2097
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Razotkrivanje” - zbirka priča učenika slavonskobrodskih srednjih škola, istinski je dokaz kako oni nisu generacija internet-zombija upućenih jedino u bespuća upaljenih ekrana.
Ovi učenici čitaju, pišu, kreativni su, vrijedni, bogatoga vokabulara i imaginacije. Zbirka od dvanaest priča realizirana je zahvaljujući suradnji Gimnazije „Matija Mesić” s Klasičnom gimnazijom fra Marijana Lanosovića s pravom javnosti i Gradskom knjižnicom Slavonski Brod. Osim učenika ovih škola, na natječaju su sudjelovali i učenici Ekonomsko-birotehničke škole Slavonski Brod.
Međutim, jučer je bio savršen trenutak za njezinu promociju u velikoj dvorani Gradske knjižnice Slavonski Brod. Na promociji su sudjelovali učenici navedenih škola te je ona pružila uvid u razmišljanja o pisanju, književnim idolima, inspiraciji, a dodijeljena su i priznanja svim učenicima te su posjetitelji mogli čuti ulomke iz priča. Zaista pohvalan projekt koji je, što je najvažnije, omogućio upoznavanje šire javnosti s novim spisateljskim nadama.
Povjerenstvo koje su činile profesorice: Andrijana Nemet-Kosijer, Matea Dujak, Mihaela Šebalj Zavor, Biljana Mikić, Antonija Matičević, Anja Ravlić, Magdalena Zirdum prvim je mjestom nagradilo učenicu Doru Puškarić ('Gorke suze radosnice'). Drugo mjesto pripalo je priči 'Povratak na staro', učenici skrivenoj iza inicijala S.Ž., a treće je mjesto zauzela priča Lane Živković 'Povratak sebi'.
Fabijan Vođinac, Stjepan Gusak, Beata Sabo, Borna Pernar, Marija Klaić, Magdalena Prgomet Abramović, Viktorija Ostojčić, Domagoj Dujić, Ena Baličević, Ivona Gačić, Mislav Dujak, Ivana Ivešić imena su učenika-autora ostalih priča ove zbirke.
Čitajući ove učeničke uratke, moramo primijetiti utjecaj nadrealnog, gotovo nevjerojatnom lakoćom pripovijedanja uobličene priče, uvjerljive događaje koji bez obzira na mistiku na pojedinom mjestima čine jednu cjelinu iz koje je moguće izvući detalje, rane mladih spisatelja, moguće je doseći razinu grotesknog koje je itekako privlačno, uvlači u svijet iz kojega ne čekamo izlazak već očekujemo nastavak u našoj jednako misterioznoj plovidbi asocijacijama.
Ovi autori dokazuju kako jedna vrsta „realnosti” može biti u sferi filmičnog eskapizma, pripovjedne apstrakcije gdje metafora ili metaforičnost oslonjena na stvaralački senzibilitet čini izdvojene cjeline na mikrorazini, dok na makrorazini očekujući zaključak ne izbjegava duh vremena, duh mladosti, porive, sjećanja, temperamente, stilove,…
Ova književnost je nova, ali njezini temelji su vidljivi u suvremenoj prozi koja postapokaliptičkim slikama, alijenacijama, sjenovitim putevima smisla i besmisla tražeći sugovornika otvara širom vrata samo onima koji se usude ići novim susretima s nepoznatim. Jer unatoč činjenici da su autori stasali uz klasike te da ti klasici žive opstajući u njihovim mislima o dubljim značenjima pročitanoga, ova književnost je itekako suvremena ali i itekako „teška”, „duboka”. Nju nije moguće tek onako pročitati ostavljajući potom sve iza sebe. Ona tjera najprije na divljenje - jer ne zaboravimo da je riječ o učenicima srednjih škola - a onda na ozbiljnost, pripravnost, na ono što slijedi nakon pročitanoga. A to može biti sve samo ne ravnodušnost. Nije li to dovoljan poziv za čitanje?