa zagrebačkog, osječkog, novogradiškog područja. No godinama ističe problem "ozakonjivanja" tog "posla" koji je u okviru obrta kojim se bavi - i registrirao. Ovako, zbog putnih troškova koje sam snosi uputi se tek na kraće relacije.
Najbrojnije stanište
Najbrojnije stanište riđovki na potezu je uz šikare i pašnjake od Nove Gradiške do Babine Grede i u Posavini oko Novog Sela i Koraća. Tu ih je, dok su bile otkupljivane, u jednom danu ulovio čak 54, prisjeća se Karamazan. Najbolje ih je loviti do svibnja, kada se izađu ugrijati na sunce. S obzirom na to da ih ima desetak vrsta, prepoznaju se, kaže Darko, po trokutastoj glavi i ravnim zjenicama.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -