NIJE pukla grana, pa nije pala ni Vlada jer je u Hrvatskom saboru prošloga petka 76 zastupnika bilo protiv izglasavanja nepovjerenja premijeru Plenkoviću, a njih 64 za. Propala je tako inicijativa SDP-a da zbog megaafere u zdravstvu i uhićenja bivšeg ministra Beroša, u paketu s njim ode i premijer. Nećemo, dakle, na još jedne izbore, morat ćemo se zadovoljiti s dva izborna kruga za predsjednika države, a od parlamentarnih za sada neće biti ništa. Ovo je već tko zna koji po redu pokušaj oporbe da traži izglasavanje nepovjerenja nekom ministru ili premijeru, pa postaju sve simpatičniji napori i upornost da se vlast sruši u parlamentu. No, postoji jedan ozbiljan problem koji oporba nikako da shvati, a toliko je jednostavan da bi ga lako riješio svaki učenik nižih razreda osnovne škole. Hrvatski sabor ima 151 zastupnika, a da bi pala Vlada za to treba glasati najmanje 76 zastupnika. Oporba ih toliko nema, jer da ih ima - bila bi na vlasti. A da je na vlasti i da ima 76 ruku - slatko bi se smijala onima koji je žele srušiti kao što se sada njima slatko smije premijer.
Prošle subote izabrano je 10 novih sudaca Ustavnog suda i tako je spriječena ustavna kriza koja bi se dogodila da se u Saboru nisu uspjeli dogovoriti o kandidatima. Oni su hitro prisegnuli pred predsjednikom Republike, a onda se pročulo kako je u Ustavnom sudu postojao i ''plan B'', u slučaju da se dogodi neizglasavanje novih ustavnih sudaca. Naime, u petak, dan prije nego što su izglasani novi ustavni suci, Ustavni je sud održao sjednicu na kojoj su produljeni mandati desetorici ustavnih sudaca i to mimo izričite ustavne odredbe iz članka 122. koja takvo što ne dopušta. Također, Ustavni je sud sam odlučio ignorirati zakonsku obvezu da o tome izvijesti Hrvatski sabor. Da kojim slučajem, u subotu, Sabor nije izglasao nove ustavne suce imali bismo neviđenu blamažu i neporeciv dokaz da Ustavni sud krši Ustav. I novinske naslove: kako je sustav srušio Ustav.
Troje predsjedničkih kandidata, Zoran Milanović, Dragan Primorac i Miro Bulj već su Državnom izbornom povjerenstvu predali liste s potpisima građana koji ih podržavaju, a ostali će to učiniti sljedećeg tjedna. Kao što je poznato, izbori za predsjednika Republike održat će se 29. prosinca, između dva blagdana kada se najviše slavi i najmanje radi. Ankete koje svako malo izlaze u javnost sasvim su sigurne da u prvom krugu nećemo saznati pobjednika, već će odluka o tome biti donesena 12. siječnja, u drugom izbornom krugu. I dok se kandidati prepucavaju, nastojeći se građanima predstaviti drugačijima i boljima od svojih suparnika - u jednom su isti: svi žele da im Djed Božićnjak pokaže put na Pantovčak.
Svi, ama baš svi hrvatski umirovljenici, njih oko milijun i dvjesto tisuća, dobit će prigodnu božićnicu od 80 eura, a Zavod za mirovinsko osiguranje za tu će mjeru izdvojiti gotovo 100 milijuna eura. Premijer kaže kako je to poruka solidarnosti da država brine o sugrađanima treće dobi, a oporba da je to čisto politikantstvo i dodvoravanje umirovljenicima ususret predsjedničkih izbora. Umirovljenici pak kažu da je Božićnica premala i da bi trebala biti bar 150 eura. Ali neka se još malo strpe; budu li glasili za pravog kandidata, a zna se koji je to, možda ih na lokalnim izborima sljedeće godine Vlada nagradi sa cijelih 100 eura. I krakom uputom za koga glasovati.
Banke u Hrvatskoj - što je mnogo preciznija formulacija od one: hrvatske banke, jer banke u Hrvatskoj u najvećoj mjeri imaju strane vlasnike - u prvih devet mjeseci ove godine zgrnule su pravo bogatstvo. Građanima i tvrtkama naplatile su 2,37 milijardi eura kamata, što je rast od 475 milijuna eura ili gotovo 25 posto. No, bankari kukaju kako su im u isto vrijeme porasli i rashodi za kamate koje oni plaćaju građanima i kažu kako su u devet mjeseci ove godine na to potrošili 639 milijuna eura. Ali kad podvuku crtu, njihovi prihodi, odnosno razlika koju su za kamate naplatili građanima i tvrtkama u odnosu na iznos koji su im u tu svrhu isplatili, iznosi vrtoglavih 1,73 milijardi eura. Čini se da bankama ni to nije dovoljno pa su požurile sniziti kamate građanima na njihovu oročenu štednju, što ne znači da će dogodine manje kukati nego ove.
Tko štedi, duplo vrijedi, pogotovo kad u bankarskoj fotelji sjedi.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
rub0108.12.2024. u 19:16
Banke nehrvatske trljaju ruke i hvale račana koji je 2000. tih počeo sa prodajom naših banaka strancima. Poslije su to nastavili svi ovi naši komunistički premijeri slijedeći svog zagorskog purana uzora - samo nam daj love sada, za poslije me... Prikaži sve nije briga. Narod će platiti račun. Komunistička posla.
-