3858
Prikaza
2
Komentara
POŽEGA - Proračun Požeško-slavonske županije u 2020. godini iznosit će 706 milijuna kuna. Odlučila je to jučer Županijska skupština na posljednjoj sjednici ove godine, piše Radio Vallis Aurea. Proračun je na prihodovnoj strani za čak 31 posto veći nego u 2019. godini, ponajprije zbog činjenice da će se u 2020. godini plaće za djelatnike u srednjim i osnovnim školama prikazivati u županijskim proračunima. Na godišnjoj se razini, pritom, radi o iznosu od ukupno 121 milijun kuna i to prije najavljene povišice prosvjetarima kao rezultata štrajka.
Tema sjednice bilo je i pitanje skloništa za životinje. Za razliku od situacije u Slavonskom Brodu, gdje je svu odgovornost preuzeo Grad Slavonski Brod, na požeškom će području u rješavanju tog problema, zajednički sudjelovati županije, gradovi i općine - što zvuči zdravorazumski, s obzirom na to da lutalice ne znaju gdje završava ingerencija pojedine jedinice lokalne samouprave.
- U vezi azila obavljena su već tri sastanka, a trenutno je jedini postojeći azil u Bučju. Na projektu Azila za napuštene životinje, uz Županiju, sudjelovat će gradovi i općine te će se do iduće godine riješiti pitanje gdje bi to moglo biti najprihvatljivije. Upućeni smo u taj projekt i razgovaramo o njemu i to je projekt koji pripremamo za iduću godinu. - otkrio je požeškoslavonski župan Alojz Tomašević.
Od ostalih odluka Županijske skupštine, RVA izdvojio je onu da se kupi nekretnina u vlasništvu Kutjeva d.d. za potrebe projekta „Kuća graševine". Županija i Grad Kutjevo kupit će nekretninu ukupne površine 9.066 kvadratnih metara u samom centru Kutjeva, na kojoj se nalazi više poslovnih zgrada, a u potpunosti odgovara potrebama projekta „Kuća graševine", te je na njoj moguće izgraditi sve popratne sadržaje.
Županija i Grad Kutjevo ponudit će za navedenu nekretninu 650.000 eura u kunskoj protuvrijednosti na dan uplate, a vlasništvo nad nekretninom bi bilo u jednakim dijelovima podijeljeno između Grada Kutjeva i Požeško-slavonske županije. Polovicu iznosa Kutjevu d.d. trebali bi uplatiti do sredine 2020. godine, a preostali dio do sredine 2021. godine.
- Grad Kutjevo i Županija žele zajednički kupiti središnji dio Grada Kutjeva kako bi izgradili Kuću graševine, a u kontekstu Svijeta graševine kojeg povezuju tri vinogorja koja se nalaze u Kutjevu, Pleternici i Pakracu. U Pakracu je to reprezentativni objekt Spahijskog podruma, a u Pleternici bi se projekt Svijeta graševine vezao uz tamošnji objekt Muzeja bećarca. Gradit će se na površini od jednog hektara sa sedam postojećih objekata. Važnost tog projekta pokazali su Dani turizma, ne samo za nas, nego i za Hrvatsku, a samim time i poveznicu Slavonije. - poručio je župan Tomašević.
Takvu je suradnju između Grada i Županije, zasad i nažalost, u Brodsko-posavskoj županiji teško zamisliti.
Citat iz teksta: "....Za razliku od situacije u Slavonskom Brodu, gdje je svu odgovornost preuzeo Grad Slavonski Brod, na požeškom će području u rješavanju tog problema, zajednički sudjelovati županija, gradovi i općine - što zvuči zdravorazumski, obzirom na to da... Prikaži svea lutalice ne znaju gdje završava ingerencija pojedine jedinice lokalne samouprave."- završen citat. Da zdravorazumski! Europa je ljubitelj životinja, civilizacija to donosi, nalaže! No, kod nas u Brodsko-posavskoj županiji to nije slučaj. Volio bih kada bi me netko demantirao. Županija je trebala objediniti gradove i općine i osmisliti projekt kako bi se poštovao zakon koji tretira te probleme u Europi, ali i kod nas. Dakle, trebala je, a nije! Grad Slavonski Brod je to učinio poštujući zakon, ali županija, kao i u svim ostalim segmentima privrede, politike, kaska i nalazi se na kraju liste uspješnosti županija u Hrvatskoj. Dokle?