SLAVONSKI BROD - Brodsko ekološko društvo osnovano je davnog 19. svibnja 1989. godine - što znači da ove godine obilježava veliku obljetnicu rada. U 35 godina postojanja, najveći vidljivi uspjeh Društvo je učinilo u Programu zaštite i unaprijeđenja Gajne. Temeljem mišljenja Republičkog zavoda za zaštitu i odluke tadašnje Skupštine Općine Slavonski Brod, a na preporuku BED-a, 14. rujna 1990. godine, Gajna je dobila status zaštićenog krajolika, a BED je kao udruga zadužen za nadzor nad provedbom mjera i uvjeta zaštite prirode u suradnji sa inspekcijskim službama. Rijedak je to primjer gdje udruga u suradnji s lokalnom zajednicom upravlja zaštićenim područjem, no suradnja na tom polju se nastavila i s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Brodsko-posavske županije koja od 2007. godine formalno upravlja Gajnom. Danas BED ima 160 registriranih članova i oko 40 aktivista. Dosad je bio uključen u 30-ak većih projekata ostalih organizacija vezano za Savu.
Na 300 hektara, koliko Gajna obuhvaća, pronađeno je 12 vrsta sisavaca, 37 vrsta ptica, 11 vrsta vodozemaca i gmazova, 24 vrsta riba, a to su samo vrste iz kategorija strogo zaštićenih i zaštićenih. Tamo raste i 39 vrsta biljaka, također iz kategorije strogo zaštićenih i zaštićenih. To dovoljno govori o važnosti ovih prirodnih aktivista.
Svoj će rad široj zajednici predstaviti u ponedjeljak, 9. rujna, izložbom 'Ljudi za prirodu, priroda za ljude' u Gradskoj knjižnici Slavonski Brod.
Od 9. do 19. kolovoza BED je provodio foto-natječaj 'Priroda u oku kamere', potaknut pitanjima - što osjećamo u dodiru s prirodom, vidimo li njene sastavnice u svom okruženju, jesmo li svjesni njenih vrijednosti, znamo li da naša hrana, voda i zrak direktno ovise o očuvanoj bioraznolikosti, od pojedinačnih vrsta do cijelih ekosustava?
Cilj foto-natječaja osvještavanje je dijelova prirode oko nas. Sudionici su trebali poslati fotografiju svog okruženja i opisati kakav osjećaj izaziva u njima te zašto su se uopće odlučili uhvatiti to okom kamere. Nisu morali biti fotografi profesionalci (pa ni amateri), nego osobe koje doživljavaju prirodni svijet oko sebe u punom smislu te riječi. Predmet fotografije mogla je biti urbana ili ruralna bioraznolikost, balkon, park ili zaštićeno područje prirode, pčela, cvijet, ptica ili krajobraz, ukratko, bilo koji dio prirode oko nas. Retuširane ili znatno obrađene fotografije nisu mogle biti predmet ovog natječaja.
Svaki sudionik/ca mogao je poslati do tri fotografije, ali samo jedna mogla je ući u izbor od tri najbolje. Najbolje tri fotografije izabrane su i tiskane te će također biti prikazane sljedeći tjedan na izložbi, a autori istih bit će nagrađeni.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -