501
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U četvrtak, 5. rujna, u 19 sati, u Galeriji Ružić u Slavonskom Brodu, bit će otvorena izložba naziva "Nestanak vode: Apokalipsa ili Prilika", koja je dio treće etape Drava Art Biennala i ostat će otvorena do 10. listopada. Ova grupna izložba suvremenih umjetnika, bijenalnog karaktera, usmjerena je na istraživanje teme vode kroz različite umjetničke medije i pristupe.
Drava Art Biennale pokrenut je 2013. godine, nasljeđujući projekt Drava Art Annale Koprivnica, koji je bio aktivan od 2003. do 2007. godine. Izložba se održava u sklopu višegodišnjeg ciklusa koji se bavi pitanjem vode kao ključnog resursa i globalnog problema.
Projekt je krenuo iz Koprivnice, a nakon izložbi u Osijeku i Koprivnici, izložba stiže i u Slavonski Brod. Na otvaranju će biti prisutna i voditeljica projekta, Helena Kušenić, koja je ujedno i zaposlenica Muzeja Grada Koprivnice. Pitali smo je više o samom projektu.
Helena, možete li nam pojasniti koncept Drava Art Biennala i zašto je fokus na vodi?
- Drava Art Biennale nastavak je Drava Art Annala, a fokus na vodi dolazi iz naše neraskidive povezanosti s rijekom Dravom. Iako smo vezani za Dravu, nismo se htjeli ograničiti samo na tu rijeku, već smo vodu uzeli kao širi pojam, važan za cijelo čovječanstvo. Voda se kroz povijest postavljala kao ključno pitanje, bilo kao ljudsko pravo, političko pitanje ili u kontekstu urbanog razvoja i industrije. S druge strane, okrenuli smo se i tome kako utječe na čovjeka i njegovo psihofizičko stanje. U ovom izdanju smo se okrenuli distopijskoj viziji – što bi se dogodilo kada bi vode nestalo? Odgovore na to pitanje pružilo je 16 suvremenih umjetnika kroz različite medije poput fotografije, videa, skulpture, knjige, performansa, instalacija pa čak i specifičnog nakita.
Koji će umjetnici izložiti svoje radove?
- Na izložbi sudjeluju umjetnici Nikolina Butorac i Gail Hocking, Ana Sobota, Valentina Damjanović, Josip Pratnemer, Ivan Midžić, Andreja Krušelj Pavličić, Irena Sabolović, Davor Mezak, i. j. Pino – Josip Ivančić, Dubravko Kuhta, Renata Ladović Meštrović, Nataša Takač, Vedran Ružić, Alem Korkut i Iskra kolektiv. Posebno smo sretni što možemo predstaviti i mlade umjetnike koji su tek završili akademije, čime im pružamo priliku da se afirmiraju.
Kako je došlo do suradnje s Romanom Tekić, koja je postala dio vašeg kustoskog tima?
- Romana Tekić pridružila se našem kustoskom timu ove godine. Uhodani kustoski tim čine Ana Kovačić iz WHW kolektiva u Zagrebu, Valentina Radoš iz Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, Tanja Špoljar iz Ateliera u Koprivnici te Maša Zamljačanec i ja, obje iz Muzeja Grada Koprivnice. Ove godine smo jako sretni što je Romana Tekić iz Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda postala dio našeg tima.
Surađujete i sa Sveučilištem Sjever iz Zagreba. Možete li nam reći više o tome?
- Tako je, surađujemo sa Sveučilištem Sjever, posebno s njihovim studentima, koji već nekoliko godina stvaraju vizualni identitet za Drava Art Biennale. Ove godine, to su Denis Jakupi i Nadja Orkić. Njihov rad možete vidjeti već sutra na otvorenju, a vjerujemo da će se za njih u budućnosti još puno čuti.
Otvorenje izložbe pruža jedinstvenu priliku za posjetitelje da kroz umjetnost preispitaju budućnost svijeta bez vode, a svi su pozvani da se pridruže i razmisle o ovoj važnoj temi.