527
Prikaza
0
Komentara
DARUVAR - Fra Ma Fu festival reportaže i reportera ove godine pojavio se u 9. izdanju u Daruvaru od četvrtka 5. do subote 7. listopada. Glavni organizatori, Hrvatsko novinarsko društvo i virovitički Studijski institut za novinarstvo, kulturu i obrazovanje SINKO, uz direktora festivala Gorana Gazdeka, pokrenuli su projekt s ciljem očuvanja sve manje zastupljene reportaže kao „kraljice novinarstva“. Festival je inače posvećen vrhunskom reporteru, pjesniku i novinaru Franji Martinu Fuisu koji je ujedno svoje prve članke potpisivao pod pseudonimom Fra Ma Fu.
Na otvaranju Festivala, dodijeljene su nagrade za najbolje reportaže objavljene u novinama i na portalima u 2022. godini. Žiri su činili Olga Vujović, Hrvoje Ivančić, Branka Primorac, Hrvoje Zovko i Strahimir Primorac, a radovi su se ocjenjivali u tri kategorije. Na natječaj je pristiglo ukupno 34 reportaže, u kategoriji „U fokusu“ nagradu je osvojio Daniel Pavlić za reportažu „Pronašli smo auto koji je Alina ostavila u Moldaviji dok se spašavala od rata u Harkivu“. Nagradu za najbolju reportažu u kategoriji „Širom svijeta“ dobio je Miomir Štrbac za priču „Napulj, prekrasni ružni grad“ obavljenu u Slobodnoj Dalmaciji, a u kategoriji „Lijepom našom“ nagradu je osvojila reportaža Damira Tolja „Gošća da će skočiti u bazen, a gleda je 15 krava! I vol! Došli se napit…“
Nakon svečanosti u Češkoj je galeriji otvorena izložba fotografija „Priče sa naslovne strane“ Tonya Hnojčika objavljenih na naslovnim stranicama tjednika Jednota na češkom jeziku, u kojem je proslavljeni daruvarski fotoreporter svjetskog ranga radio od 1983. do 1995. godine.
„Tony Hnojčik je snimio oko 300 fotografija koje su krasile naslovnice Jednote, a Mato Pejić i ja smo ih dosta dugo i pažljivo birali, izbor je bio jako težak. Htjela sam obogatiti izložbu, učiniti je dinamičnom pa sam došla na ideju na napravimo uvećanu filmsku traku tih negativa jer su sve te fotografije snimljene na filmovima, a ne digitalno. Napravili smo i njegov biografski kutak, kako sam čula po pričama Tony je bio dosta komotan, htjela sam napraviti tako i jedan njegov opušteni kutak.” - rekla je Lidija Dujmenović, ravnateljica Novinsko izdavačke ustanove Jednota.
Prvi festivalski dan završio je tribinom „Od reportaže do filmskog scenarija“ u Pučkoj knjižnici i čitaonici na kojoj je novinar i književnik Ante Tomić govorio o svojim novinarskim počecima, reporterskim iskustvima, kolumnama, romanima i radu na filmskim scenarijima. „Doživljavam se kao čovjek koji piše zabavne stvari, jedina ambicija mi je da ne budem dosadan. Ne smatram se pretjerano hrabrim, što bi Balašević rekao: „Bojim se samo dvije stvari - svega i svačega”. Nekim se ljudima ne sviđam i to mi je u redu, mržnja mi laska.” - rekao je.
Drugi festivalski dan započeo je predstavljanjem zbirke haiku pjesama Marijana Grakalića „Samuraji šanka” u Zavičajnom muzeju Daruvar. Knjižica je, kako autor navodi, napisana iz potrebe da se zabilježe duhovne dimenzije i iskustva vitezova čaše, odnosno samuraja šanka u Srednjoj Europi i Panoniji.
Priređene su i dvije izložbe, promocija stripa „1573“ i retrospektiva karikatura Nika Titanika „Kronika hrvatske gluposti“, obuhvatila je nekoliko stotina originalnih crteža i printeva digitalno izvedenih karikatura koje kritiziraju postupke javnih osoba. „Puno je tu još posla na razotkrivanju svih kreatura koje određuju naše živote svojim birokratskim odlukama. Mogu vam obećati da ću nastaviti razotkrivati sva njihova zlodjela koja svakodnevno trpimo. Buduća izložba u rujnu sljedeće godine pod nazivom „Mi Hrvati”, imat će drugačiji koncept. Zaći će u otkrivanje svih naših mana i iskreno se nadam da će biti toliko kontroverzna da će ju zabraniti.” - rekao je Nikola Plečko, poznat kao Nik Titanik.
Dokumentarno-biografska izložba „Vojo Šiljak - Taxi za Bjelovar“, posjetiteljima je donijela memorabilije legendarnog radijskog i televizijskog novinara, voditelja, urednika i publicista koju je darovao bjelovarskom Gradskom muzeju. Izložba je ostvarena suradnjom Gradskog muzeja Bjelovar i Zavičajnog muzeja Daruvar, a tako je nazvana prema poznatoj kultnoj radijskoj emisiji „Taxi za Babilon“.
U suradnji s Akademijom za umjetnost i kulturu Osijek, uz podršku predavača Tomislava Levaka, organizirana je radionica novinarstva i reportaže za studente Odsjeka za kulturu, medije i menadžment. Zlatko Herljević, dugogodišnji novinar i urednik u Večernjem listu i današnji predavač na sveučilištu VERN, podučio je mlade reporterskom iskustvu prema vlastitom doživljaju i putovanju u Indiju. Organizirana je i radionica s poznatim fotografom Šimom Strikomanom koji je povodom Festivala svojoj zbirci „Strikomanov milenijski svijet“ dodao još jednu milenijsku fotografiju - list daruvarskog ginka, najvećeg i najstarijeg u Hrvatskoj te drugog najstarijeg u Europi.