Sugovornik Armina Pohare, autor intervjua Halil Šetka, u uvodu u intervju, na portalu kliker.info, piše:
Kažu kako je rat stanje koje pokazuje najgore, ali i najbolje osobine čovjeka. Zato u ratovima susrećemo istinske heroje i najobičnije hulje i zločince. Za Armina Poharu, nekadašnjeg savjetnika prvog predsjednika Predsjedništva Republike BiH Alije Izetbegovića, pa 'krajiškog babe' Fikreta Abdića, a potom i neke vrste suradnika hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, te lidera tzv. 'Herceg-Bosne' Mate Bobana i 'hrvatskog uznika' Jadranka Prlića, teško bi bilo primijeniti tu crno-bijelu šablonu i dati jedinstvenu ocjenu.
Pohari bi nekako najbolje pristajala siva boja ili etiketa kontroverznih osoba protekloga rata, odnosno agresije na Bosnu i Hercegovinu, koji je, zanimljivo, bio blizak vrhu gotovo svih 'zaraćenih strana', pa iz te pozicije možda i relevantan svjedok naše bliže prošlosti.
Poharu tako s početka rata zatičemo kao novinara i pjesnika koji je postao 'branitelj Bosanskoga Broda' i Posavine. Potom je, navodno, bio u Tuzli kao 'Alijin čovjek' gdje je rušio Selima Bešlagića i odakle su ga navodno protjerali, pa ga nalazimo u dokumentima SIS-a kao čovjeka kojem je zapovjednik HOS-a Blaž Kraljević prepustio vojarnu 'Dretelj' u Čapljini.
Također, savjetnik je Alije Izetbegovića, ali ga istovremeno umirovljeni general Armije RBiH i predsjednik Udruženja za zaštitu tekovina rata Mustafa Polutak optužuje da je 'hrvatski čovjek' koji je radio na uspostavi tzv. 'Herceg-Bosne' i rušenju Sefera Halilovića, Arifa Pašalića, Hazima Šadića, Envera Hadžihasanovića… Pa, ipak, ima i onih u Sarajevu koji smatraju da je riječ o podvalama.
Također, Pohara je 19. prosinca 1993. godine, u Predsjedničkim dvorima u Zagrebu nazočan pregovorima Tuđmana i Fikreta Abdića i dok Bošnjake optužuje za fundamentalizam, predlaže suradnju s takozvanom 'srpskom krajinom', odnosno organiziranje pregovora srpske i hrvatske strane. Istovremeno poslije rata u BBC-ovom dokumentarcu ”Smrt Jugoslavije” pojavljuje se kao novinar-svjedok o postojanju logora tzv. 'Herceg-Bosne' u koje su smještani i mučeni Bošnjaci!
Gotovo je nevjerojatno kakva je životna priča Armina Pohare stala u tri-četiri ratne godine. A onda je jednostavno nestao. Pronašli smo ga na Floridi u Sjedinjenim Američkim Državama (USA). Nakon 18 godina šutnje, prvi put govori za medije. (Intervju, 1. dio):
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
walter22.01.2014. u 08:02
Poučan intervju. Preporučam ga svima pročitati jer donosi par zanimljivih i istinitih tvrdnji, koje mnogi naivni građani još nisu svjesni: ratni vođe su profitirali na žrtvama vlastitog naroda i u tom smislu vodili politiku "što gore to bolje" odnosno "što... Prikaži sve više žrtava u vlastitom narodu to bolje". Druga vrijedna misao je ona o tome kako su rat na ovim prostorima vodili ratni profiteri. To se jako lijepo vidi i kako kaže Pohara, samo treba slijediti trag i smrad novca. Tko je bio prije rata goljo, a poslije se naglo obogatio - ratni je profiter i ništa drugo. Simple as that.
-
Marijan21.01.2014. u 00:18
Sjajno. Hvala Sbplusu, jer nikada nisam čuo za portal Kliker. Na Poharinom (i Šekijevom, i Borinom) LOBu sam odrastao, i nevjerojatno je gdje je sudbina rasula idole naše generacije. Ili barem onog dijela koji je čitao LOB... i uopće, čitao.... Prikaži sve Jedino pitanje koje bih uputio Pohari danas jest - smatra li da bi i u današnjim okolnostima Herceg-Bosna bila neopravdana?
-