353
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U Likovnom salonu Vladimir Becić na Trgu Ivane Brlić Mažuranić u Slavonskom Brodu, otvorena je izložba „Sto godina planinarstva u Slavonskom Brodu“, u organizaciji Planinarskog društva „ Dilj gora“ i Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda. Posjetitelji kojima su vrata Salona otvorena i danas, iz izložbe mogu puno naučiti o povijesti tog posebnog Društva.
Prvi planinarski objekt bila je drvena kućica na Lipovici, sagrađena 1935. godine, s kuhinjom i spavaonicom, predviđena za boravak deset osoba. Nazvana je Torbarovo sklonište, u čast osnivača hrvatskog planinarstva Josipa Torbara. Drugi svjetski rat prekida rad Društva, a kao PD „Dilj“ ponovno je osnovano 1949. godine da bi pravi procvat doživjelo 80-ih godina prošlog stoljeća kada broji više od 500 članova.
U 100 godina dugoj povijesti brodski planinari posjetili su gotovo sve najveće i najviše planine svijeta: od Aconcague i Anda u Južnoj Americi, Kilimanjara i Atlasa u Africi, Australskih i Novozelandskih Alpi, Mt. Blanca i Alpa, Pireneja, Kavkaza itd., a nema gorja i planine u Hrvatskoj i susjednim državama koje Diljevci nisu prehodali. Brodski planinari aktivno skrbe o 98 kilometara planinarskih putova, većinom na Dilj gori, koje su tijekom godina trasirali i uredili.
Iz povijesti Društva valja izdvojiti kako su brodski planinari još 1933. od Broda preko Vidovog brda do vrha Dilja markirali put koji su nazvali imenom svoga sugrađanina Đure Pilara. Dio puteva o kojima danas brine PD „Dilj gora“ je i na mitskom Velebitu. Uvijek s ponosom ističu brigu o deset kilometara Premužićeve staze (od Kosice do odvojka prema skoništu Ograđenica), koju jednom godišnje u višednevnom izletu posjećuju i uređuju.
Brodski planinari aktivno skrbe i o dva planinarska objekta – Planinarski dom „Đuro Pilar“ i Planinarsko sklonište „Pljuskara“. Od 1951. godine kada je zgrada u Popovićevoj šumici u Brodskom Vinogorju, zajedno sa zemljištem i hrastovom šumom u okolici, odlukom Narodnog odbora Slavonski Brod, dana na korištenje Planinarskom društvu „Dilj“, ona postaje dom brodskim planinarima. Zgrada je bila vrlo zapuštena i zahtijevala je velike popravke. Unatoč tome, to je bio značajan i prijeloman trenutak za rad Društva jer je od tada postala mjesto okupljanja brodskih planinara i dogovaranja svih važnijih akcija, a ujedno je to i gravitacijska točka od koje kreću svi planinarski putevi ovog područja te sav planinarski život. Tijekom godina se kontinuirano ulaže u održavanje zgrade doma, obnovljena je fasada dograđen sanitarni čvor, uređuje se unutrašnjost i okoliš,... Ideje za izgradnju planinarskog skloništa na lokalitetu kanjona Pljuskare sežu još u doba prije Drugog svjetskog rata. No, realizacija ove ideje čekala je neko drugo vrijeme i odvijala se kroz niz desetljeća. Sklonište je lijepa zidana kuća s prostranom terasom s južne i zapadne strane, a podignuto je zalaganjem brodskih planinara 2000. godine. Rekonstrukcija objekta vršena je u nekoliko navrata, a krovište i cijeli objekt obnovljeni su 2019. godine.
PD „Dilj gora“ od 17. travnja 2011. jednom godišnje organizira Planinarski pohod „Od Ivane do Tadije“. Pohod spaja svijet planinarstva i književnosti. Posvećen je Ivani Brlić Mažuranić i Dragutinu Tadijanoviću, književnicima i pjesnicima koji su Slavonski Brod proslavili diljem svijeta. Živjeli su i stvarali na ovim prostorima, a tradicija kraja i ljepota diljske prirode ih je inspirirala za moga djela. Istog dana 2011. otvorena je planinarska staza kružnog tipa, a 2022. PD „Dilj gora“ izdalo je i Dnevnik pohoda s prigodnim značkama. Od 1995. organizator je „Susreta planinara i pjesnika na Sovskom jezeru“. PD „Dilj gora“ (samostalno ili u suradnji s drugim planinarskim udrugama) organizira i provodi Opće i Dječje planinarske škole po programima HPS-a, naizmjence svake godine. Zainteresirane članove šalju na tečajeve u organizaciji HPS-a. Brigu o planinarskim putovima preuzimaju markacisti koji su završili Tečaj za markaciste HPS- a, a o zaštiti prirode školovani Čuvari planinske prirode. Brojni su Diljevci bili instruktori na tečajevima HPS-a, a sudjelovali su i u radu HPS-a u svojstvu članova Izvršnog odbora. Mnogi članovi Hrvatske gorske službe spašavanja su ujedno i članovi PD „Dilj gora“. PD Dilj gora bila je domaćin triju Tečaja za markaciste u organizaciji KPP – 1996., 2006., 2022. od osamostaljenja RH. Također, domaćini su vježbama Stanice vodiča Slavonije na godišnjoj razini. PD „Dilj gora“ njeguje i bogatu nakladničku djelatnost. Kroz povijest i u skladu s mogućnostima izdavali su vodiče, dnevnike, letke i karte Dilja.
Od Grada Slavonskog Broda i Saveza Športova Brodsko-posavske županije PD Dilj gora dobilo je priznanje za „Podvig godine 96.“ za uspješnu ekspediciju i uspon na Mt. Blanc. Od Grada su primili i Priznanje za dugogodišnje djelovanje 1989. godine, a od HPS isto povodom 90. obljetnice planinarstva u Slavonskom Brodu 2014. godine. Za izuzetne zasluge pri organizaciji markacističkih aktivnosti na Velebitskom planinarskom putu PD Dilj gora primila je 2019. Zahvalnicu Komisije za planinarske putove HPS-a. Grad Slavonski Brod 2024. je godine Društvu dodijelio Štit Berislavića.