- Mi svi umjetnost doživljavamo zdravo za gotovo. Umjetnost konzumiramo već gotovu. Odemo u muzej ili galeriju i gledamo već gotova djela. Mi smo htjeli nešto drugačije pa smo omogućili ljudima da gledaju sam nastanak likovnog djela od njenog početka pa sve do kraja. - zaključio je organizator Boris Abramović.
SLAVONSKI BROD - „Svijet se u današnje doba sve više dijeli na crno i na bijelo. Svaki segment društva polarizira se i sve više nestaje onaj srednji sloj koji je nekada bio esencija postojanja. Ne znači to nužno da smo se prije svi „utapali u sivilu“, ali današnje vrijeme sve više teži krajnostima, na jednu ili na drugu stranu.“ - Ovako je slavonskobrodska udruga „Kulisa“ najavila performans „Slikanje glazbe“ održan sinoć u Likovnom salonu Vladimir Becić na Trgu Ivane Brlić Mažuranić. Ovaj performans održan je u sklopu projekta MART u OŽUJKU, a organiziran je u suradnji s Galerijom umjetnina grada Slavonskog Broda.
V.Ž.
Na slikarskim platnima velikog formata dvoje mladih umjetnika s osječke Akademije za umjetnost i kulturu, Petra Kordić i Filip Anić uživo su pred publikom i u pratnji muzike nastojali na crnom i bijelom platnu oslikati svoje impresije u danom trenutku. U njihovoj improvizaciji, glazbom ih je pratio Ivan Koprivčević, glazbenik ovjenčan s nekoliko nagrada Porin, jedan od osnivača etno-rock grupe Legen kao i autora glazbe za niz filmova i kazališnih predstava. Velika posjećenost ovog događaja pokazala je da u Slavonskom Brodu itekako postoji publika za ovu vrstu izvedbene umjetnosti. Performans ovakvog tipa nije rijetkost u svijetu umjetnosti, ali se zahvaljujući Borisu Abramoviću iz udruge Kulisa i ravnateljici Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda Romani Tekić po prvi put održao u našem gradu.
V.Ž.
Za ravnateljicu Tekić, glazba i likovna umjetnost oduvijek su bile povezane. Izrazila je to istaknuvši kako je možda i najpoznatiji primjer ruskog kompozitora Modesta Petroviča Musorgskog i njegovog djela Slike s izložbe inspirirane retrospektivnom izložbom arhitekta Viktora Hartmana. Musorgski je kroz glazbu prikazao dugački hodnik, odnosno promenadu, kroz koju šeću posjetitelji i promatraju deset slika. Pola stoljeća kasnije je slikar, Wassily Kandinski, inspiriran upravo glazbenim djelom Slike s izložbe, naslikao je svoj ciklus slika ne znajući za predložak arhitekta Hartmana. Tako je zapravo zatvoren krug povezanosti glazbe i likovne umjetnosti. U Hrvatskom kontekstu najpoznatiji su primjeri suradnje ilustratora i strip crtača Daniela Žeželja s glazbenicima braćom Nenadom i Alenom Sinkauzom.
V.Ž.
- Mi svi umjetnost doživljavamo zdravo za gotovo. Umjetnost konzumiramo već gotovu. Odemo u muzej ili galeriju i gledamo već gotova djela. Mi smo htjeli nešto drugačije pa smo omogućili ljudima da gledaju sam nastanak likovnog djela od njenog početka pa sve do kraja. - zaključio je u svom prologu na otvaranju organizator Boris Abramović i službeno pred punim auditorijem prepustio umjetnicima da kreiraju svoja djela.
Sudeći prema jako dobrom odazivu ljudi, uspješnom performansu mladih umjetnika iz Osijeka i reakcijama organizatora, izgleda da ćemo imati priliku gledati i slušati još ovakvih događanja u Slavonskom Brodu.