/ 12
1959
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - U petak, 29. siječnja u 18 sati, slavonskobrodska Galerija Ružić otvorila je uživo izložbu akademskog kipara Ranka Stajića, uz dostupnu on-line verziju na Youtube kanalu, Facebook i internetskoj stranici Galerije.
U izložbenom prostoru sinoć je istovremeno moglo biti 25 osoba, a izložba je otvorena uz poštivanje svih epidemioloških mjera.
- Bez obzira na to što je predznak ovogodišnje noći muzeja digitalan, odlučili smo izložbu otvoriti i uživo i tako posjetiteljima ponuditi barem jedan program na kojeg mogu doći u Galeriju. S obzirom na ograničen broj ljudi koji smiju boraviti unutra, produžili smo radno vrijeme u petak do 22 sata, tako da su svi koji su to htjeli, mogli skulpture razgledati uživo. Do 20. veljače je izložbu također moguće pogledati u normalnom radnom vremenu Galerije. Raduje nas svaki kontakt s publikom, bio on i virtualni. Prošle godine imali smo 104 tisuće pregleda svih naših stranica i platformi, tako da smo zadovoljni jer smo vidljivi i u koroni. - kazala je prilikom otvorenja Romana Tekić, dipl.pov.umj. i komp.knjiž., ravnateljica Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda.
Mnogi su, razgledavajući kipove, uspoređivali radove Branka Ružića i Ranka Stajića.
- Pripremajući ovu izložbu, otkrila sam da su se Ružić i Stajić poznavali te su nekoliko puta bili u istom društvu. Čak postoji jedna mala cedulja, zapis Ružićeve zahvale na ugodnoj večeri koju je proveo u društvu Ranka Stajića te zahvala na njegovu praćenju na autobusnu stanicu. Neke od skulptura, posebice one nastale pred kraj Stajićeva života, mrvicu podsjećaju na Ružića. Ipak, Stajić je imao potpuno drugačiji pristup skulpturi. Za njega je figurativnost bila neodvojiva od skulpture, nikada nije zašao u apstrakciju, iako su neke skulpture bliske tome. Isto tako, jedan citat iz njegovih razgovora koje sam pronašla u lokalnoj tiskovini i izdvojila, upravo govori o tomu da je za njega moderno kiparstvo više čulna senzacija i prolazno, a da pravu vrijednost ima klasični prikaz. Toga se i držao u kiparskom promišljanju. Pišući u predgovoru o njegovim skulpturama, podijelila sam ih u tri skupine koje se kronološki isprepliću. Prva su skulpture koje se oslanjaju na klasične uzore i realistične su. To su uglavnom ženske portretne biste. U drugoj skupini bježi ka stilizaciji i pojednostavljuje ljudski lik. Jedna od njih je i skulptura bika, jedina animalistička, a koja se našla na naslovnici kataloga i plakatu. Trećoj skupini pripadaju male skulpture koje su gotovo kao skice te o kojima on sam kaže da je u njima impresionistički djelovao. Najprepoznatljivija takva je svatovac koji se dodjeljivao kao nagrada publike u natjecanjima profesionalnih kazališta osamdesetih godina. - pojasnila je ravnateljica Tekić.
Kiparski opus Ranka Stajića, akademskog kipara koji je živio i radio u Slavonskom Brodu od 1965. do 2010. nikada nije u cijelosti valoriziran, stoga je ova izložba - svojevrsna mala retrospektiva radova iz obiteljske ostavštine - prilog početku njegove valorizacije u okviru hrvatske likovne umjetnosti druge polovice 20. stoljeća. Izložbom je, dakle, predstavljen i dio intimnog obiteljskog svijeta pa ne čudi da su prisutni članovi Stajićeve obitelji bili itekako uzbuđeni zbog tog velikog događaja.
- Prije dvije godine počeli su pregovori. Korona nas je nakratko zaustavila, ali kako ne bismo otišli predaleko od desete godišnjice Rankove smrti postav je realiziran sada i to baš za Noć muzeja. Generacije Ranka poznaju kao gimnazijskog profesora. Više od 40 godina predavao je likovnu umjetnost. No, on je prvenstveno bio akademski kipar. Vrijeme je učinilo svoje, no neki ga ipak i dalje pamte. Meni je svijet umjetnosti bio svakodnevica, ali frendovi koji su mi dolazili u kuću divili su se tom pomalo egzotičnom dijelu obiteljskog života. Punim sam plućima disao tu umjetnost i jednim dijelom svoga bića u nju i zagazio jer me to opčinilo. - kazao je Goran Stajić, Rankov posinak, dodavši kako će mu srce biti na mjestu onda kada Rankova djela postanu dio stalnog postava Muzeja Brodskog Posavlja i/ili Galerije umjetnina Grada Slavonskog Broda.
Ravnateljica Galerije umjetnina svojim se velikim doprinosom i organizacijom ove vrijedne izložbe svakako uspjela odužiti svom gimnazijskom profesoru umjetnosti, Ranku Stajiću, koji ju je, kako svjedoči, „zarazio ljubavlju prema umjetnosti i usmjerio na put kojim danas hodi" jer je ovom izložbom, iz zagrljaja zaborava, uspjela otrgnuti njegova vrijedna djela i pokazati ih Brođanima željnima kiparske ljepote.
OVDJE je moguće virtualno prošetati izložbom.
Kada bi brodskim novinarima zabranio korištenje riječi čarolija, izgubili bi 50% vokabulara. Kod nas je sve jebena čarolija. Toliko se izlizao taj izraz da normalnom čovjeku unaprijed ogadi sam događaj ili njegov opis. Kad čujem da je u Brodu nešto... Prikaži sve čarolija, odmah se laćam za futrolu. Moja primjedba nema veze sa kiparom i njegovim djelima. Njemu svaka čast. Noći muzeja svaka čast.