DANAŠNJI govor predsjednice Republike, Kolinde Grabar-Kitarović u Jasenovcu, gdje je bila u posjeti Spomen području u društvu s predsjednikom Države Izrael Reuvenom Rivlinom, vjerojatno je njeno dosad najjasnije određivanje prema i danas polarizirajućim temama iz Drugog svjetskog rata. Stoga bez sumnje ima i posebnu političku težinu, pa smo analizirali nekoliko najvažnijih odlomaka, piše Telegram.
Ustaše su zločinci
1. "Na ovom mjestu, podno jasenovačkog cvijeta, želim iskazati duboku tugu za sve žrtve holokausta u Hrvatskoj i žrtve kolaboracionističkog ustaškog režima tijekom Drugog svjetskog rata, koji je donio strašna stradanja židovskoj zajednici, ali i Srbima, Romima i Hrvatima te svima onima koje se smatralo neprijateljima režima onoga vremena”.
Predsjednica ovdje vrlo izričito, što nije dosad bio slučaj u njenim upisima u knjigu dojmova za dosadašnjih posjeta Jasenovcu, označava zločinca i žrtvu. Jasno proziva "kolaboracionistički ustaški režim” te navodi pripadnici kojih sve naroda su bili žrtve ustaša.
Zahvala partizanima
2. "Naglašavam kako su se tom režimu suprotstavili mnogi Hrvati, poginuvši za slobodu i ljudskost, svrstavši našu domovinu na ispravnu stranu povijesti. Suprotstavili su mu se i mnogi hrvatski pravednici među narodima, koji su bili simbolom svjetla i hrabrosti u tami rata i zločina. Na njihovoj hrabrosti iznimno smo im zahvalni”.
Grabar-Kitarović ovdje, ne navodeći ih ipak imenom, jasno navodi kako je partizanski pokret u Drugom svjetskom ratu svrstao Hrvatsku na ispravnu stranu povijesti. Moglo bi to donekle pomoći premostiti provaliju između nje i onih birača koji joj ne mogu oprostiti izbacivanje Titove biste s Pantovčaka (kasnije je ponovila kako je suvremena Hrvatska utemeljena i na antifašističkoj borbi i na Domovinskom ratu), a s druge strane moglo bi otvoriti, kao i ostatak govora, probleme s onima koji u partizanskom pokretu vide ultimativno zlo.
Osuda manipulacija brojem žrtava
3. "Koristim i ovu prigodu, još jednom osuditi svaki totalitarni režim – nacizam, fašizam, komunizam – te istaknuti kako nam je upravo obrazovanje najsnažnije oružje protiv svakog oblika radikalne ideologije, podjela, mržnje i rasizma. Upravo zato najoštrije osuđujem manipulacije brojem žrtava holokausta u koncentracijskom logoru Jasenovac, koje nisu utemeljene na povijesnim činjenicama i koriste se u dnevno-političke svrhe ili pak za nametanje kolektivne krivnje Hrvatskoj i hrvatskom narodu."
Dakle, Jasenovac je jasno naznačen kao "koncentracijski logor”, bez obzira na sve češće revizionističke teze o radnom logoru u kojem i nije bilo masovnih zločina. Pritom je u drugoj rečenici ključna riječ "ili” – obzirom da je ona upotrijebljena jasno je da se "manipulacije brojem žrtava” ne odnose samo na one čija je svrha nametanje kolektivne krivnje hrvatskom narodu, već i na one druge – koje broj žrtava nastoje maksimalno umanjiti.
Ukratko, govor predsjednice u Jasenovcu mogao bi, gledano s pozicije čiste političke pragme, Kolindi Grabar-Kitarović stvoriti određene probleme – jer će njime teško pridobiti birače ljevice da joj daju glas na izborima, dok bi mogla otuđiti dio tvrđe desnice, koja čini nemalu populaciju njenih potencijalnih birača.
No, što god ova politička matematika pokazala jedna činjenice je nesporna – ovaj govor Kolinde Grabar-Kitarović jasno je nalazi na – ispravnoj strani povijesti.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -