VINKOVCI - Jučer je Vinkovcima, u prostorijama tvrtke Spačva d.d., održana medijska konferencija na kojoj se govorilo o pokretanju značajnih inicijativa za jačanje energetske učinkovitosti na razini RH (programi Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost), a uslijed povećanja investicija u projekte proizvodnje energije iz drva. Govorilo se o rastu potrošnje drvenog peleta na domaćem tržištu i zemljama regije, a najavljeno je kandidiranje razvojnih projekata u sklopu EU programa Intelligent Energy Europe i Horizon 2020., piše Radio Slavonija.
Drvna industrija je prva osjetila krizu 2008. godine, zbog čega je bila desetkovana. Međutim, ona je također prva izašla iz krize ostvarivši 2013. rezultate na razini iz 2008. godine.
Marijan Kavran, direktor Hrvatskog drvnog klastera
– Drvna industrija je prva industrija koja je osjetila krizu 2008. godine, ona nas je desetkovala. Ali to je i prva industrija koja je izašla iz krize i mi smo 2013. godine ostvarili rezultate na nivou iz 2008.
Govorilo se i o temi "Carbon Neutral" utjecaja na okoliš, koja je nedovoljno naglašena u radu drvne industrije pa će se oko neutralizacije (offseta) emisija stakleničkih plinova pokrenuti niz razvojnih projekta, a upravo na šumi bazirane industrije u RH mogu dati veliki doprinos europskim ciljevima promoviranim kroz Green economy. Kavran je naglasio da je drvna industrija zanemarivi zagađivač okoliša.
– Drvna industrija svojim djelovanjem ostvaruje CO2 neutralan utjecaj na okoliš i snažno doprinosi smanjenju štetnih emisija u atmosferu. Sa šumarstvom predstavlja najupečatljiviji sektor koji "akumulira štetni CO2" tijekom rasta drveća te kasnije zadržava ugljik tijekom životnog vijeka drvnih proizvoda. Ovaj sektor ne spada u kategoriju opasnih zagađivača, odnosno energetski intenzivnih industrija kojima je EU predvidjela obavezu uključivanja u ETS sustav trgovanja kvotama CO2, poput proizvodnje željeza i čelika, cementa, vapna, keramike ili stakla. Domaća drvna industrija stoga apelira na donositelje političkih i gospodarskih odluka da uzmu u obzir sve navedene okolišne, socijalne i razvojne pretpostavke prilikom određivanja budućih razvojnih smjerova hrvatskog gospodarstva. Ona stvara i čuva zelena radna mjesta na ruralnim područjima, a kroz povećanje uporabe drva u graditeljstvu i korištenjem energije iz drva stvaramo brojne dugoročne prednosti za okoliš, gospodarstvo i širu društvenu zajednicu. Na šumi bazirane industrije u RH moraju po uzoru na EU zauzeti vodeće mjesto u pogledu strateškog planiranja, poticanja ulaganja i dugoročnog razvoja zemlje.
Kavran je ocijenio je i položaj drvoprerađivačke industrije u Brodsko-posavskoj županiji?
– Na nacionalnoj razini smo u jednoj izvoznoj renesansi. Što se tiče Brodsko-posavske županije, rezultat je nešto slabiji, iako nije bezizlazan. Slabiji je utoliko što su velike tvrtke, poput recimo Sekulića iz Nove Gradiške završile svoju transformaciju na najgori mogući način – stečajem. I nas zaista boli kada vidimo da se njihova imovina po već ne znam koji put prodaje i ne uspijeva prodati. Šteta je tog kadrovskog potencijala koji je rasipan. Isto tako, moram priznati da sam zadovoljan s rezultatima koje ostvaruje DI Slavonija u Slavonskom Brodu, kao dio jedne šire grupacije Hrast Strizivojna uspijeva zadržati zaposlenost i ostvariti značajne izvozne rezultate. Mi bismo voljeli vidjeti puno jači angažman u segmentu ojastučenog namještaja, mislimo da bi se Oriolik, koji je bio jedan od stupova te proizvodnje u Hrvatskoj, mogao uključiti, mi ga vidimo kao jednog aktivnog izvoznika u tom segmentu. To bi moglo pomoći da stvorimo priliku za neke tvrtke da se javljaju na natječaje za opremanje studentskih domova, kampusa, javnih objekata, hotela i slično.
Na šumi bazirane industrije u Hrvatskoj moraju, po uzoru na EU, zauzeti vodeće mjesto u strateškom planiranju, poticanju ulaganja i dugoročnog razvoja zemlje.
U javnosti se i dalje može čuti mišljenje da uglavnom jeftino izvozimo kvalitetnu sirovinu, a uvozimo skupi namještaj?
– To je definitivno jedan stereotip koji ne stoji, jer mi smo sektor s najvećim suficitom u državi. Ima uvoza, ali on progresivno pada, a izvoz raste. Što se tiče Brodsko-posavske županije mislim da jedan značajan potencijal postoji u vašoj županijskoj Razvojnoj agenciji, koja je već kandidirala niz projekata prema fondovima Europske unije, tu se radi jedan vrlo kvalitetni Centar za biomasu koji će biti referenti centar za cijelu jugoistočnu Europu, tako da tu vidimo značajan razvojni potencijal. Ali prije svega potrebna je daljnja koordinacija na razini određenih ministarstava i između vaših županijskih i gradskih vlasti kako bi se ta kvalitetna radna snaga koja je ostala na ruševinama tih tvrtki koje su završile u stečaju mogla usmjeriti.
Član uprave 'Spačve', Ante Radoš
– Tvrtka je u prvih devet mjeseci ove godine ostvarila rast od 20 posto u odnosu na prošlu godinu. Zasigurno je temelj za takav rast povećana prodaja peleta. Oni su jedan u nizu proizvoda u širokom spektru proizvoda Spačve. Završili smo izgradnju nove peletirnice sa sušarom koja je u pogon puštena prošloga mjeseca, a u čiju je izgradnju utrošeno milijun eura. Počeli smo s medijskom kampanjom kako bi se građane informiralo da su peleti ekološki prihvatljivo gorivo budućnosti.
Radoš je dodao da Spačva 90 posto prihoda ostvaruje na inozemnim tržištima, a izvozi u čak 22 zemlje. Tvrtka će se predstaviti i na ovogodišnjoj Ambienti na zagrebačkom Velesajmu.
– Prezentirat ćemo neke nove modele vrata, koje smo radili i za hrvastko ali i strana tržišta, podove ali i bioenergente. Pozvao bih sve koji mogu da nas posjete na Ambienti i da vide što sve hrvatska drvna industrija može ponuditi kako svjetskom, tako i domaćem tržištu.
Na konferenciji je rečeno da uporaba drva nema alternative! Kubik drva akumulira 0,9 tona CO2. Drvo je najbolja "banka" i spremnik ugljika, pa poticanjem gradnje drvom dugoročno doprinosimo poboljšanju stanja u mikro i makro okruženju. Drvo je vrlo koristan i zahvalan građevinski materijal koji može preporoditi nacionalnu ekonomiju, o čemu svjedoče mnogobrojni pozitivni primjeri u Austriji, Finskoj ili Kanadi. Drvo i njemu pripadajuće industrije mogu biti u središtu nacionalne ekonomije upravo zbog svojih višestrukih koristi, prirodnosti, niskougljičnih učinaka i otvaranja zelenih radnih mjesta. Te infomacije su preslabo poznate u stručnim krugovima graditeljskog sektora, projektanata i javnih investitora koji donose odluke o načinu gradnje objekata koji su obuhvaćeni javnom nabavom, ali i kod individualnih korisnika koji grade ili obnavljaju stambene građevine.
Drvo i njemu pripadajuće industrije mogu biti u središtu nacionalne ekonomije upravo zbog svojih višestrukih koristi, prirodnosti, niskougljičnih učinaka i otvaranja zelenih radnih mjesta.
Naglašeno je i da će drvoprerađivačke tvrtke dodatno unaprijediti svoje poslovanje i dobiti CO2 neutralne certifikate. Najupečatljivija mjera može uključivati smanjenje transportnih troškova, prije svega prijevoza sirovine koju treba prema EU praksi preraditi u drvoprerađivačkim postrojenjima u neposrednoj blizini šuma. Dodatne uštede mogu se postići zamjenama i uvođenjem novih generacija elektromotora te energetskim modifikacijama u postupcima proizvodnje toplinske energije i sušenja drva. Važan doprinos smanjenju emisija štetnih plinova moguće je postići tijekom površinske obrade drva i smanjenja korištenje kemijskih sredstava, odnosno uporabom na vodi baziranih premaza i okolišu prihvatljivih supstanci.
I ovogodišnji sajam Ambienta je CO2 neutralan događaj!
Organizacijom događanja znatno se utječe na okoliš, a na incijativu drvne industrije Zagrebački velesajam će uz pomoć londonske tvrtke CO2 cut izvršiti analizu svojih operativnih aktivnosti i energetske potrošnje, uključujući zagađenja koja će nastati u krugu sajma, primjerice korištenjem automobila prilikom dolaska na sajam. Izdavanje certifikata podrazumijeva kupnju CO2 kvota na burzi u Australiji te će se uz pomoć ovogodišnjeg partnera, tvrtke Hrvatske šume d.o.o., provesti niz aktivnosti poput novih pošumljavanja kojima će se izjednačiti negativni CO2 utjecaj nastao na sajmu tijekom održavanja AMBIENTE. Ovo je pionirski niskougljični projekt i značajan doprinos drvne industrije i Zagrebačkog velesajma smanjenju koncentracije stakleničkih plinova, štednji energije i smanjenju negativnog utjecaja na okoliš.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -