2178
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Mada danas pomalo skrivena i zaboravljena, Zgrada Radničkog doma u Slavonskom Brodu (u vlasništvu Saveza samostalnih sindikata Hrvatske - Povjereništvo Brodsko-posavske županije) jedna je od objekata bogate povijesti - o kojoj smo više saznali iz posebnog rada Muzeja Brodskog Posavlja, zaključivši kako je ta građevina s pravom dio nekretnina zaštićenih statusom kulturnog dobra.
Početkom Prvog svjetskog rata, dvorana u Radničkom domu rekvirirana je za bolnicu. Radnici su mogli koristiti preostale prostorije, u kojima su gotovo svake ratne godine priredbom, odnosno veselicom, obilježavali praznik rada 1. svibnja.
Izgrađena je dobrovoljnim prilozima 1912. godine kao jedan od prvih takvih domova na ovim prostorima. Glavnim pročeljem okrenuta je prema Radničkom trgu, a dijelom pročelja prigrađena je uz susjednu zgradu. Radnički dom visoka je prizemnica izduženog pravokutnog tlocrta. Glavno pročelje rastvoreno je sa četiri prozorska otvora. Između dva središnja prozora aplicirana je spomen-ploča, a prostor iznad prozora završava dekorativnom atikom u kojoj je natpis „Radnički dom“ i naznaka godine izgradnje - 1912. Ima dvoranu, kavanu i prostorije za radničke organizacije, udruge građana. Podignut je u radničkoj četvrti bez pretenzije da se ističe dekorom pa je sama oblikovna osobitost u skladu s namjenom objekta.
U nastavku donosimo povijesne 'pikanterije' o tom objektu koje vrijedi izdvojiti:
- Svečano otvorenje upriličeno je 20. listopada 1912. godine. Uz domaćine i goste, otvorenju je nazočilo i Radničko pjevačko društvo „Proleter“ iz Sarajeva, kojemu je priređen doček na željezničkom kolodvoru. Kao pozdrav, nakon izlaska iz vlaka, namjeravali su otpjevati među radnicima tada popularnu pjesmu „Zdravo da ste hrabri borci“, ali im to vlasti nisu dopustile.
- Početkom Prvog svjetskog rata, dvorana u Radničkom domu rekvirirana je za bolnicu. Radnici su mogli koristiti preostale prostorije, u kojima su gotovo svake ratne godine priredbom, odnosno veselicom, obilježavali praznik rada 1. svibnja. Godine 1917. Zadruga „Socijalistički radnički dom" organizirala je zabavu, a čisti prihod darovala obiteljima mobiliziranih radnika.
- Odjel za unutrašnje poslove Pokrajinske uprave za Hrvatsku i Slavoniju 17. veljače 1923. zabranio je djelovanje svim strukovnim organizacijama u sastavu Mjesnog sindikalnog vijeća i naredio zatvaranje prostorija u Radničkom domu u kojima su radili Nezavisni sindikati. Naredbu je provelo Predstojništvo Gradskog redarstva odlukom od 1. ožujka, nalažući da se imaju zapečatiti sve prostorije radničkog doma.
- Radnički dom ponovno je otvoren tek u ljeto 1925., na što upućuje podatak da je u vrijeme jednomjesečnog štrajka završenog krajem kolovoza 1925. za štrajkaše „Slavonije“ i „Slaveksa“ i njihove obitelji u prostorima Doma organizirana radnička kuhinja. Budući da su sredstva koje je prikupilo Mjesno sindikalno vijeće bila nedostatna, upućen je poziv seljacima, koji su darovali potrebne količine prehrambenih namirnica. U rujnu 1925. održana je i velika radnička skupština za obranu sindikalnih organizacija. Tom prigodom velika dvorana Radničkog doma bila je dupkom puna i još k tome krcato dvorište, tako da je skupština bila posjećena najmanje s 1.500 radnika i 48 radnica.
- Nakon proglašenja Nezavisne Države Hrvatske (NDH) i priprema za osnivanje Privremene epidemijske bolnice, Gradsko poglavarstvo je potkraj 1941. za tu svrhu ustupilo Radnički dom. Nakon radova na preuređenju zgrade, prvi su bolesnici 79 primljeni 25. ožujka 1942. godine. Radovi na adaptaciji nastavljeni su i tijekom ljeta iste godine, kako bi se omogućilo primanje bolesnika te riješilo pitanje kuhinje i opskrbe vodom. Za bolničke potrebe Radnički dom je korišten ne samo u vrijeme NDH nego i prvih poslijeratnih godina.
- Kino „Radničko sveučilište“, kasnije kino „Radnički dom“, s projekcijama filmova započelo je krajem 1957. godine. Aktivnosti u Radničkom domu bile su intenzivne što potvrđuje podatak da je tijekom siječnja i veljače 1958. godine održano 25 različitih predavanja kojima je prisustvovalo oko 2.600 građana. U istom periodu prikazano je i 16 filmova koje je gledalo oko 6.000 građana.