VRPOLJE - AlJazeera Balkans donijela je proteklog tjedna depresivnu priču o Vrpolju, velikom i nekada gusto naseljenom mjestu Brodsko-posavske županije iz kojega odlazi sve više mještana, usprkos radu i trudu općinske Uprave.
- Samo u šest mjeseci oprostio sam se od četiri obitelji. Kažu da odlaze i najave svoj povratak ako bude moguće kroz nekoliko godina. Ovdje sam tek pola godine i ranije sam mislio kako su priče o odlasku napuhane, no sada vidim da nije tako. Svi se, ipak, kad-tad žele vratiti jer način života i mentalitet su drugačiji 'vani'. - kazao je za AlJazeeru Balkans Mario Paradžik, župnik za tek 220 duša koliko ih je ostalo u Župi svetog Ivana Krstitelja u Vrpolju.
Priča o propasti poljoprivrednika u tom dijelu Slavonije počela je prije dva desetljeća inicijativom države da poljoprivrednici povećaju broj grla i proizvodnju. Država ih je u tome svesrdno podupirala.
- Tim su obiteljima ostali krediti za objekte i stoku, a cijena mlijeka je drastično pala pa više nisu mogli otplaćivati dugove. - kazala je u prilogu AlJazeere Ankica Zmaić, načelnica Općine Vrpolje.
Kada više nisu imali za osnovno, ostavili su svoja imanja i djedovinu te pošli u 'bijeli svijet', trbuhom za kruhom. Priča je to toliko puta ispričana riječima slavonskog seljaka.
- Moje je jaje bilo dvije kune i trideset lipa, a oni su uvezli za kunu i trideset. Nema se tu što dodati. Ključ u bravu i 'ajmo. Sada u selu više nema krava, mogu se vidjeti samo u zološkom vrtu. - kazao je Tomislav Bečić, poljoprivrednik iz Vrpolja.
Sada kada se dobrim projektima može povući puno europskih sredstava, nema ljudi koji bi u tim promjenama nabolje uživali, a niti onih koji bi u njima sudjelovali.
- Nemamo radnika u građevini. Dobili smo sredstva za izgradnju i provedbu brojnih projekata, ali nemamo izvođača. - dodala je načelnica.
Da je u Slavoniji stanje teško pokazuju i podatci Državnog zavoda za statistiku o kojima smo pisali ranije - Brodsko-posavska je među šest županija u kojima nijedan grad ili općina nisu imali više rođenih nego umrlih. Društvo joj prave Sisačko-moslavačka, Karlovačka, Koprivničko-križevačka, Ličko-senjska i susjedna Požeško-slavonska županija. U pet slavonskih županija koje obuhvaćaju 22 grada i 105 općina, pozitivan prirodni prirast lani je zabilježen samo u jednom gradu - Orahovici te u samo tri općine - Voćinu, Strizivojni i Jarmini.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Samo_istina15.06.2022. u 07:29
Gdje su milijarde od projekta Slavonija? Od te love grade se neki inkubatori, poslovne zone za koje samo onaj koji je to osmislio zna za ceg sluzi. Svako malo neki inkubator se gradi. Samo nek mi netko kaze koliko je... Prikaži sve proizvodnih pogona otvoreno od love za projekt Slavonija?
-
velimirdumencic14.06.2022. u 22:58
Rezultati ulaganja u poduzetništvo, time i u nova radna mjesta Načelnice Zmaić jesu reprezentativno odlagalište smeća u zapuštenoj poslovnoj zoni u centru Čajkovaca. Umjesto da je Općina osigurala prihvatljive uvjete za poduzetnićko ulaganje donešena je odluka da poslovna zona u... Prikaži sveu centru Čajkovaca postane odlagalište otpada.
-
velimirdumencic14.06.2022. u 22:44
Naćelnica Zmaić nedavno je u saboru kao zastupnica rekla da poljoprivreednici u Slavoniji odlićno žive,te da problema gotovo da nema,pitam se odakle sada kopernikanski obrat u stavovima općinske naćelnice koja od svega silnoga novca koji odlazi u sulude i višestruko... Prikaži sve pretplaćene projekte nije uložila niti jedne kune u otvaranje novih radnih mjesta.
-