Otvaranje ove ambulante novi je iskorak u radu Kardiološkog odjela slavonskobrodske bolnice koji će pacijentima pružiti dodatnu skrb.
SLAVONSKI BROD - Jučer je u Glazbenoj školi Interna služba slavonskobrodske Opće bolnice "dr. Josip Benčević" obilježila 80. godina svog postojanja, o čemu je SBplus izvijestio OVDJE. Iako je svih šest odjela ove Službe iznimno uspješno, 'kardiologija' posljednjih godina bilježi značajne uspjehe. Potvrdila je to i voditeljica Odjela za kardiologiju, Katica Cvitkušić Lukenda, dr.med., spec.internist-subspec. kardiolog.
- Što se tiče kardiologije u Slavonskom Brodu oduvijek smo pokazivali da smo poduzetni i entuzijastični te da uspješno stojimo uz bok kliničkim bolnicama. Od 2003. godine kada je otvorena prva invazivna sala za koronarografiju i perkutane koronarne intervencije krenulo je ispisivanje novije povijesti. Prvi invazivni laboratorij je otvoren u Slavonskom Brodu, implantacijom pacemakera 1. prosinca 2003., a nakon toga prvom koronarografijom 6. prosinca te iste godine razvoj sale nastavlja se s prvom perkutanom intervencijom 2006. godine, zatim implantacijom kardioverter-defibrilatora 2007., resinkronizacijskog pacemakera 2016., lup rekordera 2017., razvojem periferije od 2018. i perifernih intervencija - kronološki je značajnije uspjehe nabrojala dr. Cvitkušić Lukenda dodavši kako su uspješni bili i početkom ove godine. Naime, kako je istaknula, 13. veljače napravljene su prve krioizolacije plućnih vena kod dva bolesnika, a vrlo brzo iza toga, 28. veljače i prve elektrofiziološke studije i radiofrekventne ablacije kod tri bolesnika.
- Važno je napomenuti da smo se tada svrstali ponovno u entuzijaste koji su otvorili prvi elektrofiziološki laboratorij u Slavoniji i to je postupak koji se ne radi niti u svim kliničkim bolnicama niti kliničkim bolničkim centrima na što smo posebno ponosni. Između ostaloga rekla bih kako je to sve zahtijevalo dodatne financije i edukaciju osoblja, jer u timu su i liječnik i medicinska sestra i inženjer medicinske radiologije. Sve to ne bi bilo moguće ostvariti bez podrške pročelnice Službe dr. Blaženke Miškić, kao i ravnatelja bolnice dr. Josipa Samardžića. Nažalost, rekla bih kako ovaj postupak o kojem sam govorila nije dovoljno prepoznat od strane osiguravatelja, no nadam se da će se to u budućnosti ipak promijeniti - naglasila je dr. Cvitkušić Lukenda.
Valja napomenuti kako liječnici kardiologije uz bolničku puno rade i polikliničku djelatnost. - Tu je i dosta invazivnih procedura što mogu zahvaliti timu koji je na kardiologiji bio, sada je i bit će uvijek. Pri tome mislim na sve medicinsko i nemedicinsko osoblje . Nadam se da ćemo tim istim tempom nastaviti i u budućnosti razvojem novih invazivnih metoda, dijagnostike i liječenja kardioloških bolesnika kao i uvođenjem novih dijagnostičkih postupaka - izrazila je nadu voditeljica odjela na kojoj pacijenti imaju uslugu kojom itekako mogu biti zadovoljni.
Osoblje ovoga Odjela, praćeno od strane rukovodstva bolnice prati trendove u liječenju te pacijentima omogućava najbolje moguće. Tako se danas u brodskoj bolnici vrlo uspješno liječe određene bolesti srca koje se prije desetak godina ovdje nisu mogle rješavati.
- To su u prvom redu poremećaji ritma srca, znači invazivna aritmologija odnosno invazivno liječenje poremećaja ritma. Uspješno rješavamo najčešći poremećaj ritma srca od kojeg pobolijeva najveći broj bolesnika, a riječ je o fibrilaciji atrija. Uz nju tu su i sve supraventrikulske tahikardije i svi akcesorni putevi u srcu, a uskoro ćemo vjerojatno početi raditi i ventrikulske aritmije - najavila je voditeljica Odjela za kardiologiju, Katica Cvitkušić Lukenda, dr.med., spec.internist-subspec. kardiolog.
No, niti tu ne staju nego se stalno trude napraviti korak više kako bi u konačnici pacijenti imali najbolju moguću skrb. Tako već sada najavljuju skoro otvaranje kardio-kirurške ambulante koju dogovaraju sa stručnjacima iz KBC Osijek. Kada ta ambulanta otvori svoja vrata pacijenti više neće morati odlaziti izvan Broda na preglede prije operacije kao niti na kontrole nakon operativnih zahvata.