1860
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Na prostoru Poljoprivredno-prehrambene škole počela je ogledna sadnja i podizanje novog nasada ekološkog voćnjaka. U sadnji sudjeluju učenici i profesori škole, pod paskom stručnjaka s Veleučilišta u Požegi koji su izradili projekt novog voćnjaka, piše požeška kronika.
Činjenica je da već dugi niz godina, voćarska proizvodnja u zemlji ima karakteristike konvencionalne proizvodnje, s velikim pritiskom na ekologiju i okoliš, kroz provođenje intenzivnih mjera konvencionalne zaštite bilja, prekomjerne mineralne gnojidbe i ostalih nepoželjnih agrotehničkih zahvata, koji negativno djeluju na agro-ekosustav. Ekološka proizvodnja voća je u svojim počecima te je evidentno da nemamo standardiziranu ekološku proizvodnju, kao niti dostatna znanja o ekološkoj proizvodnji voća. Poljoprivredna škola u Požegi odlučila se za realizaciju pilot projekta podizanja mješovitog nasada voćaka na mjestu bivšeg konvencionalnog nasada jabuka, a sve u sklopu projekta Regionalnog centra kompetencija za poljoprivredu.
Cilj Poljoprivredno-prehrambene škole i partnera na projektu Veleučilišta u Požegi je ulagati u razvoj novih tehnologija i inovacija u ekološkoj proizvodnji voća te standardizirati ekološku proizvodnju voća prenoseći najnovija znanja i agrotehnike proizvodnje, na svoje učenike, kao buduće aktivne djelatnike, tehnologe i nositelje OPG-a u proizvodnji ekološkog voća. Vrijednost projekta je oko 2 milijuna kuna, projekt se djelomično financira iz vlastitih sredstava škole, sredstava Požeško-slavonske županije te djelomično iz samog projekta. Tehnološki dio projekta odradio je profesor Veleučilišta u Požegi, Tomislav Soldo. Osim moderne mehanizacije, edukativni ekološki nasad sadržavat će sustav navodnjavanja te solarne ploče kako bi se postigao neovisan i moderan način navodnjavanja. Ekološki nasad također sadrži „keep in touch" mreže, posebno ojačane mreže koje imaju tri funkcije: zaštitu od tuče, zaštitu od insekata te zaštitu od graničnog mraza.
- Ovaj projekt je u sklopu regionalnog centra za kompetenciju gdje su sada otvoreni natječaji koje smo mi prošli kao jedna od najboljih poljoprivrednih škola u Hrvatskoj te smo željeli postići da u ovom našem kraju, osim razvijenog vinogradarstva i vinarstva, pokrenemo i voćarstvo koje također ova škola u svojih 130 godina rada ima razvijeno. U suradnji s Veleučilištem u Požegi smo pokrenuli krčenje starog voćnjaka i pripremu za ekološki nasad novih voćnih vrsta, ukupno 5.000 sadnica na 1,7 ha površine. Ovo je jedinstven primjer inovativnog i eksperimentalnog voćnjaka koji imati 14 različitih voćnih vrsta te će svaka vrsta imati do pet sorti. Cilj nam nije plantažni već edukativni uzgoj prvenstveno za učenike ali i odrasle osobe koje su zainteresirane za to i žele se time baviti - kazala je ravnateljica Poljoprivredno-prehrambene škole Marija Grgić, prof.
Dodala je i kako je način provedbe zamišljen na način da se učenike pripremi i da im osim teoretske omogući i praktična podloga, kako bi potom uz razvoj i poduzetničke ideje nakon završetka ove srednje škole mogli sami osnovati OPG, ali i pisati poslovni plan, prijaviti se za određene mjere ruralnog razvoja te ako se odluče za Veleučilište ili neki drugi studij, pokrenuti svoje nasade. - Mi ćemo kroz projekt ovog voćnjaka osim edukacije imati dva velika praktikuma za preradu voća, a cilj nam je da naši učenici, sugrađani, budući korisnici znaju da se od svake voćne vrste treba iskoristiti sve u svrhu stvaranja novih vrijednosti putem prerade – pojasnila je prof. Grgić.
Tehnološki dio projekta odradio je profesor Veleučilišta u Požegi Tomislav Soldo, koji je objašnjavajući način sadnje, uz ostalo kazao, . kako je ključ svega podloga i dobro uparivanje sorte s podlogom. - Mi danas ovdje sadimo trešnju, a uvodite ćemo i stare sorte poput Kutjevačke trešnje koju trenutno nitko ne sadi, a vrlo malo ljudi zna da je to autohtona trešnja ovog kraja koja je ujedno i otpornija na mraz – objasnio je profesor Soldo.
Inače sadnji voćnjaka, o čemu detaljnije možete pročitati OVDJE, nazočili su i studenti iz Japana i Gruzije koji trenutno, u sklopu programa Erasmus * mobilnosti, borave na Veleučilištu u Požegi.