/ 33
1537
Prikaza
1
Komentar
VRPOLJE - Dani europske baštine povod su izložbi naslova „Tradicijska baština u Spomen-galeriji Ivana Meštrovića", otvorenoj jučer u Vrpolju. Izložba koju je, uz pomoć suradnika, pripremila ravnateljica Galerije, profesorica Suzana Bilić Vardić, otkriva dio povijesti nastanka i izgradnje Spomen-galerije u Vrpolju, mjestu rođenja znamenitog hrvatskog kipara Ivana Meštrovića te daje prikaz nastanka i razvoja ideje o etno-postavu u Vrpolju koji se prvotno trebao nalaziti u prostoru Galerije, ali će uskoro biti oživotvoren izgradnjom Eko-etno kuće, odnosno, čitavog Kulturnog centra u Vrpolju.
Škrinjica koja se nalazi na plakatu najnovije izložbe, simbol je očuvanja tradicijskih predmeta i baštine - što je već desetljećima glavna uloga i same Galerije. Iz zaborava je ona već otela mnoge bitne dijelove povijesti, a u tomu ne planira stati.
- U prikazanoj škrinjici čuvale su se trubice platna od kojih se šivalo ruho. Takva škrinjica je i Spomen-galerija koja, gotovo pola stoljeća, čuva mnoge još neispričane priče; kako o svojoj povijesti, tako i o povijesti Vrpolja, udruga, društava i značajnih ljudi ovoga kraja. Ovom izložbom pokazujemo prošlost Galerije, u čemu istaknuto mjesto zauzima i tradicijska kultura. To dvoje neraskidivo je vezano. U tekstu izloženom na panoima moguće je pročitati kako su Spomen-galerija i današnji KUD Ivan Meštrović, niknuli iz istog društva. Godine 1971., tadašnji KUD koji je gradio Galeriju, mijenja društvena pravila i kao sekcije uvodi folklornu i ostale. Godinu kasnije, Galerija počinje s radom. Prikupljanje građe odvijalo se kroz Društvo koje tako djeluje do '79. godine. Od '80. se posebno radi plan rada Galerije, a posebno sekcija koje su djelovale u Društvu. - o neraskidivoj vezi Galerije i tradicijske baštine Vrpolja kazala je ravnateljica Spomen-galerije Ivana Meštrovića, profesorica Suzana Bilić Vardić.
Galerija i danas neumorno radi na prikupljanju vrijednih predmeta, njihovoj restauraciji i očuvanju za buduće naraštaje. Ne odustaje od stava da se radi o neprocjenjivim i vrijednim stvarima.
- Pedeset godina djelovanja ovakve ustanove vrlo je kompleksno. Nažalost, nismo još došli do te razine svijesti da se određeni predmeti - poput fotografija, dopisa, pisama - daruju i, potom, pohrane u Spomen-galeriji koja čuva svoju povijest, ali i povijest mjesta u kojemu se nalazi. No, mi smo ustrajni i ne odustajemo. Svjesni smo značaja onoga što je možda još preostalo. U tom duhu trebamo odgajati mlade. Zato je važna njihova današnja nazočnost. Ne samo zbog toga da predstavljaju KUD i pokažu tradicijsko ruho, nego da nešto čuju i nauče od nas. To je odgovornost nas odraslih i ovakvih institucija. - dodala je Bilić Vardić.
Glavni izvori podataka pomoću kojih je nastala nova izložba su dokumentacija koja se nalazi u arhivi Spomen-galerije te knjige i publikacije koje su Vrpoljčani napisali i koje su o Vrpolju tiskane i objavljene. No, najviše se o prošlosti saznaje upravo iz korespondencije članova ondašnjeg KUD-a „I. Meštrović" koja je darovana i ustupljena Galeriji te je na njezinim policama dugo samo 'skupljala prašinu'. Upravo zbog toga je bitno da mještani donose čak i privatne uspomene iz kojih će moći biti iščitan djelić prošlosti čitavog mjesta.
- Moramo biti svjesni da s nama ništa ne počinje i ništa ne završava. Naslijedit će nas neki drugi koji će, dodatno istražujući, otkriti ono što mi nismo. Ovo su prekrasne stvari koje trebaju biti poticaj i mladim i obrazovanim Vrpoljčanima kojih ima i koji su uključeni u određena društva, da se posvete povijesti svoga društva, na dobrobit zajednice u kojoj žive, ali i cijele hrvatske kulturne baštine. - zaključila je ravnateljica Spomen-galerije.
Općina Vrpolje sve je napore uložila u suradnju s Galerijom i projekte povezane s njezinim radom.
- Eko-etno kuća u Vrpolju veliki je projekt koji je krenuo s procijenjenom vrijednošću od četiri milijuna kuna, a sad je došao do osam. Raširio se i sada se sastoji od tri dijela. To su Runolist (prekoputa Galerije bit će zalogajnica koja će nuditi tradicijsku hranu), sama Eko-etno kuća (na nekadašnjem prostoru policije) i postav u Starim Perkovcima (nalazište posuda u kojima se pokapao pepeo mrtvih). Eko-etno kuća trebala bi biti dovršena u prosincu sljedeće godine. - kazao je Tomislav Šimundić, predsjednik Općinskog vijeća Općine Vrpolje koji je otvorio izložbu.
Podršku u obnovi starina Spomen-galeriji pruža srodna slavonskobrodska ustanova.
- Spomen-galerija u Vrpolju, Muzej iz Nova Gradiške i Muzej brodskog Posavlja iz Slavonskog Broda tri su slične muzejske ustanove koje djeluju na području Brodsko-posavske županije, zajedno s Galerijom umjetnina Grada Slavonskog Broda. Logično je da surađujemo u svakom smislu i pogledu. Osim programski, ta je suradnja i u tomu da su predmeti iz vrpoljske etno-zbirke sada u muzejskoj Preparatorskoj radionici na zaštiti. Znamo da su staro drvo i staro željezo materijali koji su porozni, osjetljivi na klimatske promjene te da ih je, svatko toliko, potrebno zaštititi. Nasreću, Muzej brodskog Posavlja ima takvu radionicu, tako da se možemo skrbiti za to. To koliko će trajati takav proces ovisi o stanju predmeta. Nekad takvi restauracijski ili konzervatorski radovi mogu trajati godinama, a nekad su gotovi za nekoliko tjedana. Na svu sreću, predmeti iz Vrpolja nisu u lošem stanju, što znači da su se Vrpoljčani dobro skrbili o njima. Stoga vjerujem da ćemo ih u nekoliko mjeseci vratiti natrag. - kazao je Hrvoje Špicer, ravnatelj Muzeja brodskog Posavlja.
Dok je onih koji vrijedno i u tišini za buduće naraštaje skupljaju krhotine prošlosti od kojih nastaju vrijedne i cjelovite slike, mjesta poput Vrpolja ne moraju brinuti da će u zaborav pasti dani čijih svjedoka više nema među živima.