MINISTARSTVO kulture i medija Nine Obuljen Koržinek objavilo je nedavno rezultate natječaja za financiranje projekata "Mediji zajednice - potpora socijalnom uključivanju putem medija", po kojem je 13 portala podijelilo 15 milijuna kuna. Jedan od tih portala je notorni Priznajem.hr, poznat po širenju lažnih vijesti.
S obzirom na potpis Nine Obuljen Koržinek na dodjelu tih financijskih sredstava, čini se da su njene izjave kako je "fakenews jako važna tema" te "ozbiljan sigurnosni problem", kao i da će "ulagati u kvalitetno novinarstvo", bile - lažne.
Odnosno fakenews. Obuljen Koržinek je u odgovoru za Index odbila komentirati vlastite izjave, a posredno tome i vlastiti potpis na ovu odluku o dodjeli novca, nego nam je pričala o "fenomenu fakenewsa".
Naslovi neki od gore spomenutih lažnih vijesti tako glase: "DEMOGRAFSKA KATASTROFA POČELA JE BLEIBURGOM: Nestalo je milijun Hrvata iz Hrvatske", "Pronađena snimka Billa Gatesa koja baca sumnju na njegovo psihičko stanje!", "Priča o psu koji je odgrizao penis i testise pedofilu", "SABOTAŽA!? Thompsonu ugasili mikrofon u Splitu, nema ni svjetla", "MEDIJI SU VAM PREŠUTJELI: Hrvatska policija u panici, POSTAVILI OGRADU NA GRANICU krenulo 100.000 ljudi", "Danas u svijetu postoji veliki broj vrhunskih znanstvenika koji negiraju planetarno-globalni i ekološko-fanatični pokret borbe protiv klimatskih promjena" i "Ovo je prava istina o traumama koje proživljavaju djeca istospolnih roditelja".
No krenimo redom.
Novac predviđen "za unapređenje kvalitete medijskog izvještavanja"
Ministarstvo kulture i medija, kao Posredničko tijelo razine 1 u okviru Operativnog programa "Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.", donijelo je 31. srpnja 2020. godine Odluku o financiranju projekata u okviru poziva na dostavu projektnih prijedloga "Mediji zajednice - potpora socijalnom uključivanju putem medija". Podijeljeno je ukupno 15 milijuna kuna.
Novac je predviđen za "unaprjeđenje kvalitete medijskog izvještavanja o ranjivim skupinama i podizanje razine javne svijesti o njihovim pravima", a specifični ciljevi su "jačanje kapaciteta medijskih djelatnika (novinara) za rad usmjeren na socijalno uključivanje ranjivih skupina" te "povećanje vidljivosti ranjivih skupina u društvu putem njihove medijske reprezentacije".
Poznati po širenju lažnih vijesti
Opskurni desničarski portal Priznajem.hr dobio je 1,3 milijuna kuna za Razvoj informativne platforme Hrvatski branitelj. U impressumu tog portala stoji kako iza njega stoji udruga Priznajem. Predsjednik te udruge je Hrvoje Macan, koji je ujedno i urednik portala, dok se marketingom i prodajom bavi Mario Macan. U impressumu portala nije navedeno ni jedno novinarsko ime.
Riječ je o portalu poznatom po objavi lažnih vijesti, od onih vezanih za pandemiju koronavirusa preko suludih optužbi na račun Billa Gatesu pa sve do revidiranja povijesti.
Portal Faktograf, zadužen za provjeru činjenične točnosti i član International Fact Checking Networka (IFCN), međunarodne mreže organizacija posvećenih fact-checkingu, čak je 11 puta u manje od godinu dana morao reagirati na lažne vijesti koje je objavio portal Priznajem.hr.
Na označavanje članaka s Priznajem.hr kao lažnih Faktografu se žalio ekstremno desni Zekanović
Naslovi neki od gore spomenutih lažnih vijesti tako glase: "DEMOGRAFSKA KATASTROFA POČELA JE BLEIBURGOM: Nestalo je milijun Hrvata iz Hrvatske", "Pronađena snimka Billa Gatesa koja baca sumnju na njegovo psihičko stanje!", "Priča o psu koji je odgrizao penis i testise pedofilu", "SABOTAŽA!? Thompsonu ugasili mikrofon u Splitu, nema ni svjetla", "MEDIJI SU VAM PREŠUTJELI: Hrvatska policija u panici, POSTAVILI OGRADU NA GRANICU krenulo 100.000 ljudi", "Danas u svijetu postoji veliki broj vrhunskih znanstvenika koji negiraju planetarno-globalni i ekološko-fanatični pokret borbe protiv klimatskih promjena" i "Ovo je prava istina o traumama koje proživljavaju djeca istospolnih roditelja".
Podsjetimo kako je, u ime portala Priznajem.hr, prošle godine u svibnju, nazvao ekstremno desni saborski zastupnik Hrvoje Zekanović, koji se žalio na to da se članci s tog portala često označavaju kao netočni.
"Ja kao saborski zastupnik zovem u ime ljudi koje zastupam. Dnevno obavim desetke razgovora s ljudima koji me zovu na različite teme", objašnjavao je Zekanović tražeći dogovor s Faktografom.
Portalima koji šire fakenews smanjuje se doseg
Faktograf je kontaktirao i urednik portala Priznajem.hr Hrvoje Macan. On je objašnjavao da se kod njih "većina članka zapravo prenosi od drugih portala" i da "nemaju mogućnost provjeravati točnost navedenih informacija" te je molio da im se "izađe u susret".
Podsjetimo, kad fact-checkeri, poput Faktografa, neku priču ocijene kao lažnu, Facebook smanjuje doseg te priče u svom News Feedu, čime se smanjuje broj korisnika izloženih dezinformacijama. Stranicama koje ih učestalo šire također se smanjuje doseg, a oduzima im se i mogućnost monetiziranja i oglašavanja sadržaja. Tvrdnjama ocijenjenima kao lažnima doseg se smanjuje za 80 posto. Faktograf je ovdje bitan jer je dio mreže suradnje Facebooka s nezavisnim fact-checkerima pa nije čudno da je Zekanović upravo od Faktografa tražio da se - dogovore.
Ministrica kulture odbija dati konkretan odgovor na pitanje - kako je ovo moguće?
Index je podsjetio ministricu kulture i medija Ninu Obuljen Koržinek na njene izjave o pošasti lažnih vijesti te smo je upitali kako je moguće da je potpisala dokument koji 1,3 milijuna kuna dodjeljuje portalu koji je poznat upravo po širenju lažnih vijesti.
"Na žalost radi se o fenomenu koji izrazito negativno utječe na percepciju medija i koji je prepoznat kao jedna od najvećih ugroza za profesionalne medije i novinarstvo. Lažne vijesti mogu biti sankcionirane temeljem kaznenih ili prekršajnih zakona, ali isto tako, ako se krši Zakon o medijima ili Zakon o elektroničkim medijima mogu reagirati neovisni regulator odnosno Vijeće časti HND-a. Ministarstvo kulture i medija nije nadležno za nadzor nad sadržajem bilo kojeg medija. Ministarstvo kao najvažniji alat u borbi protiv lažnih vijesti promovira ulaganje u programe medijske pismenosti", stoji u odgovoru koji smo dobili iz Ministarstva kulture.
Nestala tablica bodovanja
Od Ministarstva kulture smo tražili i tablicu bodovanja kriterija svih prijavljenih udruga koje su dobile novac. To bi morala biti javna informacija s obzirom na tvrdnje kako Ministarstvo kulture i medija provodi transparentne postupke. No u resornom ministarstvu nam tvrde da je taj dio postupak provodila Nacionalna zaklada.
"Za provedbu faze procjene kvalitete nadležna je također Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, koja osniva Odbor za odabir projekata (OOP) članovi kojeg ocjenjuju projektne prijave prema kriterijima dodjele koji su objavljeni u točki 6.2 Uputa za prijavitelje. Ministarstvo kulture i medija donosi Odluku o financiranju projektnih prijedloga na temelju popisa (rang-liste) Odbora za odabir projekata iz postupka procjene kvalitete, uključujući konačno Izvješće o provedenom postupku procjene kvalitete", stoji u odgovoru.
Naime, Zaklada osnivača ima Odbor za odabir projekata (OOP), a članovi tog odbora ocjenjuju projektne prijave prema kriterijima dodjele. U ministarstvu kažu da je tablica dodjele bodova po kriterijima zapravo - tajna.
"Identitet članova Odbora za odabir projekata (OOP) je tajan, kako se ne bi narušilo načelo tajnosti postupka dodjele i načelo jednakog postupanja", stoji u dijelu odgovora Ministarstva kulture na naš upit da nam se pošalje tablica bodovanja.
Šutnja Nacionalne zaklade
Od Nacionalne zaklade zatražili smo tablicu bodovanja te da nam objasne kako je moguće da portal koji je objavio toliko lažnih vijesti može dobiti novac od države. No iz Zaklade se prave da nisu nikad vidjeli naše upite, iako smo ih poslali čak tri.
Tko je sve osim portala Priznajem.hr dobio novac možete vidjeti u potpisanoj odluci Ministarstva kulture - u PDF prilogu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -