SLAVONSKI BROD - Nema ljepšeg mirisa od mirisa kuhanja voćnih džemova, marmelada, pekmeza, koji se širi kuhinjom, kućom i cijelim dvorištem. Prva ukuhavanja počinju već od proljeća (jagode, višnje) do kasne jeseni i skupljanja zadnjih plodova šipka u prirodi.
Unatoč trudu, sve se to isplati, jer je, kaže Mila, nemjerljiva kvaliteta s kupovnim.
A ljeti su posebice aktualne kajsije od kojih se spravlja nezamjenjivi džem za palačinke, kolače, ili se naprosto koristi kao namaz na svježi kruh. Naravno, prednost je kada se voće koristi iz vlastitog vrta, neprskano i, koliko je to u današnjim uvjetima moguće, zdravo.
Ipak klasično kuhanje zimnice danas relativno rijetko rade mlade generacije, jer najčešće nemaju vremena, navika, a i sve se, kažu, može kupiti u trgovačkim centrima. Starije gospođe (uz izuzetke onih koje također misle da je prošlo vrijeme stajanja uz štednjake), misle da su kupovni pekmez, marmelada i džem neusporedivi okusom i kvalitetom pa svake godine od prvih plodova kreću s kuhanjem. I sve je zadovoljstvo, od samog branja (ako imamo vlastito voće), ili kupovine od poznatih, vađenja koštica, čišćenja, rezanja i usput kušanja, stavljanja na štednjak i prvih mirisa... do punjenja bočica, stavljanja ukrasnih krpica i spremanja u smočnice...
Istina, u gradu se više ne kuha na starinskim štednjacima na drva, ali u selima to je dodatni razlog zbog kojega pekmezi kuhani tiho i lagano imaju i poseban okus. Tako se radi i u obitelji Kljajić iz Starog Slatinika, što je potpuno razumljivo i uobičajeno.
A ove godine voće je rodilo kao nikada, kažu. Bilo je vrtnih jagoda, višanja... sada su na redu kajsije, šljive, jabuke, kruške... koje doista vise poput grozdova. Sve je ekološki uzgojeno, bez prskanja i bez pesticida, a ima ga dovoljno i za obitelj. Među njima je i rođaka Mila Stanić, koja također godinama ukuhava marmelade i džemove klasično, bez konzervansa.
- Ako je voće slatko kao ove kajsije, na kilogram je potrebno manje od pola kilograma šećera. Navečer ih očistim od koštica i oštećenih dijelova, izrežem i ostavim sa šećerom preko noći. Ujutro kuham lagano uz skidanje pjene, bez ikakvog konzervansa i želina. Gotovi džem spremam u dobro oprane i zagrijane teglice i još malo zapečem u pećnici - godinama iskušani recept povjerava nam domaćica.
Osim obitelji, posebice supruga Slobodana koji ga najviše voli namazanog na kruh dok je svjež, slasni domaći džem, u staklenkama pokriven ukrasnim krpicama, nerijetko je izvrstan dar za prijatelje i one koji se ne upuštaju u kuhanje zimnice.
Osim voća, Mila ukuhava povrće, krastavce, rajčice, papriku, sprema turšiju, ajvar, ciklu, kiseli kupus... Unatoč trudu, sve se to isplati, pa čak i kada se voće kupuje (od poznatog proizvođača), jer je, kaže, nemjerljiva kvaliteta s kupovnim.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -