2112
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - O autoru i njegovom umjetničkom credu govorio je prof. Zlatko Kozina. Izložbu je otvorila pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti prof.Dubravka Marković koja je, u svojemm govoru, između ostalog, zahvalila osnivačima Galerije Goll obitelji Lukić i Predragu Gollu, jer su svojim radom doprinijeli razvoju i obogaćivanju kulturnih sadržaja u Slavonskom Brodu.
Akademski slikar Predrag Goll, koji je, od otvaranja galerije do sada, bio na otvaranju svih izložbi, s ove odsutan, posjetiteljima se obratio pozdravnim pismom koje je pročitao prokurist galerije Tomislav Lukić.
Goll u pismu kaže:
„Gospođe i gospodo, dragi prijatelji, dragi kolega Branimire, koji zajedno sa mnom namačeš kist u vodu koja je simbol pročišćenja!
Znamo da je akvarel najzahtjevnija slikarska tehnika koja traži sve duhovne snage slikara, no isto tako (možda ne manje znano) da traži iste takove osobine i promatrača.
Pešut je slikar kojem je posve jasno da ako nisi tradicionalan ne možeš biti moderan. Ova izložba još je jedan snažni dokaz koji izrasta iz stoljetne kulturne tradicije ovoga grada, snažne stvaralačke vitalnosti, autentičnog rukopisa.
Ove radove krasi minimalizacija sredstava, koncentracija i koloristička purifikacija, pročišćenje slikarskih elemenata. Stoga recimo, bez ustezanja i lažne skromnosti, - ovaj naš Brod na Savi (jer on jest na Savi, a ne kraj Save) kreativno je plodni ambijent. Dokaz tomu je i ova izložba, koja bi i u takozvanim "većim sredinama" bila događaj prvoga reda."
U predgovoru kataloga izložbe Predrag Goll je napisao:
„Branimir Pešut odličan je akvarelist! Tu činjenicu nitko ne osporava, a svi brzo i lako zaboravljaju.
Akvareli B. Pešuta dokaz su životnosti tradicije slikanja i likovnog tumačenja regionalnih posebnosti zavičaja. Pešut nije slikar geste, nego slikar dorade . Od onih je koji sporo zriju, nikada nije mogao i htio praviti kompromise sa svojim nazorima niti sa svojim osjećajima. To je slikar koji znade da treba djelovati u zavičaju, tu gdje smo nađeni, danomice ostavljati stvaralačke tragove. U isto vrijeme regionalne i zavičajne ljepote istaknuti kao nacionalne i uzdići ili na razinu općih i likovnih kvaliteta.
Danas već možemo reći da je na djelu jedna dosljedna, sasvim osobna, pažnje vrijedna poetika. Koristi se općom baštinom slikarstva da bi stvorio svoje, a ne da bi reproducirao (ponovio) tuđe. Ovi akvareli potaknuti predmetnošću opaženog postaju subjekti doživljaja, a ne tek objekti viđenja. Pešutovo slikarstvo sinteza je tradicije i modernosti, te je lijepi dokaz da je moguće izvršiti proces osuvremenja i izvan shema i diktata dogmatične avangarde. Ova su djela (već danas) važna za pamćenje našeg vremena i recentnog brodskog likovnog stvaralačkog kruga, koji je, (zahvaljući i Pešutu) uspio probiti okvire lokalnog zavičaja. Pri svakom susretu sa akvarelima B. Pešuta, uživamo u majstorskoj snazi neposrednog slikanja u prirodi, bez svake dopadljivosti, a svaki dodir kista je mala rimalna meditacija. Završio bih ovaj pozdrav prijatelju (i kolegi slikaru) jednim poticajnim citatom Predraga Matvejevića: „Sloboda izražavanja malo vrijedi ako istodobno nije i „izražavanje slobode". Steći stanovita prava i ostvariti ono što ona jamče nije jedno te isto."
Izložba Pešutovih akvarela u Galeriji Goll otvorena je do 30. rujna.