POŽEGA - Požežanin Ivan Križanović (29) i Vukovarka Jelena Džombić (28) definitivno nisu klasičan mladi par, nego tandem s vizijom, piše portal Agroklub čiji članak u cijelosti prenosimo. Oboje su po struci magistri ekonomije, no svaki slobodan trenutak provode radeći na zemlji, odlučni da, na temeljima obiteljske tradicije uzgoja lješnjaka, izgrade ozbiljan posao. Iako su, zbog posla morali otići iz Slavonije, nikada je nisu napustili te poručuju mladima – iskoristite nasljeđe baka i djedova, pa i njihovu staru mehanizaciju i krenite!
„Nakon završenog fakultetskog obrazovanja, kao i većina mladih, zbog nedostatka radnih mjesta bili smo primorani posao potražiti izvan Slavonije. No, iako smo zaposleni i živimo u Zagrebu, odlučili smo nastaviti i posao koji su, još prije 30 godina, pokrenuli moji roditelji zasadivši tada jedan od prvih nasada lijeske u okolici Požege. Zahvaljujući iskustvu i znanju koja sam stjecao od djetinjstva, radeći s roditeljima u voćnjaku, ali i zahvaljujući specifičnosti proizvodnje lješnjaka koja ne zahtijeva svakodnevno prisustvo, odlučio sam, u malom selu Daranovci, oko osam kilometara udaljenom od Požege, podignuti nove nasade lješnjaka te proširiti proizvodnju", za Agroklub je ispričao mladi magistar i uzgajivač lješnjaka, Ivan Križanović.
Zamah u poslu s lješnjacima, krenuo je, kaže, prije pet godina, kada je naslijedio komad zemlje, a najveći problem s kojim se tada suočio bile su male i usitnjene parcele.
Uskoro očekuju i do 1400 kilograma čiste jezgre lješnjaka
„Kroz posljednjih pet godina kupovali smo i pripajali zemlju te sadili nove sadnice i tako smo i više nego udvostručili broj posađenih stabala. Sada, na tri odvojena zemljišta, čija je ukupna površina oko dva hektara, imamo zasađenih 900 stabala lijeske, od kojih je 400 u punom rodu. U narednih nekoliko godina, nakon što većina stabala dosegne puni rod, očekujemo prosječni godišnji prinos od 1300 do 1400 kilograma čiste jezgre", nada se mladi par.
Veliku ulogu u njihovoj odluci da novim nasadima prošire obiteljski posao imalo je, kažu, i to što su Ivanovi roditelji već imali dobar dio potrebne mehanizacije, traktor, tanjurače, roto malčer, atomizer. To im je u startu bila velika olakotna okolnost te su dodatno investirali samo u polovni usisavač za lješnjake te opremu za kalibriranje i drobljenje lješnjaka.
U sezoni velikih poslova koriste godišnji odmor
„Veliku većinu posla Jelena i ja obavljamo zajednički, a za one fizički zahtjevnije poslove zaduženi smo otac i ja. No, ništa nam nije teško jer nakon tjedna provedenog na poslu u uredu, rad i boravak u prirodi neizmjerno nas vesele i opuštaju. Stoga, gotovo svaki vikend iz Zagreba dolazimo na svoje imanje u Daranovcima, a kada dođe vrijeme većih poslova, poput rezidbe i sakupljanja lješnjaka, tada nerijetko koristimo i dane godišnjeg odmora", kažu Jelena i Ivan.
Dislocirani oblik bavljenja poljoprivredom zahtijeva, priznaju, mnogo odricanja i putovanja, što je povezano i s dodatnim troškovima, no Jelena i Ivan kažu kako unatoč tome postoji značajna ekonomska opravdanost ovakve vrste poslovanja.
Problema s plasmanom lješnjaka nemaju
„Iako je u Hrvatskoj posljednjih godina podignuto dosta novih nasada lijeske te je konkurencija na tržištu velika, nemamo problema pri plasmanu naših lješnjaka. U prodaji smo orijentirani na područje Zagreba, a najveći dio uroda prodamo putem poznanstava i preporuka. Trudimo se našim kupcima uvijek osigurati i dostaviti kvalitetan i svjež proizvod pa iz toga razloga lješnjake drobimo sukladno potrebi, kako bi što dulje ostali svježi i zadržali sva svoja kvalitetna svojstva. Lješnjake ručno i pakiramo u ambalažu s prepoznatljivim logom koji čuva svježinu i osigurava trajnost proizvoda. Zahvaljujući svemu tome postigli smo cilj - naš se proizvod počeo isticati kao primamljiv i poželjan dar za razne osobne i poslovne prigode, što nam je osiguralo i dodatni rast prodaje", kaže Ivan Križanović.
S ciljem da sve zainteresirane upoznaju s lješnjakom, kao zdravom i korisnom namirnicom, mladi je par nedavno pokrenuo i Facebook stranicu „Lješnjaci OPG Križanović", na kojoj daju i korisne upute o različitim načinima primjene lješnjaka.
Od lješnjaka proizvode mlijeko, maslac i brašno
„Trenutno ispunjavamo samo uvjete za prodaju jezgre lješnjaka, no već sada, za svoje potrebe, proizvodimo i mlijeko, maslac te brašno od lješnjaka i upravo u tome smjeru vidimo i mogućnost daljnjeg proširenja asortimana. Planiramo, stoga, dodatno proširenje nasada vlastitim sredstvima, što bi nam omogućilo ispunjenje uvjeta za prijavu na različite programe financijske podrške. Dobivena sredstva investirali bismo u mehanizaciju većeg kapaciteta, prvenstveno u novi i jači usisavač za lješnjake, dok bi dio uložili u preradu proizvoda", kaže mladi par.
Na pitanje planiraju li se, nakon što razviju posao s lješnjacima, i trajno vratiti u Slavoniju, odgovaraju:
„Zasad postojeća proizvodnja ne generira dovoljno prihoda da bismo samo od nje mogli živjeti. Usto, život u Zagrebu nam, u ovoj fazi, značajno utječe na razvoj kanala za prodaju naših proizvoda. Sama proizvodnja zahtijeva mnogo posla, a smatramo da isto toliko truda treba uložiti i u prodaju. Nastavljamo dalje prema zacrtanom cilju pa ćemo vidjeti u kojem smjeru će se razvijati budućnost. Svima onima koji razmišljaju o pokretanju poljoprivredne proizvodnje poručujemo - krenite polako i pomalo, iskoristite nasljeđe svojih baka i djedova, pa i njihovu zastarjelu mehanizaciju i opremu - krenite!", savjetuju mladi magistri ekonomije koji su spojili ugodno s korisnim te našli odličan balans između uredskog posla u metropoli i vikend poslova na svom gospodarstvu u Slavoniji.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -