13156
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Da urednica i novinarka Radija 92FM, Irena Vukas Çufalar, ovaj tjedan nije posjetila svog prijatelja u jednoj od radionica 'Đure Đakovića' te da potom taj susret nije objavila na društvenim mrežama, predivno umjetničko djelo koje je prethodnih mjeseci nastajalo u Slavonskom Brodu vjerojatno bi još neko vrijeme ostalo skriveno od očiju javnosti. Ovako - i od Facebook-a napokon nešto dobro i pozitivno.
Poznatog dubrovačkog umjetnika i društvenog aktivista Peru Mrnarevića u 'Đurinu' je radionicu dovela realizacija ideje i vizije patera Ivana Tolja koji je želio da njegova župa u mjestu Gornja Močila dobije unikatnu - ogradu.
Dubrovčanina smo danas uspjeli 'uhvatiti' u Slavonskom Brodu tako da nam je iz prve ruke otkrio najvažnije detalje.
- To je, zapravo, skulptura duga više od devet metara, široka pola metra te metar i 30 centimetara visoka. Izrađena je od čistog željeza. To je vrlo jednostavna ideja. Nekoliko simboličnih slova odnosno riječi postale su funkcionalna cjelina koja čini ogradu. Znakovi generiraju riječi koje obavještavaju, upozoravaju i apeliraju. Moj drug Mijat Stanić koji je inače ljepilo društva (mi bi u Dubrovniku rekli 'fuga u zidu') pa spaja raznorazne ljude, povezao me s paterom Ivanom Toljem koji inače ima velike ideje i moderniji ili suvremeniji pristup životu. Uživo sam obišao Župu svetog Ante Padovanskog Gornja Močila-Sijekovac, napravio projekt i pateru Tolju se to jako svidjelo. - o suradnji nam govori Mrnarević.
Ograda sklopljena od pet stotina slova teža je od tonu i pol pa će njezino prebacivanje u BiH biti pravi izazov.
- Ja sam bio zadužen za ovaj ljepši umjetnički dio, a taj tehnički morat će riješiti netko drugi. Ograda zahtijeva određenu pažnju i kasnije održavanje pa sam iskalkulirao odmah da će tamo boraviti zajednica Cenacolo koja će je održavati... od bojanja sam odustao jer mi se svidio taj zahrđao izgled pa će biti potrebno premazivati je bezbojnim lakom. Ograda govori o određenim idealima u koje mnogi kršćani 'vjeruju da vjeruju'. No, put od proklamiranih do isporučenih ideala, jako je velik. Kako onda podsjetiti ljude na 'oprosti', 'ljubi', 'voli',...? Najteže izgovorljiva riječ u hrvatskom jeziku je taj 'Oprosti!'. Osim što smo ogradom rekli u kojoj se župi i selu nalazi onaj tko je promatra, s druge strane sam ispisao riječi 'mir' i 'ljubav'. Možda je prošlo 30 godina od rata, ali čini se da tamo mir u smislu oprosta, zaborava i odmaknuća od te epohe još nije stigao. - kazao je umjetnik Mrnarević.
Da umjetnicima i majstorima zajedno nije lako, može zaključiti svatko tko poznaje barem djelić materije kojom se bave, a koje su ponekad u potpunosti suprotstavljene. No, spajaju ih ljubav prema detaljima i želja da konačni proizvod bude što savršeniji i bliži zamišljenom.
- Ja sitničarim, a usto je i inače jako teško u željezu kao materijalu izvući nacrte. Materijal ima svoje zadatosti, teorija i praksa se razlikuju, no majstori su uspjeli. Preko tri mjeseca na ogradi je radilo pet-šest majstora, 'utukli' su u to tisuće radnih sati. Jako su me lijepo primili, dosta smo se zezali, upoznali su me s različitim novim procesima, tako da je za mene to jedno novo iskustvo. Ovo, dakle, nije samo moj podvig i uspjeh, nego i njihov. - zaključuje dubrovački umjetnik.