SLAVONSKI BROD – Kada se na tržištu 2009. godine pojavila prva kriptovaluta Bitcoin, pretrpjela je brojne kritike od strane analitičara i investitora koji ju nisu smatrali dovoljno ozbiljnom opcijom za ulaganje. Većina se složila da se radi o stvaranju elektroničkog novca koji je van dosega tradicionalnih institucija. Međutim, Bitcoin je ubrzo uzeo maha i postao punopravna alternativna valuta.
Svoju reputaciju je prvenstveno izgradio na činjenici da je decentralizirana valuta koja se bazirala na Blockchain tehnologiji, glavnoj 'knjizi' u kojoj se zapisuju sve transakcije i vrijednosne izmjene jedinica kriptovaluta. Nakon Bitcoina, čija je trenutna vrijednost oko sedam i pol tisuća dolara, odnosno pedesetak tisuća kuna, počele su nicati i brojne druge kriptovalute utemeljene na Blockchain principu ili sličnim tehnologijama koje su predstavile inovativan način ulaganja, a trenutno ih na svijetu postoji više od 1600. Kupnji i trgovanju virtualnim valutama nisu sklone starije generacije već je to interes mlađih.
Neke opstaju i rastu, neke se gase, ali je rast kripto tržišta ustrajan. Stoga i ne čudi kako sve više internetskih trgovina nudi plaćanje i u kriptovalutama, a vlasnici 'digitalnih novčanika' žele ponude u kojima svoje kriptovalutne jedinice mogu mijenjati za proizvode i usluge. Da bi uopće nabavili kriptovalutu, zainteresirani su se morali registrirati na nekoj od internetskih platformi i otvoriti digitalni novčanik kojim onda mogu pristupiti burzama ili mijenjačnicama i kupiti virtualni novac.
U Hrvatskoj se kriptovalutama može platiti samo manji dio robe i usluga, no u tu priču se uključila i Hrvatska pošta. Od ovog tjedna korisnici će kriptovalute moći zamijeniti kunama na šalterima u 55 poslovnica diljem Hrvatske, jedna od njih je i u Slavonskom Brodu na adresi Trg hrvatskog proljeća 6.
- To je recimo vrlo zanimljivo stranim korisnicima, odnosno gostima koji dolaze u Hrvatsku, Čak su istraživanja pokazala da mnogi korisnici kriptovaluta svoja putovanja i odmore planiraju isključivo u lokaciji gdje mogu te kriptovalute trošiti, odnosno gdje mogu ili trošiti za usluge i robu ili zamijeniti za fizičku valutu. - istaknuo je za HRT Krešimir Domjančić, voditelj Odjela za odnose s javnošću Hrvatske pošte.
Prema riječima direktora Electrocoin-a, Nikole Škorića, riječ je o izrazito sigurnoj tehnologiji plaćanja i dosad nije zabilježen niti jedan incident zato što se tehnologija temelji na složenim kriptografskim algoritmima koji su teoretski neprobojni.
No, posjedovati jedinicu neke kriptovalute otprilike je kao posjedovati neku količinu zlata – može imati veću ili manju vrijednost, ovisno o promjenama na tržištu. Primjerice, vrijednost jednog Bitcoina u svojim začetcima iznosila je 0.003 dolara, dok je u svibnju 2018. njegova cijena premašila devet tisuća, ali je već na ljeto iste godine vrijednost pala na sedam tisuća dolara. Sve to ostavlja trag na samoj kriptovaluti i blockchain tehnologiji, stoga iz Hrvatske narodne banke upozoravaju građane da se informiraju o kupnji, trgovanju i korištenju virtualnih valuta te mogućim rizicima.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -