SLAVONSKI BROD - Analizom Ministarstva financija o izvršenju proračuna za 2021. godinu, Slavonski Brod jedan je od gradova koji je u odnosu na 2020. godinu ostvario najveći porast kada su u pitanju ulaganja za zaštitu okoliša. Grad Slavonski Brod smjestio se na visokom drugom mjestu, odmah iza Rijeke, i to s povećanjem koje iznosi više od 6,3 milijuna kuna.
Veliki dio financijskih sredstava uložen je za potrebe izgradnje novih kazeta za odlaganje otpada na odlagalištu Vijuš-jug. Riječ je o izgradnji četiri nove kazete, a zahvaljujući ovoj investiciji, otpad se i dalje odlaže sukladno važećim zakonskim odredbama. Kako bi kazete bile dostatne za odlaganje otpada na što je moguće duži vremenski period, Grad je svoje sugrađane želio potaknuti na redovito i pravilno razdvajanje otpada pa su u 2021. nabavljeni novi spremnici za odvojeno prikupljanje otpada vrijedni oko 970.000 kuna.
S ciljem daljnjeg poticanja na razdvajanje otpada, Grad Slavonski Brod je u prosincu prošle godine započeo s provedbom novog sustava odlaganja miješanog komunalnog otpada. Konkretno, novost s kojom su se Brođani i Brođanke susreli je uvođenje žutih vrećica u koje se odlaže isključivo miješani komunalni otpad. Takvim sustavom, prije svega, pojedinac odlučuje o svom trošku odvoza otpada s obzirom da pravilno i redovito razvrstavanje otpada iziskuje i manju potrebu za kupovinom žutih vrećica. Osim ušteda, novim se sustavom odvajanja otpada doprinosi i očuvanju okoliša jer se potiče recikliranje otpada, a proizvodnja miješanog komunalnog otpada nastoji se svesti na minimum.
Govoreći dalje o zelenim projektima, Grad je prethodne godine osigurao sredstva za sufinanciranje izrade 30 glavnih elektrotehničkih projekata za postavljanje solarnih panela na obiteljske kuće, a da je interes građana za obnovljivim izvorima energije velik, svjedoči i podatak da se na natječaj prijavilo 36 građana Slavonskog Broda.
Nadalje, na području zaštite okoliša i zelene politike na poseban se način izdvaja istraživanje geotermalnih potencijala. Podsjetimo, Grad Slavonski Brod upravo u 2021. uspješno se prijavio na 2. otvoreni poziv međunarodnog udruženja Energetski gradovi. U sklopu navedenog poziva odabrano je ukupno 25 projekata, a među njima i projekt Grada Slavonskog Broda kojemu su odobrena bespovratna sredstva u iznosu od 60.000 eura. Dobiveni novac iskoristit će se za izradu investicijskog koncepta koji je potreban za ubrzanje provedbe energetskih i klimatskih akcijskih planova. Zahvaljujući geotermalnim potencijalima, Slavonski Brod bi umjesto plina kao glavni energent grijanja mogao koristiti toplu vodu iz termalnih izvora što će imati i veliki ekološki doprinos jer se takvim sustavom grijanja smanjuje i količina CO2.
Drugi kapitalni projekt na ovom području je izgradnja botaničkog vrta na prostoru Tvrđave Brod. Budući botanički vrt bio bi energetski samodostatan, a njegova svrha bit će višestruka. Dakle, osim što će biti dostupan javnosti, služit će i znanstvenim istraživanjima i doprinijeti očuvanju biološke raznolikosti. Izgradnja botaničkog vrta u Tvrđavi Brod financirat će se isključivo sredstvima iz europskih fondova, a za potrebu izrade projektne dokumentacije Grad Slavonski Brod već je iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti osigurao 331.807 eura bespovratnih sredstava.
Unatoč tomu što je ova analiza obuhvatila samo 2021. godinu, Grad Slavonski Brod kontinuirano obogaćuje javne zelene površine i zalaže se za rješavanje problema onečišćenog zraka. U skladu sa svojim ovlastima, Grad je proteklih godina realizirao brojne aktivnosti po pitanju zaštite okoliša. Energetski su obnovljeni dječji vrtići i osnovne škole, modernizirane su kotlovnice centralnog toplinskog sustava koje danas koriste prirodni plin, izgrađene su punionice za električna vozila, a građane se kroz izgradnju mreže biciklističke infrastrukture potiče na korištenje održivih oblika prijevoza. U cilju smanjenja svjetlosnog onečišćenja postavljena je i ekološki učinkovita javna rasvjeta.
Više o analizi i istraživanju dostupno je OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -