Ljudi sjede po kafićima, lijepo su odjeveni, voze solidne automobile, a znam kakve su im plaće. Kopkao me taj rascjep između stvarnih prihoda i nestvarne potrošnje - kaže Adela Poprženović, ekonomistoica s diplomom prestižnog švedskog Lunda - pa nastavlja:
- I kad sam te svoje dvojbe izgovorila naglas pred svojim mentorom na fakultetu u Lundu, odmah mi je rekao - to su doznake iz inozemstva, istraži ih.
Gastarbajteri su lani kući poslali 1,4 milijarde USD
- Otkrila sam da klasični gastarbajter, siromašak iz ruralnih sredina koji ide trbuhom za kruhom i radi težačke poslove, više ne postoji. I da je Hrvatska po tome posebna. Te doznake imaju važnu ulogu u ekonomiji zemlje. Podaci Svjetske banke pokazuju kako je u posljednjih deset godina pomoć dijaspore članovima svoje obitelji u matici zemlji narasla dvostruko i sa 641 milijuna američkih dolara iz 2000. nabujala je na 1,378 milijardi američkih dolara. A to Hrvatsku – kaže Adela - svrstava u top deset zemalja koje se mogu pohvaliti izdašnom i nezaboravnom dijasporom.
Najjači investitor
Njezin rad mogao bi poslužiti i kao zorna ilustracija svježih preliminarnih podataka Svjetske banke 1,4 milijarde dolara transfera dijaspore. Ti su podaci Hrvatima otkrili da je dijaspora najjači strani investitor u Hrvatskoj, veći od stranih ulagača koji su uložili 1,25 milijardi eura. Dijaspora ulaže u Hrvatsku gotovo dvostruko više od austrijskih investitora koji su prema podacima najveći ulagači u Hrvatsku.
(Izvorni članak: Jutarnji list)
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -