Srce Slavonije, Đakovo, održalo je 58. po redu Đakovačke vezove, manifestaciju koja svake godine privlači ljubitelje folklora iz cijele Slavonije, a ove godine su na Međunarodnu smotru stigli i posjetitelji iz cijelog svijeta.
ĐAKOVO - Povodom tradicionalne i nadaleko poznate manifestacije, ove godine 58. po redu Đakovačkih vezova, u Đakovo su u nedjelju, na Međunarodnu smotru folklora, stigli posjetitelji ne samo iz čitave Slavonije, nego i iz cijelog svijeta (Indije, Kanade, Švicarske, SAD-a, Bugarske,...), doprinijevši time raznolikosti ovog događanja.
Dan je započeo povorkom, a zatim nastupima u Strossmayerovom parku gdje
Plaža "Poloj". Foto: N.K./PLUS
su na pozornici izvođeni tradicionalni plesovi u tradicionalnim nošnjama. Velik broj posjetitelja imao je priliku uživati u šarolikom prikazu običaja iz raznih zemalja. Skupine koje su sudjelovale dolaze iz različitih krajeva svijeta, a svaka je donijela djelić svoje kulturne baštine.
Iz Hrvatske su sudjelovali SKUD „Braće Banasˮ iz Josipovca Punitovačkog, dok su iz Bosne i Hercegovine došle skupine KUD „Mokro” iz Širokog Brijega, HKUD „Blaćaniˮ s Mostarskog blata, Biograci, i HKUD „Jareˮ iz Jare, Široki Brijeg. Indiju je predstavljala Folklorna fondacija Rang iz Ahmedabada, Gujarat, dok je Švicarska poslala svoju Tradicionalnu umjetničku skupinu Arc-en-ciel iz Evolènea. Republika Bugarska bila je zemlja partner ovogodišnje manifestacije, a njihov Ansambl za folklorne pjesme i plesove „Nikola Vapcarov” iz Sandanskog oduševio je publiku.
Američke hrvatske zajednice također su bile snažno zastupljene. Iz Milwaukeeja su stigli
Plaža "Poloj". Foto: N.K./PLUS
Hrvatski tamburaši, dok su Hrvatsku folklornu grupu Gradišća „Poljanci” predstavljali Hrvati iz Vulkaprodrštofa u Austriji. Hrvatska dječja škola i KUD „Croatia” iz Los Angelesa, Kalifornija, donijeli su duh američke hrvatske zajednice, dok je Hrvatska folklorna skupina „Zagrebˮ iz Pertha, Australija, također bila među izvođačima. Mladi tamburaši iz Clevelanda, „Hrvatski ponos” iz Eastlakea, Ohio, dodatno su obogatili program. Ukrajinski plesni ansambl Rusalka iz Winnipega (Manitoba - Kanada) pridonio je šarolikosti smotre, a Udruženje Hrvatska čitaonica „Fischerˮ iz Surčina (Vojvodina - Srbija), dalo je svoj jedinstveni pečat. Nakon Međunarodne smotre uslijedila je Smotra folklora hrvatske, a zatim i Smotra folklora Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema.
Plaža "Poloj". Foto: N.K./PLUS
Đakovačke vezove organizirali su Grad Đakovo i Turistička zajednica grada Đakova, uz podršku Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske. Na čelu Organizacijskog odbora bio je Marin Mandarić, gradonačelnik Grada Đakova, zajedno s Pavom Cindrićem, predsjednikom Gradskog vijeća, Antunom Galićem, zamjenikom gradonačelnika, Marijom Burek, direktoricom Turističke zajednice, Tomislavom Vukovićem, predsjednikom SAKUD-a Grada Đakova, i Ivankom Perković, predsjednicom SAKUD-a Đakovštine. Zemlja partner ovogodišnje manifestacije bila je Bugarska, a suorganizatori su bili Žito grupa, Hrvatska puna života, Osječko-baranjska županija i Turistička zajednica Osječko-baranjske županije.
Plaža "Poloj". Foto: N.K./PLUS
Đakovački vezovi neprocjenjiva su manifestacija koja ne samo da čuva bogatu kulturnu baštinu Slavonije, već i povezuje različite kulture i tradicije iz cijelog svijeta. Ova manifestacija pridonosi razvoju multikulturalnosti i prijateljstva među narodima te jača ponos što se upravo u Slavoniji održava tako
Plaža "Poloj". Foto: N.K./PLUS
značajan događaj. Povezivanje i upoznavanje drugih tradicija obogaćuje sve sudionike i posjetitelje te daje ogroman obol očuvanju kulturne baštine za buduće generacije.
U našoj galeriji fotografija moguće je pogledati slike nedjeljnog dijela programa te doživjeti barem djelić atmosfere.