/ 20
2495
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Iako su sedam autora sinoć predstavljene zbirke pjesama „Treptaji srca", izdanje Književno-likovnog društva „Berislavići" osobe različitih poetika, ljubav i ljubav prema životu zajednička je nit koja ih povezuje. Svaki od autora, a oni su Lidija Barić, Maja Badanjak Butković,Vera Buk, Ivan Došlić, Renata Panić Jurjević, Marija Korać Rukavina i Ivica Odobašić, u zbirci je zastupljen s po petnaestak pjesama iz svojeg opusa.
Neki su zaljubljeni, a neki sanjaju
Dok su jedni zaljubljeni u život, drugi ga tek sanjaju, a Ivica Odobašić, posebno u slici promrzlih grlica na grani breze prisjeća se života, odnosno smrti kao njegove sastavnice, i to smrti i mrtvih tijela svojih prijatelja suboraca iz Domovinskog rata. U pjesmama, kojima su se ostali autori predstavili, ima doticaja sa socijalnom tematikom, svježine erosa, ali i psihoanalitičkog propitkivanja vlastite prošlosti, zatim istovremenog nostalgičnog prisjećanja prošlosti i nade ispunjenja smisla postojanja u Eshatonu. Jedno je sigurno - svaki od njih, otkrivajući vlastito srce, i svatko na svoj način osluškujući ga, u poetsku riječ prenosi rezonanciju njegovih treptaja.
Zbirku je predstavila dr. sc. Irene Krumes Šimunović, a program predstavljanja, u kojem su se pjesnici sami predstavili, svatko dvjema pjesmama po vlastitom izboru, vodila je Snježana Petrić Glavaš.
Iz izlaganja dr. sc. Irene Krumes izdvajam dio onoga što se, po njoj, odnosi na sve zastupljene autore:
- Iako pozivom nisu književnici, autori, članovi književno-likovnog društva „Berislavići", u malim sredinama, kao što je naša, poput luči, rasvjetljuju tamu krute svakodnevice, pronose energiju riječi sjedinjenu s bojama i likovnim tehnikama - šapatom duše. Autori otvaraju dveri punoće ljudskog postojanja. (.........) Entuzijazam i želja da riječ, estetska poruka, pronađe put i dopre do uma istomišljenika, čitatelja, osnovni je poriv svakog umjetnika kao i to da umjetnost riječi pronađe dom između korica umjetničke zbirke.
Poezija i glazbu je teško razdvojiti, ali...
Osim dr. sc.Krumes Šimunović i Glavaš, u programu su sudjelovali i učenici Glazbene škole Antonio Kolovrat, koji je na gitari izveo „Valcer broj 4" Agustína Barriosa Mangoréa, a Luka Brnjić, na harmonici je izveo „Ruski ples" Georgija Šenderjova te Suitu para Niños broj 5 autora Bogdana Precza (1. 3. i 4. stavak, odnosno stavke Helada, Suspiros i Danza Bucólica).
U ovom dijelu nespretno i zbunjujuće je djelovala dekoncentracija voditeljice i dijela publike koji su izvođača, iako je najavio da će izvesti tri stavka, između stavaka prekidali pljeskom i konverzacijom, jednako kao i „odjavna špica" koja se, uz dinamični „Ruski ples" na harmonici, nije mogla kvalitetno pratiti. Već sam izbor glazbe (tri stavka jedne suite!) pa iako ne smije biti zamjerki na Brnjićevu izvedbu u okolnostima kakve su bile, nije dobar. Predugo je to i ne može se od svih koji su se očekivali i našli u publici podrazumijevati temeljno poznavanje klasičnog koncertriranja.
U zbirci, koja je u izdanju „Berislavića" prva knjiga nakon punih dvadeset godina, nalaze i životopisi autora te posebne recenzije za svakoga od njih, a grafički su međusobno „odvojeni" slikama Emila Žižmana koji je, također, član „Berislavića".
U video prilogu: Antonio Kolovrat, Luka Brnjić i Ivica Odobašić; u audio prilogu: pjesnici govore svoje pjesme.