VRPOLJE - Na današnji dan 2015. godine pripadnici islamske skupine ISIL dograbili su i odveli Tomislava Salopeka (31), mladića iz malog slavonskog sela Vrpolja, koji je u Egiptu radio za francusku geološku tvrtku CGG. Nekoliko dana potom, 5. kolovoza, sve je šokirala jeziva snimka na kojoj Salopek kleči u pustinji uz maskiranog muškarca s nožem u ruci i čita s lista papira da će ga otmičari smaknuti u roku od 48 sati ako egipatska vlada ne oslobodi uhićene žene iz militantne skupine, piše Večernji list. Iako je oko njegova pronalaska angažiran čitav državni vrh i pokrenuti, svi kanali, o Tomislavu se nije ništa znalo do 12. kolovoza kada je objavljena šokantna snimka koja je ukazivala na najgori ishod. Obitelj Salopek tih je dana bila bez informacija, ali u njima je tinjala nada da će se Tomislav javiti. I godinu dana kasnije obitelj je vjerovala kako je njihov Tomislav još živ. Od tada do danas Tomislav se nije javio, ali ni njegovo tijelo nikad nije nađeno. Prema pisanju Večernjeg lista, analitičari kažu kako vjerojatno i neće, jer je tako bilo i s prijašnjim žrtvama tzv. Islamske države. Tomislav Salopek bio je deveti zapadni državljanin koji je na takav način stradao na teritorijima koje su držali islamski militanti, pišu 24sata.
Bio je jedan od mnogih mladih ljudi koji su otišli na Bliski istok raditi poslove za koje su bili puno bolje plaćeni nego u Hrvatskoj.
Tomislav Salopek završio je srednju geodetsku tehničku školu i godinama je radio u struci za geofizičke tvrtke u nas i inozemstvu pa je dosad, osim Egipta, prošao i Irak, Siriju, Tunis i druge tamošnje zemlje. Brojni iz njegova kraja pošli su njegovim stopama, neki radeći i s njim, no većinu je njegov slučaj (trajno) vratio kući s rada iz arapskih zemalja. Otmica Tomislava Salopeka najteže je pogodila njegovu suprugu Natašu, s kojom je imao dvoje male djece, te njegove roditelje. Šok je bio tim veći jer se upravo tih dana trebao vratiti kući. Nažalost, dogodile se to što se dogodilo, a obitelj je, tih dana, bila okrenuta sebi i mislima uz Tomislava. "Svjesni činjenice kako Salopekovi prolaze doista teške trenutke u životu, ponudili smo im pomoć, da kažu ako u bilo kojem trenutku osjete potrebu nešto poručiti javnosti, prenijeti ono što ih muči... Tomislavova supruga Nataša zahvalila je, jedino nam rekavši kako nema nikakvih novih službenih informacija. - A dok se Tomislav ne javi, ne želimo ići u javnost. Za sada se držimo sami sebe i ne želimo nikakav kontakt, ni razgovor bilo s kim - kratko nam je kazala odgovorivši i na ponuđeno posredovanje za pružanje psihološke pomoći obitelji.", pisala je tog kobnog kolovoza 2015. godine Marija Radošević.
Oni su tih dana samo očekivali da se Tomislav vrati kući. Istraga u Egiptu oko nestanka Salopeka potrajala je nekoliko mjeseci. Saslušan je, piše Večernji, i Mahmoud Metwally, koji je toga dana vozio Salopeka u zračnu luku. – Nakon 90 kilometara vožnje stali smo na odmorištu da se malo odmorimo. Ubrzo smo nastavili put, no već nakon desetak minuta vožnje i tek 12 kilometara prije dolaska u grad iza nas se velikom brzinom pojavio automobil dvostruke kabine i počeo nam blendati. Zaustavili su nas i iz njihova automobila izletjela su četiri muškarca, na licima poznate palestinske crno-bijele marame, s automatskim puškama. Izvukli su nas iz auta, vezali nas, ugurali u drugu kabinu i krenuli suprotnim putem od onoga kojim smo mi išli. Jedan od njih vozio je naš automobil. Nakon nekoliko kilometara mene su izbacili iz auta, a Tomislava su odvezli – ispričao je tad Metwally za tamošnje medije.
U istragu su se uključili i strani te egipatski mediji koji su otkrili i kako su desetak dana nakon otmice teroristi poslali e-mail francuskoj tvrtki CGG, za koju je radio Salopek, i zatražili 30 milijuna dolara otkupnine. E-mail je navodno poslan iz Libije, a tamošnji su džihadisti u navedenoj francuskoj tvrtki imali "krticu”. Tako se doznalo da je Salopeka otela libijska islamistička teroristička organizacija Jamaat Ansar Al-Sunna (Vojska zaštitnice sunita). Analitičari za sigurnost zaključili su, a to je kasnije potvrdio i MUP, da je Salopek isti dan kad je otet prebačen u drugu zemlju, vjerojatno Libiju. No sva nastojanja da se dođe do što relevantnijih informacija o Tomislavu bila su sve slabija i bez rezultata. I to je ono što možda najteže pada njegovim najmilijima. – Gdje su dokazi da je uistinu pogubljen?! - pitao se te 2015. jedan Vrpoljčanin. Nema ih ni danas. Ni dokaza ni informacija o njegovoj sudbini. Tek se zna da su se mnogi mladići iz njegova kraja, koji su išli raditi u Irak, Siriju, Tunis..., nakon otmice Tomislava Salopeka, vratili kućama i više nisu išli raditi u taj dio svijeta.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -