SLAVONSKI BROD - Heritage Chaser - Platforma za primijenjenu etnologiju uljepšala je Slavoncima prve dane nove 2024. godine svojom objavom na društvenim mrežama.
Naime, njihov projekt „Rađanje Šokice - istraživanje i prezentacija suvremenog odijevanja Šokica u Slavoniji“ dobio je potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i bit će realiziran u 2024. godini.
Etnologinja Marija Gačić o kojoj smo ranije pisali OVDJE, glavni je „krivac“ za ideju te je autorica projekta. Istraživat će današnje odijevanje Šokica, a odazvat će se svim selima koja ih pozovu.
- Razjasnimo to malo bolje: u slavonskim selima žive stotine žena koje se odijevaju „na tradicijski način“. Njihovo odijevanje ne zovemo narodnom nošnjom. One se ne odijevaju tako za posebne prigode, nego svakodnevno vežu maramu (neke još uvijek nose žicu kao podložak za maramu), nose oko vrata ćoškove, kalute, polutine tj. marame raznih naziva, nose oplećke i suknje s pregačama te nekoliko podsuknji. Neke od njih kombiniraju industrijsku odjeću poput majica i donjeg rublja s ručno izrađenim dijelovima odjeće. Sve su one suvremene žene koje žive danas, među nama, i sve su one Šokice.
Neke od njih voze automobile, mnoge od njih imaju profile na društvenim mrežama, koriste mobitele i žive sasvim normalne živote. Mnogima od nas su susjede, prabake, bake, mame, tete, strine, a mi smo naše istraživanje oblikovali upravo posvećeno njima – kako bismo proučili njihove prakse odijevanja, kreiranja i izrade odjeće, ali i primjene te odjeće u svakodnevici. Kriju li se u njihovim odjevnim praksama suvremeni trendovi poput recikliranja odjeće, ekološki prihvatljive mode itd? S kojim izazovima se susreću pri odabiru materijala? Gdje kupuju ili izrađuju odjeću? Postavlja li im njihov stil odijevanja kakve prepreke? Na ta i brojna druga pitanja odgovore će potražiti naše istraživanje. - pojasnili su na Platformi za primijenjenu etnologiju.
Istraživanje će, poručuju, u početnoj fazi obuhvatiti tri sela u istočnom brodskom Posavlju te desetak žena, a temeljit će se na kvalitativnoj etnološkoj metodologiji. Cijeli proces bit će dokumentiran (umjetničkim) fotografijama i prezentiran kroz izložbu i performans „Rađanje Šokice“. Cilj prezentacije je predstavljanje javnosti ove kulturne pojave i podizanje svijesti o ženama koje i u 21. stoljeću odabiru ovaj stil odijevanja. Ujedno je to i preispitivanje suvremenog šokačkog identiteta, ali i interdisciplirano istraživanje suvremene kulturne pojave. U sljedećim fazama cilj je projekt širiti te obuhvatiti što je moguće veći broj sela i u istraživanje uključiti što veći broj žena.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -